Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Chorzowie zapowiada się bardzo ciekawy turniej. Gospodarze wystawią trzy drużyny pod szyldem Ruchu. Będą miały godnych rywali: zagrają m.in. również Górnik Zabrze, GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Polonia Bytom, a także wiele drużyn z całej Polski. Ogółem zagrają 32 zespoły (czyli około 500 dzieci).

Szkolenie młodzieży to podstawa

– Ten projekt ma propagować legendę Ruchu, a także dobre wzorce dla młodzieży. Chcemy, żeby na stulecie chorzowskiego klubu [czyli w 2020 roku, przyp.aut.] był to już turniej międzynarodowy – mówi Tomasz Zabielski, wiceprezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, współorganizującej imprezę.

– Mnóstwo drużyn odpowiedziało na zaproszenie. W turnieju wystąpią 32 zespoły, aż dziewięć reprezentują kluby, które grają w ekstraklasie – podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Jan Chrapek, prezes Ruchu, docenia fakt, że ten turniej odbędzie się w Chorzowie. – Gerard Cieślik był osobą wybitną. Bardzo ważną dla chorzowian, Polaków, Ślązaków, idolem do naśladowania. Taki turniej to idealna okazja, żeby przypomnieć, że jest potrzeba naśladowania właśnie takich ludzi.

GRZEGORZ CELEJEWSKI

Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym turnieju. Uważam, że szkolenie młodzieży to podstawa. Dużą rolę mają wychowawcy, wtedy kształtują się charaktery – zauważa Chrapek.

– Miałem przyjemność i zaszczyt znać osobiście pana Gerarda Cieślika. Był wzorem jako piłkarz i człowiek. Takie symbole przyciągają młodzież – uważa Mariusz Śrutwa, były napastnik, który w Ruchu grał przez czternaście lat.

Nie tylko piłka

W środę, w hali MORiS Kotala, Chrapek i Śrutwa rozlosowali grupy. Ciekawe, że na zakończenie turnieju trenerzy wybiorą najbardziej wyróżniających się zawodników i zagrają oni przeciw swoim rówieśnikom grającym w kadrze Śląska do lat 13.

Warto dodać, że organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji towarzyszących turniejowi. W boisku Kresy, gdzie odbędą się mecze w grupach i faza pucharowa, będą miały miejsce różne testy i konkursy dla kibiców. Nie wszystko będzie związane z piłką. Organizatorzy zapraszają również do strefy konsultacji i porad związanych z fizjoterapią i zdrowym żywieniem.

Wstęp wolny.

Harmonogram

14 września

9.30-17 – rozgrywki grupowe na boisku Kresy (ul. Wolności)

13 – otwarcie turnieju na stadionie Ruchu (ul. Cicha)

15 września

10-17 – mecze fazy pucharowej (boisko Kresy)

16 września

9.30-10 – mecz o trzecie miejsce, finał A i B (stadion Ruchu)

10-10.30 – mecz o pierwsze miejsce, finał B (stadion Ruchu)

10.30-11 – mecz o pierwsze miejsce, finał A (stadion Ruchu)

11.30 – 12.30 – mecz pokazowy: reprezentacja Śląska U-13 – reprezentacja turnieju Gerarda Cieślika

Grupy

A – Cracovia, MUKP Dąbrowa Górnicza, Podhale Nowy Targ, Akademia Piłkarska Sanok

B – Wisła Kraków, UKS Ruch Chorzów, Odra Opole, MKP Odra Centrum Wodzisław

C – Zagłębie Lubin, Akademia Piłkarska, Ruch Chorzów, Juventus Academy Piekary Śląskie

D – Piast Gliwice, Ruch Chorzów 2007, GKS Tychy, MUKS Halny Kamienica

E – Śląsk Wrocław, KS Stadion Śląski, Pogoń Szczecin, Be A Star Agape Team Warszawa

F – Górnik Zabrze, Juventus Academy Toruń, GKS Katowice, AP Mam Talent Krzeszowice

G – Korona Kielce, Polonia Bytom, Skra Częstochowa, Parasol Wrocław

H – Garbarnia Kraków, Ajaks Częstochowa, Zagłębie Sosnowiec, Fablok Chrzanów

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.