Do swoich sytuacji artystycznych wykorzystuje reflektory, świetlne kule, folie lustrzane czy projektory. Jest twórcą rozbudowanych instalacji skupiających się na zjawisku światła. Znany jest także z konstrukcji site-specific, które często pozostają w ścisłej relacji z architekturą i przestrzenią publiczną, a które realizuje na całym świecie.
W kontekście jego prac często przywołuje się alegorię świata rzeczywistego i świata idei z jaskini Platona czy kantowskie teorie, które wiążą światło i jasność z moralnością i etyką.
– Światło jest ulubionym medium Mischy Kuballa. Z jego pomocą artysta włącza się w dyskusję na temat tego, co warunkuje nasze życie. Światło wykorzystuje w działaniach w przestrzeni miejskiej, ale też w pracach o subtelnym charakterze, minimalistycznych, wycyzelowanych, które będzie można obejrzeć w BWA – wyjaśnia Agnieszka Turek-Niewiadomska z Instytucji Kultury Ars Cameralis.
– Udaje mu się również wprowadzić odbiorcę w nierzeczywistą przestrzeń snu, wyobraźni, kosmosu; wydobyć element niestabilności i kruchości naszego życia. Jego działalność skupia się więc także na człowieku, jego pozycji, nietrwałej sytuacji w świecie – dodaje.
Kuball mieszka (i tworzy też) w Düsseldorfie, gdzie się urodził. Od 2007 roku Kuball jest jedynym w Niemczech profesorem sztuki w przestrzeni publicznej – tytuł ten uzyskał w Akademii Sztuk Medialnych KHM w Kolonii. Artysta jest także profesorem nadzwyczajnym sztuki medialnej w Wyższej Szkole Wzornictwa ZKM w Karlsruhe.
Na retrospektywnej wystawie „Przestrzenie referencyjne" w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Mischa Kuball zaprezentuje prace z trzech ostatnich dekad, które ukazują pełnię jego artystycznej wizji i misji.
Jest to seria fascynujących instalacji świetlnych, uzupełniona o prezentację ważnych projektów Kuballa dedykowanych przestrzeni publicznej, a także prace, w których twórca porusza temat podstaw nowoczesności.
– Artystę interesują działania w przestrzeni publicznej, za ich pomocą próbuje znieść granice między nią a przestrzenią prywatną. Wykorzystuje architekturę miast, budynki, wnętrza etc. W ten sposób tworzy swoje interwencje i nadaje tym samym przestrzeniom miejskim inne znaczenie, dodatkowy kontekst. Uzyskuje z ich pomocą dzieła sztuki – dodaje Agnieszka Turek-Niewiadomska.
Wystawa prac Kuballa, którą będzie można oglądać w Katowicach, była dotąd pokazywana dwa razy, w Niemczech. Ta w BWA będzie dedykowana przestrzeni tutejszej galerii i skupiać się będzie na działaniach wewnątrz.
Wernisaż wystawy „Przestrzenie referencyjne" zaplanowano na piątek, 18 listopada o godz. 18, o godz. 18.30 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie. Wystawa potrwa do 29 stycznia.
To nie wszystko.
– Wpisujemy tę ekspozycję w projekt „Więcej światła!", który dotyczy filozofii i roli światła w sztuce, ale też takiego „brudnego" światła w naszym życiu codziennym – mówi Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis i kurator wystawy.
W ramach projektu jeszcze w czwartek (17 listopada) o godz. 13 w BWA odbędzie się wykład Mischy Kuballa oraz oprowadzanie autorskie po tej wystawie.
– Jego twórczość rezonuje z rzeczywistością. Opowiada o problemach i o sposobach reakcji na nie. Nie chce pozostawać obojętnym twórcą. O tym opowie podczas wykładu – informuje Agnieszka Turek-Niewiadomska.
Z kolei 19 i 21 listopada w BWA zaplanowano warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci, podczas których przybliżone zostanie zagadnienie światła jako wszechobecnego elementu naszego życia oraz jego roli i sposobu wykorzystania w sztuce.
Zajęcia poprowadzi Aneta Zasucha, edukatorka sztuki, animatorka kultury oraz arteterapeutka, która pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie jest inicjatorką i kuratorką licznych projektów edukacyjno-artystycznych.
Działania warsztatowe będą koncentrować się na pogłębianiu doznań zmysłowych, odkrywaniu możliwości percepcyjnych. Uczestnicy sprawdzą, jak zmysły ze sobą rozmawiają i jak skorelowana jest z nimi ludzka ekspresja.
Szczegóły na: arscameralisfestiwal.pl
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze