Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Przygotowania są już na ostatniej prostej. Stadion Miejski Tychy jest gotowy na przyjęcie najlepszych drużyn w Europie. Operacja pod tytułem „Euro U21” rozpoczęła się już ponad dwa lata temu. W tym czasie odbyliśmy kilka spotkań z przedstawicielami PZPN i UEFA. Goście z europejskiej federacji byli pod dużym wrażeniem obiektu oraz całej infrastruktury. Wszyscy w Tychach czekają już z niecierpliwością na start turnieju - mówi Krzysztof Trzosek, oficer medialny Stadionu Miejskiego w Tychach.

W Tychach zagrają reprezentacje Niemiec, Czech, Włoch oraz Danii. Na Stadionie Miejskim odbędzie się także półfinał. Bilety na to spotkanie zostały już wyprzedane. Bardzo mało wejściówek pozostało także na spotkanie Czechy-Niemcy. Cały czas kupić można bilety na dwa pozostałe pojedynki Czechy-Włochy oraz Czechy-Dania.

Euro także na YouTube

– Dzień przed meczem każda drużyna odbędzie oficjalny trening oraz konferencję prasową. Po raz pierwszy w historii podczas półfinałów oraz finału testowany będzie mobilny system tłumaczenia symultanicznego. Sygnał z Tychów będzie na przykład wysyłany do Londynu. Tam będzie siedział tłumacz, którego dziennikarze usłyszą na słuchawkach za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej - dodaje Trzosek.

Euro U21 cieszy się także dużym zainteresowanie mediów. Podczas ostatniego turnieju w Czechach akredytowanych było 1008 dziennikarzy z 23 krajów świata m.in. z Brazylii, Japonii oraz Korei Płd. Do Tychów na pewno przyjedzie telewizja z Włoch, Czech, Niemiec oraz Danii.

– Do Polski przyjedzie ponad 30 stacji telewizyjnych z 12 krajów. Po raz pierwszy w historii, spotkania EURO U21 będą transmitowane w Afryce i Australii. Szacujemy, że na całym świecie turniej dotrze do ponad 100 milionów odbiorców. Warto zaznaczyć, że jeśli w danym kraju żadna ze stacji nie będzie transmitowała spotkań, to UEFA udostępni dla jego mieszkańców przekaz na YouTube, a to zwiększy zasięg turnieju – podkreśla Trzosek.

Czesi zapraszają na Paprocany

Turniej to nie tylko atrakcje na stadionie. W Tychach wszystkie spotkania rozegrają nasi południowi sąsiedzi. Podopieczni Vitezslava Lavicka mieli już okazję gościć w naszym mieście. W marcu Czesi odbyli trening na murawie Stadionu Miejskiego oraz spotkali się z mieszkańcami Tychów w Pasażu Kultury Andromeda. Przed samym startem turnieju reprezentacja Czech ponownie zawita do Tychów.

– Już w czwartek, 15 czerwca, o godz. 17 na boisku OKS Zet Tychy w Paprocanach podopieczni Lavicki odbędą oficjalny trening, po którym kibice będą mieli okazję zdobyć autografy oraz zrobić zdjęcia – dodaje Trzosek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.