Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To kolejna zmiana w zakresie szkolenia młodzieży w Piaście oraz krok w stronę dalszego rozwoju akademii. Współpraca z AWF-em wpłynie na profesjonalizację szkolenia. Zapewni nam wsparcie merytoryczne pracowników naukowych uczelni, a także pozwoli korzystać z wysokiej jakości sprzętu, którym AWF dysponuje. Cieszymy się z podpisania umowy, bo to krok w dobrą stronę dla klubu – powiedział Paweł Żelem, prezes Piasta Gliwice.

Uroczystość wręczania nagród na katowickiej AWF. Prof. Adam ZającUroczystość wręczania nagród na katowickiej AWF. Prof. Adam Zając JAN KOWALSKI

Zadowolenia z faktu podpisania umowy nie ukrywał również prof. dr hab. Adam Zając. – Cieszę się, że Piast Gliwice dostrzegł, w jaką stronę podążają kluby angielskie, holenderskie czy niemieckie, które oprócz stworzenia młodym zawodnikom dobrych warunków edukacyjnych patrzą w przyszłość i kładą duży nacisk na współpracę z dietetykami, fizjologami, biomechanikami i specjalistami teorii sportu.

Dobry partner dla Piasta Gliwice

Jacek Bednarz (na zdjęciu poniżej), dyrektor sportowy śląskiego klubu, wspomniał o idei powstania kompleksu treningowego z bazą naukowo-badawczą, w którym na bieżąco monitorowane będą procesy treningowe zawodników wyczynowych, ale i badania z zakresu tzw. identyfikacji talentów, czyli krótko mówiąc – określenie, który zawodnik nadaje się do wyczynowego uprawiania piłki nożnej, który ma mniejsze predyspozycje, a który rokuje na przyszłego mistrza.

Profesor Zając przyznał również, że katowicka uczelnia ma już doświadczenie w pracy w tej dziedzinie oraz ze współpracy z Piastem Gliwice. – Od kilku lat realizujemy program Akademia Młodych Orłów, a nasi pracownicy naukowi współpracują z klubem, bo m.in. badania wydolnościowe prowadzi profesor Miłosz Czuba, a dietetykiem Piasta jest doktor Grzegorz Zydek. Możemy być dla Piasta dobrym partnerem, gdyż dysponujemy specjalistami praktykującymi w swoich dziedzinach, a i sami na umowie skorzystamy, bo będziemy dysponowali bogatym materiałem badawczym pochodzącym z badań wyczynowych sportowców oraz młodych zawodników, którzy do nich aspirują – przyznał.

Harmonijny rozwój młodych piłkarzy Piasta Gliwice

Dzięki współpracy z AWF Katowice piłkarze Piasta będą mogli korzystać ze sprzętu wysokiej klasy oraz – wspomnianego przez rektora AWF-u – potencjału merytorycznego, który zapewni kadra uczelni. Jedną z korzyści dla klubu jest również możliwość przeprowadzenia całego zestawu badań potencjału motorycznego zawodników grup młodzieżowych. 

Uroczystość wręczania nagród na katowickiej AWF. Prof. Adam ZającFot. Mateusz Skwarczek / AG

Fakt podpisania umowy z AWF-em skomentował również Jacek Mazurek, szef pionu szkolenia młodzieży w Piaście. – Najogólniej mówiąc, współpraca z AWF-em będzie pełniła funkcję edukacyjno-wychowawczą i popularyzacyjną sportu. Mamy różne plany krótkoterminowe oraz długoterminowe. W pierwszej kolejności chodzi o diagnozowanie piłkarzy. Chcemy, żeby byli systematycznie badani pod względem wieku biologicznego, pomiarów antropometrycznych czy przygotowania fizycznego – mówił

– Dzięki tym badaniom będziemy mogli dbać o harmonijny rozwój młodych zawodników. To natychmiastowe działanie, które wdrożymy jeszcze w tym roku. W dłuższym procesie jedną z korzyści dla uczelni będzie możliwość delegowania studentów na staże i praktyki do Piasta, aby zdobywali doświadczenie w ekstraklasowym klubie piłkarskim. Z tym wiąże się właśnie wspomniana wcześniej popularyzacja sportu oraz rozwój piłki nożnej, w szczególności tej młodzieżowej – dodał Mazurek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.