Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest się z czego cieszyć, bo przecież gliwicki Piast na ligowe trzy punkty w domu, czekał od 3 grudnia, kiedy przy Okrzei ograł Koronę Kielce. W Gliwicach, po sobotnim zwycięstwie, można było wyczuć swoistą ulgę, której doznali wszyscy: od kibiców po trenera. Dwie wygrane z rzędu, to świetny początek pracy z nowym trenerem.

Tym bardziej, że nowy szkoleniowiec był chyba dla gliwickiej szatni koniecznością. Maciej Jankowski, bohater sobotniego meczu, powiedział po jego zakończeniu, że za trenera Wdowczyka gra im się lepiej, że czują się swobodniej i lepiej to najzwyczajniej w świecie wygląda. To znaczy, że wcześniej coś ich trzymało i nie pozwalało rozpiąć skrzydeł do końca.

Takie zjawisko wielu znawców nazywa „efektem nowej miotły”. Każdy zawodnik po takiej zmianie ma „czystą kartę” i „wszystko zaczyna się od nowa”. Nowy trener bez trudu może przywrócić z rezerw do pierwszej drużyny zawodnika, który wylądował tam za picie piwa w autobusie i nikt nie będzie miał o to do niego pretensji, bo zamyka się jeden rozdział w historii klubu i otwiera zupełnie nowy [z tym piwem to tylko przykład pokazujący mechanizm, a nie prawdziwa historia].

Kiedy nowy trener robi taką robotę jaką obecnie Dariusz Wdowczyk w Piaście, mało kto pamięta o zasługach jego poprzednika. Częstokroć słusznie, ale w przypadku Radoslava Latala powinno być inaczej.

Jakkolwiek Piast Gliwice prezentował się za drugiej kadencji Czecha, Latal powinien zostać przez nas wszystkich zapamiętany jako człowiek, który doprowadził ligowego średniaka do wicemistrzostwa Polski. Do sukcesu, który zdarza się czasem raz na 50 lat, a często nie zdarza się nigdy. Warto o tym pamiętac, bo Latalovi szacunek za to co zrobił w zeszłym sezonie się należy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.