To była znakomita promocja siatkówki. Prawie pięć tysięcy widzów oglądało w Spodku derbowy mecz GKS Katowice i Jastrzębskiego Węgla.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdy GKS informował, że zamierza organizować część meczów PlusLigi w katowickim Spodku, to wielu wątpiło w sens tej decyzji. Obawiano się pustych trybun i piknikowej atmosfery. Pesymiści uważali, że Spodek może i jest „mekką polskiej siatkówki”, ale tej w wydaniu reprezentacji. Mecz z Jastrzębskim Węglem pokazał jednak, że promocja ligowej siatkówki w reprezentacyjnym obiekcie Katowic również ma sens. Mimo że mecz odbył się w środku tygodnia o godzinie 18, to na trybunach usiadło pięć tysięcy osób.

Spotkanie miało olbrzymie znaczenie dla Jastrzębskiego Węgla, który wciąż walczy o miejsce w pierwszej czwórce PlusLigi. Na koniec sezonu będzie rywalizowała o medale. Goście zaczęli mecz lepiej. Zespół mądrze prowadzony przez niemieckiego rozgrywającego Lukasa Kampę punktował częściej od miejscowych. Ważne ataki kończyli Jason de Rocco oraz Salvador Hidalgo Oliva, który umiejętnie obijał też blok rywali.

Wiele wskazywało wtedy na to, że mecz zakończy się pewnym zwycięstwem pomarańczowych. Zawodnicy trenera Piotra Gruszki mieli jednak inny plan, a co najważniejsze, nie zwiesili głów po dwóch przegranych setach. Potem to nie Kampa, ale włoski rozgrywający Marco Falaschi brylował pod siatką. Gospodarze dołożyli do swoich atutów szczelny blok i mozolnie – punk po punkcie – zaczęli odrabiać straty. Zawodnicy z Katowic niesieni fantastycznym dopingiem publiczności doprowadzili do wyrównania. Tie-breaka lepiej zaczęli jednak goście i grając konsekwentnie, nie oddali już prowadzenia do końca.

Finał akcji „Zagraj w Spodku”

Przed derbowym meczem został rozegrany turniej finałowy akcji „Zagraj w Spodku". To wydarzenie zorganizowane przez GKS przy współpracy Urzędu Miasta Katowice i Polskiego Związku Piłki Siatkowej w ramach promocji Katowic jako gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn – Eurovolley Poland 2017. Projekt miał na celu aktywizację uczniów katowickich szkół podstawowych, którzy pod okiem profesjonalnych trenerów i zawodników mieli możliwość uczestnictwa w darmowych treningach piłki siatkowej.

Akcja odniosła sukces, bowiem w otwartych zajęciach uczestniczyło prawie 700 dzieci. Po zaciętej rywalizacji z triumfu w całej akcji cieszyli się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach.

Dodajmy, że żaden uczestnik nie wyszedł ze Spodka z pustymi rękami. Na zawodników czekały medale, puchary oraz komplet siatkarskich gadżetów.

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 2:3 (20:25, 23:25, 25:22, 25:21, 9:15)

GKS Katowice: Falaschi, Kapelus, Kalembka, Butryn, Sobański, Krulicki, Stańczak (libero) oraz Fijałek, Stelmach, Pietraszko

Jastrzębski Węgiel: Kampa, DeRocco, Kosok, Muzaj, Oliva, Boruch, Popiwczak (libero) oraz Bachmatiuk

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem