Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do startu największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych w 2018 r. pozostały 222 dni. 9 czerwca 2018 r. w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie ruszą XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Na arenach zmagań, w tym m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 r. i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w przyszłym roku w Polsce.

Na Śląsk przyjedzie dwa tysiące sportowców

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis ziemny, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

– Przyszłoroczne Igrzyska to ogromne wydarzenie sportowe, ale także organizacyjne i logistyczne. Ponad 200 osób z komitetu organizacyjnego już pracuje nad jak najlepszym przygotowaniem wydarzenia, byśmy wszyscy w czerwcu mogli kibicować zawodnikom Olimpiad Specjalnych, przeżywać ich rywalizację i wspólnie cieszyć się z ich medali. Igrzyska to łącznie ponad 2 tys. osób z całego kraju, które przyjadą do Katowic, Chorzowa i Mikołowa. Dla Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Śląskie to duże wydarzenie i wyzwanie, ale to nie pierwszy raz, gdy na Śląsku organizujemy dużą sportową imprezę. Każdego roku organizujemy kilkadziesiąt wydarzeń regionalnych i ogólnopolskich, w których biorą udział setki zawodników. Na przełomie sierpnia i września 2017 r. w Katowicach współorganizowaliśmy Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych. Gościliśmy ponad 100 siatkarzy z 10 krajów, takich jak Azerbejdżan, Finlandia, Niemcy, Rosja, Serbia czy Włochy, którzy rywalizowali w katowickim Spodku – mówi Dariusz Wosz, dyrektor Igrzysk.

To będzie niezapomniane wydarzenie

Organizatorzy liczą, że igrzyska wesprą instytucje centralne, takie jak PFRON i Ministerstwo Sportu. Są w trakcie podpisywania listów intencyjnych i umów z władzami lokalnymi i regionalnymi, wśród których są między innymi Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz miasta: Katowice, Chorzów i Mikołów.

– To będzie niezapomniane sportowe wydarzenie! Zawodnicy Olimpiad Specjalnych rywalizować będą na największych profesjonalnych obiektach sportowych w Polsce. Pokażą, że sport jest piękny, że łączy ludzi niezależnie od ich doświadczeń życiowych czy pozycji społecznej. W Olimpiadach Specjalnych każdego dnia staramy się pokazać, że każdy z ponad 17 tys. naszych sportowców to wyjątkowy człowiek, z niezwykłą pasją do sportu i umiejętnością przełamywania barier. Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku wszyscy będziemy im kibicować m.in. na trybunach Stadionu Śląskiego! – podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Mityng Pływacki Olimpiad SpecjalnychMityng Pływacki Olimpiad Specjalnych Fot. Pracownia Fotografika

Stadion Śląski zachęca do kibicowania

Stadion Śląski będzie jedną z głównych aren Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Rywalizować na nim będą sportowcy sześciu dyscyplin olimpijskich, między innymi lekkoatleci, piłkarze czy tenisiści. – Od kilku lat na obiektach treningowych Stadionu Śląskiego organizujemy zawody dla szkół specjalnych z Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Wiemy, ile satysfakcji i radości przynoszą one zarówno startującym, jak i ich opiekunom. Wiemy też, że niełatwo jest takie zawody przygotować. Dlatego mając ogromne uznanie i szacunek dla organizatorów chcielibyśmy im pomóc w możliwym dla nas zakresie. Cieszę się, że możemy otworzyć arenę główną dla potrzeb tej wyjątkowej imprezy, jaką są Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Zależy nam na tym, aby pokazać, że Stadion Śląski jest otwarty dla wszystkich, w związku z czym z przyjemnością włączamy się w działania zmierzające do przełamywania stereotypów, w działania, które pomagają zrozumieć osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Już teraz zachęcam do przyjścia na Stadion Śląski, zachęcam do kibicowania tym niezwykłym sportowcom – mówi Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego. 

Stadion ŚlaskiStadion Ślaski twitter.com/StadionSlaski

Igrzyska na antenie TVP

Patronat medialny nad Igrzyskami objęła Telewizja Polska. Relacje z ważnych zawodów Olimpiad Specjalnych można będzie zobaczyć w głównych programach Telewizji Polskiej. – Idea integracji poprzez rywalizację jest jednym z najpiękniejszych przykładów zaangażowania w sport. Podpisanie umowy patronackiej z Olimpiadami Specjalnymi Polska jest kolejnym dowodem na to, że TVP wspiera inicjatywy istotne społecznie. Dla Telewizji Polskiej jest zaszczytem, że może podjąć się roli patrona medialnego Igrzysk. Zmagania sportowców Olimpiad Specjalnych w miarę naszych możliwości programowych będziemy nagłaśniali na antenach Telewizji Polskiej – podkreśla Maciej Stanecki, członek zarządu TVP SA.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.