Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Derbowe spotkanie zostało przerwane z powodu chuligańskiej burdy przy prowadzeniu Piasta 1:0. Komisja Ligi ukarała Piasta walkowerem, ale jednocześnie zabrała trzy punkty Górnikowi.

„Członkowie stowarzyszenia są zaniepokojeni wydarzeniami, do jakich doszło na stadionie miejskim w Gliwicach podczas meczu derbowego. Zastanawiający jest kompletny brak wyobraźni organizatorów w kontekście potencjalnego ryzyka występującego podczas rozgrywania meczu zwaśnionych ze sobą kibiców, jak i brak należytego zapewnienia bezpieczeństwa, co przełożyło się na prowokacyjne podpalenie flag przez kibiców Górnika, a w efekcie zdemolowanie płotu, zniszczenie mienia i wtargnięcie na murawę boiska przez kibiców Piasta.

Stowarzyszenie jest zdania, że kierownik ochrony mógł więc lepiej przygotować organy odpowiedzialne za zabezpieczenie meczu, lecz tego nie zrobił. Dlaczego kibice gospodarzy zasiadający w Młynie byli przeszukiwani od butów po czapki, a tymczasem kibicom gości udało się wnieść pięciometrową flagę i płyn łatwopalny?

mecz Piast - Górnikmecz Piast - Górnik GRZEGORZ CELEJEWSKI

Pragniemy również oświadczyć, że celem stowarzyszenia nie było i nie będzie krzewienie przemocy, nienawiści i nawoływania do zachowania niezgodnego z prawem, a także działań mogących szargać dobre imię klubu GKS Piast i jego kibiców” – piszą fani.

Zwolnić kierownika ds. bezpieczeństwa

„Stowarzyszenie Kibiców zawiesza wszelką współpracę i kontakty z przedstawicielami klubu GKS Piast jako podmiotu niegodnego współpracy, ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpiecznego rozgrywania zawodów sportowych na stadionie miejskim w Gliwicach”.

„Druzgocące jest również nastawienie zarządu GKS Piast do wiernych kibiców dopingujących co mecz swoją drużynę, niemających wpływu na wydarzenia, które miały miejsce podczas derbów. Stowarzyszenie uważa, że stosowanie odpowiedzialności zbiorowej jako środka zaradczego nie przyniesie wymiernych skutków w zapewnieniu bezpieczeństwa, a jedynie skłoni kibiców do późniejszego zrezygnowania z uczestnictwa w meczach GKS Piast.

Informujemy ponadto, że stowarzyszenie kibiców nie jest organem prawnym i nie nosi znamion władzy wykonawczej, nie prowadzi usług detektywistycznych oraz nie posiada w swoich szeregach komórki wywiadowczo-śledczej, zajmującej się identyfikacją i ustalaniem tożsamości sprawców ewentualnych wykroczeń i przestępstw popełnianych przed, w trakcie, a także po meczach GKS Piast, przez co nie jest zdolne do jakiegokolwiek wsparcia w zakresie ww. działań. 

mecz Piast - Górnikmecz Piast - Górnik GRZEGORZ CELEJEWSKI

Stowarzyszenie kibiców żąda od Miasta Gliwice jako większościowego właściciela pakietu akcji GKS Piast S.A. stosownych działań mających na celu natychmiastowe zdymisjonowanie kierownika bezpieczeństwa klubu GKS jako osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za bezpieczeństwo kibiców na stadionie za niedopełnienie obowiązków.

(...) Stowarzyszenie Kibiców zawiesza wszelką współpracę i kontakty z przedstawicielami klubu GKS Piast jako podmiotu niegodnego współpracy, ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpiecznego rozgrywania zawodów sportowych na stadionie miejskim w Gliwicach, wrogie podejście do ogółu kibiców oraz brak jakiegokolwiek dialogu z członkami stowarzyszenia w sprawie zajść w meczu derbowym” – czytamy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.