Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Kolejne działania zależą teraz od decyzji samych klubów. Spodziewamy się, że kluby zechcą się odwołać od decyzji Komisji Ligi, i mają do tego pełne prawo. Chcę podkreślić, że Ekstraklasa SA jako organizator rozgrywek nie jest recenzentem podjętych decyzji. Komisja Ligi jest organem niezależnym, złożonym z siedmiu praktykujących prawników, którzy w obecnym składzie pracują ze sobą od 2016 roku. Z naszej strony zadbaliśmy, by wszelkie procedury zostały przeprowadzone sprawnie, bez niepotrzebnego przedłużania formalności. Liczymy, że finalne rozstrzygnięcia zapadną szybko – mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa SA.

 Marcin Animucki Marcin Animucki Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Komisja nie chce promować

Mając na uwadze skomplikowany charakter sprawy i emocje związane z nałożonymi na kluby karami, Ekstraklasa zdecydowała się opublikować pełne wersje uzasadnień decyzji Komisji Ligi.

– Zdajemy sobie sprawę, że kary nałożone przez Komisję Ligi, a w szczególności decyzja o walkowerze na niekorzyść Piasta i jednoczesne odjęcie Górnikowi trzech punktów w ramach kary dodatkowej, budzą wiele emocji. I słusznie, bo najlepiej, jeśli wynik sportowy jest ustalany na boisku. Niestety z powodu sytuacji, jaka zaistniała w Gliwicach, na podstawie przepisów PZPN dogranie meczu nie było możliwe – wyjaśnia Marcin Animucki.

Na podstawie par. 6 ust. 6 Uchwały Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną Komisja Ligi nie miała innego wyjścia, jak orzeczenie walkowera na niekorzyść Piasta. Jednocześnie Komisja Ligi postanowiła nałożyć karę pozbawienia klubu Górnik Zabrze trzech punktów w rozgrywkach o mistrzostwo Lotto Ekstraklasy na podstawie art. 5 § 5 i art. 14 § 2 Regulaminu. Jak podała w uzasadnieniu, o dodatkowej karze dla Górnika zdecydowały powtarzające się prowokacje kibiców Górnika wobec Piasta i nieskuteczność dotychczas stosowanych sankcji. Komisja nie chciała też promować sytuacji, gdy na skutek niezgodnych z prawem zachowań kibiców klub odnosiłby korzyść w postaci 3 punktów.

Komisja uzasadnia

Komisja Ligi podkreśliła też w uzasadnieniu, że wydając decyzję, nie brała pod uwagę wyniku meczu w momencie jego przerwania: „Doskonale wiadomo, że w ciągu 10 minut, jakie pozostały do końca regulaminowego czasu gry, w piłce nożnej wydarzyć się może wszystko. […] Dlatego Komisja Ligi bierze jedynie pod uwagę to, że jest rzeczą niesportową i nie do zaakceptowania, żeby Klub uzyskał korzyść z tego powodu, że jego kibice naruszyli przepisy bezpieczeństwa, czym bezpośrednio przyczynili się do tego, iż kibice drużyny przeciwnej przerwali Mecz. Taka swoista „premia” dla Klubu, wynikająca w dużej mierze z nagannego zachowanie swoich kibiców, byłaby groźnym precedensem i mogłaby w przyszłości doprowadzić do celowego naruszania przepisów bezpieczeństwa w nadziei na to, że przeciwnik zareaguje jeszcze ostrzej i przerwie Mecz. Dopisywanie w takiej sytuacji 3 punktów Klubowi jest rzeczą wypaczającą wynik sportowy uzyskiwany na boisku w przekroju całego sezonu”.

Pełne wersje uzasadnień kar nałożonych przez Komisję Ligi na Piast Gliwice i Górnik Zabrze można pobrać tutaj:

Orzeczenie wraz z uzasadnieniem dot. kar nałożonych na Górnika Zabrze.

Orzeczenie wraz z uzasadnieniem dot. kar nałożonych na Piasta Gliwice.

Orzeczenie wraz z uzasadnieniem dot. weryfikacji wyniku meczu Piast – Górnik.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.