Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2012 roku, gdy Polska szykowała się do mistrzostw Europy seniorów, prestiżowe rozgrywki ominęły Śląsk. Rozkopany Stadion Śląski w żaden sposób nie był wtedy gotowy do przyjęcia najlepszych drużyn ze Starego Kontynentu.

Śląski wciąż czeka na otwarcie – to już we wrześniu – ale na szczęście nieopodal, w Tychach, powstał nowoczesny obiekt, który przez najbliższe dni będzie areną zmagań „małego Euro”, czyli mistrzostw młodzieżowców.

Goście pod wrażeniem

– To największa i najważniejsza sportowa impreza w historii Tychów. Zrobimy co w naszej mocy, żeby każdy gość czuł się w naszym mieście lepiej niż u siebie w domu. W promocji turnieju pomogła nam wygrana w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce. Zwycięstwo, w którym pomogli nam Czesi, włączając się z własnymi środkami i wykupując ponad 20 procent biletów, pozwoliło nam pozyskać dodatkowe 300 tysięcy złotych, a dzięki nim liczba atrakcji czekających na kibiców będzie jeszcze większa – mówi prezydent Tychów.

W Tychach o wygrane będą rywalizować reprezentacje Czech, Niemiec, Danii i Włoch. – Stadion Miejski Tychy jest gotowy na przyjęcie najlepszych drużyn w Europie. Operacja pod tytułem „Euro U21” rozpoczęła się już ponad dwa lata temu. W tym czasie odbyliśmy kilka spotkań z przedstawicielami PZPN i UEFA. Goście z europejskiej federacji byli pod dużym wrażeniem obiektu oraz całej infrastruktury. Wszyscy w Tychach czekają już z niecierpliwością na start turnieju – mówi Krzysztof Trzosek, oficer medialny Stadionu Miejskiego w Tychach.

Transmisje na YouTubie

Euro U21 cieszy się także dużym zainteresowaniem mediów. Podczas ostatniego turnieju Euro U21 w Czechach akredytowanych było 1008 dziennikarzy z 23 krajów świata, m.in. z Brazylii, Japonii oraz Korei Płd. Do Tychów na pewno przyjedzie telewizja z Włoch, Czech, Niemiec oraz Danii.

– Do Polski przyjedzie ponad 30 stacji telewizyjnych z 12 krajów. Po raz pierwszy w historii spotkania Euro U21 będą transmitowane w Afryce i Australii. Szacujemy, że na całym świecie turniej dotrze do ponad 100 milionów odbiorców. Warto zaznaczyć, że jeśli w danym kraju żadna ze stacji nie będzie transmitowała spotkań, to UEFA udostępni dla jego mieszkańców przekaz na YouTubie, a to zwiększy zasięg turnieju – podkreśla Trzosek.

– Dzień przed meczem każda drużyna odbędzie oficjalny trening oraz konferencję prasową. Po raz pierwszy w historii podczas półfinałów oraz finału testowany będzie mobilny system tłumaczenia symultanicznego. Sygnał z Tychów będzie na przykład wysyłany do Londynu. Tam będzie siedział tłumacz, którego dziennikarze usłyszą na słuchawkach za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej – dodaje Trzosek.

Pomożemy Czechom?

Rywalizacja na stadionie w Tychach rozpocznie się niedzielnym meczem Czechów z Niemcami (g.18). – Jedenastkę na to spotkanie mam już prawie gotową. Zastanawiam się jeszcze nad dwoma nazwiskami – mówi Vitezslav Lavicka, selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Czech U21. – Ostateczny skład podam jednak dopiero w dniu meczu. Zwykle wtedy, przed obiadem, mamy odprawę, na której omawiamy szczegóły taktyki, i wtedy właśnie podaję wyjściową jedenastkę, ale w przeddzień meczu na treningu taktycznym ćwiczymy już w ustawieniu meczowym, więc zawodnicy mogą się domyślić. Ponadto z każdym zawodnikiem – i tym który zagra, i tym który nie zagra – staram się w przeddzień meczu rozmawiać w cztery oczy, żeby psychicznie przygotować go do jego roli podczas meczu – podkreśla Czech.

Prezydent Dziuba na pewno będzie trzymał kciuki za zespół naszych południowych sąsiadów. – Nasi kibice się świetnie rozumieją, co było widać i słychać w marcu, gdy Ewa Farna – razem z piłkarzami i trenerem czeskiej młodzieżówki – zapraszała tyszan na mecze w ramach mistrzostw Europy. Myślę więc, że to wszystko przyniesie dobry skutek. Tym bardziej że Czesi bardzo poważnie podchodzą do turnieju. Pomogli nam w promowaniu Tychów na terenie swojego kraju, a my będziemy starali się im pomóc w odniesieniu sukcesu sportowego, którego bardzo im życzę – mówi.

Faworyt z Niemiec

Czechów czeka w niedzielę trudne zadanie, bowiem Niemcy uchodzą za faworyta turnieju. – Euro w Polsce będzie ważnym wydarzeniem, a my jesteśmy faworytem. Tak samo zresztą jak na większości turniejów – mówi Jeremy Toljan, obrońca TSG 1899 Hoffenheim oraz młodzieżowej reprezentacji Niemiec.

Niemcy zdominowali rywalizację o awans do turnieju finałowego. W grupie nie stracili choćby punktu, a strzelili przy tym najwięcej goli spośród wszystkich finalistów. 10 zwycięstw, 30 punktów, 35 bramek – to ich bilans z eliminacji. Niemcy trafiali do bramek rywali z regularnością godną podziwu. Z celnego uderzenia cieszyli się średnio co 26 minut!

Zawodnikiem najbardziej doświadczonym i zaprawionym w reprezentacyjnych bojach kadry U21 jest Max Meyer. Piłkarz Schalke zagrał dotychczas w 19 spotkaniach kadry U21 i strzelił 6 goli, co sprawia, że jest drugim najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole trenera Stefana Kuntza. Podporą przednich formacji będzie także Maximilian Arnold. Zawodnik Wolfsburga ma na koncie 18 meczów i 5 bramek. Debiutantem w niemieckiej kadrze jest wypożyczony z Schalke do SV Darmstadt 98 napastnik, Felix Platte. Wysoki atakujący długo miał problemy ze zdrowiem, jednak gdy wrócił do gry, zaliczył asystę i strzelił dwa gole. Zawodnik ten może być tajną bronią niemieckiej drużyny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.