Tychy chcą być organizatorem meczów w ramach mistrzostwa świata w piłce nożnej do lat 20. Śląskie miasto złożyło już w PZPN dokumenty, w których ubiega się o status współgospodarza imprezy. Turniej odbędzie się w 2019 roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czerwcu tego roku Tychy były gospodarzem mistrzostw Europy U-21. Teraz ambicje sięgaj mistrzostw świata. – Doświadczenie zdobyte podczas mistrzostw Europy do lat 21 sprawiło, że nie mieliśmy żadnych problemów z wypełnieniem dokumentów i co najważniejsze ze spełnieniem wymagań światowej federacji piłki nożnej. FIFA i PZPN pytali nas o szczegółowe informacje związane z miastem: dane statystyczne, zaplecze medyczne, odległości pomiędzy hotelami, a stadionem, boiskami treningowymi oraz lotniskiem. Musieliśmy także przesłać zdjęcia oraz mapy miasta i samego stadionu oraz szczegółowe informacje o pogodzie w Tychach w dniach, w których ma odbywać się turniej – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

- Teraz pozostaje nam już tylko czekać na decyzję, kto zostanie gospodarzem mistrzostw, ale będziemy czekać z nadzieją, bo tegoroczne rozgrywane także w Tychach Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-21 okazały się wielkim sukcesem – dodaje Dziuba.

Peru i Indie też chcą mundialu

Mistrzostwa Świata U20 mają być okazją także do uczczenia setnego jubileuszu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W tym wyścigu Polska nie jest jednak jedynym kandydatem. Turniej chcą zorganizować jeszcze Peru i Indie. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym roku. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez FIFA, Tychy mają ogromne szanse gościć najlepszych zawodników młodego pokolenia na świecie.

– Podczas mistrzostw Europy zebraliśmy bardzo cenne doświadczenie, które na pewno będziemy chcieli wykorzystać podczas Mistrzostw Świata U20. Po Euro U-21 przedstawiciele UEFA byli pod dużym wrażeniem. Na każdym kroku podkreślali, że organizacyjnie stanęliśmy na wysokości zadania. Podczas wszystkich spotkań kibice stworzyli niesamowitą atmosferę. Jesteśmy gotowi zorganizować kolejną wielką imprezę – zaznacza Grzegorz Bednarski, prezes Tyski Sport SA. Przypomnijmy, że w Tychach zostały rozegrane trzy mecze fazy grupowej oraz półfinał. W sumie wszystkie pojedynki czołowych drużyn Starego Kontynentu z trybun zobaczyło prawie 50 000 osób. To trzeci wynik spośród wszystkich stadionów w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno w Lublinie i Kielcach grała reprezentacja Polski. W Mistrzostwa Świata U20 wezmą udział reprezentacje z 24 krajów. Turniej odbędzie się na stadionach do pojemności 20 tysięcy miejsc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem