Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Katowicach trwają właśnie mistrzostwa świata kobiet do lat 18. Białoczerwone po raz pierwszy rywalizują na tym – trzecim – poziomie światowych rozgrywek. Organizacja turnieju z udziałem Polski, Chin, Danii, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii i Włoch przyśpieszyła oddanie do użytku nowej hali lodowej – Jantoru II. Dzięki temu Katowice są dziś jedynym polskim miastem, które dysponuje trzema sztucznymi i pełnowymiarowymi lodowiskami.

Naprzód SMS Janów

– Katowice mocno postawiły na hokej, i to na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest rozbudowa infrastruktury. Jantor II nie jest jeszcze w pełni gotowy. Trwają prace nad zapleczem, szatniami. Najważniejsze jednak, że tafla służy już dzieciom. Zależało nam na, żeby stało się tak jeszcze przed mistrzostwami, gdy Jantor jest jednak przede wszystkim miejscem rywalizacji i treningów uczestników turnieju – mówi Waldemar Bojarun.

Wiceprezydent Katowic zapewnia, że miasto nadal będzie mocno wspierało GKS. Zespół nie gra obecnie w lepszej grupie ekstraligi, ale prezydenta to nie martwi. – Zespół był budowany na szybko, tuż przed sezonem. Pamiętając o tym, jesteśmy zadowoleni z osiąganych wyników. Nasze zaangażowanie w ten klub będzie bardzo duże. Tak, żeby GKS mógł grać o najwyższe cele już w kolejnym sezonie – podkreśla.

Inwestowanie w GKS sprawiło, że mocno w tyle pozostał Naprzód – równie zasłużony dla polskiego hokeja klub. Władze Katowic oraz Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie zastanawiają się jak temu zaradzić.

– Zależy nam na hokejowym ośrodku w Janowie. Musiałbym szwankować na umyśle, żeby uważać inaczej – mówi Mirosław Minkina, szef śląskiego hokeja. Minkina uważa, że otwarcie drugiego lodowiska w Nikiszowcu to szansa także dla Naprzodu.

– Prowadzimy rozmowy w sprawie przeniesienia Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Sosnowca do Katowic. W Sosnowcu jest za ciasno. Druga tafla, która tam istniała, od kilku lat już nie funkcjonuje. Katowic nie stać na utrzymanie dwóch drużyn w ekstralidze, ale SMS mógłby grać w Janowie pod szyldem Naprzodu. Taki jest nasz plan, który miałby zostać zrealizowany jeszcze w tym roku – mówi.

Władze Katowic przypominają również, że jeszcze w tym roku w Katowicach odbędzie się turniej EIHC z udziałem reprezentacji mężczyzn oraz mistrzostwa świata seniorek. – A to przecież tylko plany na pierwsze półrocze. W kolejnych miesiącach chcemy zorganizować kolejny turniej z cyklu EIHC (w grudniu) oraz finał Pucharu Polski – niewykluczone, że w dużej hali Spodka – dodaje Minkina.

Kibice wierzą w dziewczyny

Na razie warto jednak trzymać kciuki za nasze nastolatki. Polki zaczęły turniej od porażki z Dunkami (0:2), ale w drugim meczu ograły Kazachstan (4:2). – Przed turniejem mówiłem, że równie dobrze możemy grać o awans, jak i utrzymanie. No i dziś mogę powiedzieć tak samo – uśmiecha się Grzegorz Klich, trener kadry.

Reprezentacja Polski do lat 18-tu funkcjonuje od 2014 roku i jest najmłodszą stażem spośród pięciu kadr prowadzonych przez PZHL. – Znamy się z dziewczynami od kilku lat, co nie oznacza, że do drużyny nie dołączają nowe zawodniczki. Rywalizacja wciąż trwa. Czasami brakuje nam umiejętności, ale zawsze zostawiamy serce na lodzie. Jesteśmy drużyną! To była na pewno dobrze widać po meczu z Dunkami, który zakończył się bijatyką na lodzie. Nie pozwolimy się bić – mówi Wiktoria Gogoc, kapitan zespołu.

Przed Polkami środkowy mecz z Wielką Brytanią, a potem czwartkowa potyczka z Włochami i kończące turniej spotkanie z Chinami. Wszystkie mecze rozpoczną się o godzinie 20. – Gdy dziewczyny wyjechały na lód przed meczem z Dunkami, to nie mogły uwierzyć, że na trybunach jest tylu widzów. Sam byłem pod wrażeniem. Nigdy nie widziałem tylu ludzi w Janowie. Warto być z nami do końca turnieju – zachęca Klich.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.