Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ryszard Tarasiewicz jest wychowankiem Śląska Wrocław, w barwach którego rozegrał ponad 330 spotkań. Z dorobkiem 65 bramek jest trzecim najskuteczniejszym zawodnikiem w historii klubu.

Po występach w Śląsku Wrocław wyjechał za granicę. Grał w szwajcarskich Neuchâtel Xamax FC i Etoile Carouge FC, francuskich AS Nancy-Lorraine, RC Lens, Besançon Racing Club oraz norweskim Sarpsborg FK. Na koncie ma także występy w reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach wystąpił w 58 spotkaniach w których strzelił dziewięć goli. W 1986 r. wystąpił na mistrzostwach świata w Meksyku.

Trenerską karierę rozpoczął w 2004 r. W pierwszym sezonie swojej pracy awansował ze Śląskiem Wrocław do II ligi. Po zakończeniu rozgrywek 2005/2006 obecnie 55-letni szkoleniowiec Wrocław zamienił na Białystok. Na Dolny Śląsk wrócił w 2007 r. Rok później wywalczył ze Śląskiem Wrocław awans do ekstraklasy. W kolejnych sezonach Tarasiewicz prowadził ŁKS Łódź i Pogoń Szczecin. Drużynę z Pomorza także wprowadził na najwyższy poziom rozgrywkowy.

CV robi wrażenie

W 2013 r. Tarasiewicz podpisał kontrakt z Zawiszą Bydgoszcz. Co ciekawe, na stanowisku trenera zastąpił Jurija Szatałowa. W Bydgoszczy nowy szkoleniowiec GKS Tychy także wywalczył awans do ekstraklasy, a w kolejnym sezonie zdobył pierwszy w historii klubu Puchar Polski. W kolejnych sezonach Tarasiewicz prowadził Koronę Kielce, a jego ostatnim klubem była Miedź Legnica.

– Zatrudniliśmy doświadczonego i sprawdzonego trenera. Ryszard Tarasiewicz doskonale zna realia, zawodników i drużyny w I lidze. Nieprzypadkowo był określany mianem specjalisty od awansów. Trzykrotnie wprowadzał drużyny do ekstraklasy. Jestem przekonany, że odpowiednio wykorzysta potencjał naszej drużyny i umiejętności poszczególnych zawodników – mówi Grzegorz Bednarski, prezes Zarządu Tyski Sport SA. – Piłkarskie doświadczenie zebrane na boisku bez wątpienia ma przełożenie na szatnię. CV trenera robi wrażenie i na pewno dla swoich zawodników będzie autorytetem. To szkoleniowiec, który dużo wymaga nie tylko od piłkarzy, ale i od samego siebie – dodaje Bednarski.

Asystentem nowego trenera GKS Tychy będzie Waldemar Tęsiorowski. Pierwszy trening pod wodzą nowego sztabu szkoleniowego odbędzie się w środę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.