W ramach XXXI Festiwalu Ars Cameralis w piątek 18 listopada wernisaż w katowickim BWA. Prawie do końca stycznia zobaczyć można będzie w tym miejscu prace Mischy Kuballa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do swoich sytuacji artystycznych wykorzystuje reflektory, świetlne kule, folie lustrzane czy projektory. Jest twórcą rozbudowanych instalacji skupiających się na zjawisku światła. Znany jest także z konstrukcji site-specific, które często pozostają w ścisłej relacji z architekturą i przestrzenią publiczną, a które realizuje na całym świecie.

Ulubione medium

W kontekście jego prac często przywołuje się alegorię świata rzeczywistego i świata idei z jaskini Platona czy kantowskie teorie, które wiążą światło i jasność z moralnością i etyką.

– Światło jest ulubionym medium Mischy Kuballa. Z jego pomocą artysta włącza się w dyskusję na temat tego, co warunkuje nasze życie. Światło wykorzystuje w działaniach w przestrzeni miejskiej, ale też w pracach o subtelnym charakterze, minimalistycznych, wycyzelowanych, które będzie można obejrzeć w BWA – wyjaśnia Agnieszka Turek-Niewiadomska z Instytucji Kultury Ars Cameralis.

– Udaje mu się również wprowadzić odbiorcę w nierzeczywistą przestrzeń snu, wyobraźni, kosmosu; wydobyć element niestabilności i kruchości naszego życia. Jego działalność skupia się więc także na człowieku, jego pozycji, nietrwałej sytuacji w świecie – dodaje.

Kuball mieszka (i tworzy też) w Düsseldorfie, gdzie się urodził. Od 2007 roku Kuball jest jedynym w Niemczech profesorem sztuki w przestrzeni publicznej – tytuł ten uzyskał w Akademii Sztuk Medialnych KHM w Kolonii. Artysta jest także profesorem nadzwyczajnym sztuki medialnej w Wyższej Szkole Wzornictwa ZKM w Karlsruhe.

Mischa Kuball, making of Mnemosyne (after Aby Warburg), 2021, Kunstmuseum Wolfsburg, Niemcy
Mischa Kuball, making of Mnemosyne (after Aby Warburg), 2021, Kunstmuseum Wolfsburg, Niemcy  fot. Marek Kruszewski

Autorska retrospektywa

Na retrospektywnej wystawie „Przestrzenie referencyjne" w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Mischa Kuball zaprezentuje prace z trzech ostatnich dekad, które ukazują pełnię jego artystycznej wizji i misji.

Jest to seria fascynujących instalacji świetlnych, uzupełniona o prezentację ważnych projektów Kuballa dedykowanych przestrzeni publicznej, a także prace, w których twórca porusza temat podstaw nowoczesności.

– Artystę interesują działania w przestrzeni publicznej, za ich pomocą próbuje znieść granice między nią a przestrzenią prywatną. Wykorzystuje architekturę miast, budynki, wnętrza etc. W ten sposób tworzy swoje interwencje i nadaje tym samym przestrzeniom miejskim inne znaczenie, dodatkowy kontekst. Uzyskuje z ich pomocą dzieła sztuki – dodaje Agnieszka Turek-Niewiadomska.

Wystawa prac Kuballa, którą będzie można oglądać w Katowicach, była dotąd pokazywana dwa razy, w Niemczech. Ta w BWA będzie dedykowana przestrzeni tutejszej galerii i skupiać się będzie na działaniach wewnątrz.

Wernisaż wystawy „Przestrzenie referencyjne" zaplanowano na piątek, 18 listopada o godz. 18, o godz. 18.30 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie. Wystawa potrwa do 29 stycznia.

Spotkanie i warsztaty

To nie wszystko.

– Wpisujemy tę ekspozycję w projekt „Więcej światła!", który dotyczy filozofii i roli światła w sztuce, ale też takiego „brudnego" światła w naszym życiu codziennym – mówi Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis i kurator wystawy.

Mischa Kuball, Making of making of Mnemosyne (after Aby Warburg), 2021
Mischa Kuball, Making of making of Mnemosyne (after Aby Warburg), 2021  Fot. materiał prasowy

W ramach projektu jeszcze w czwartek (17 listopada) o godz. 13 w BWA odbędzie się wykład Mischy Kuballa oraz oprowadzanie autorskie po tej wystawie.

– Jego twórczość rezonuje z rzeczywistością. Opowiada o problemach i o sposobach reakcji na nie. Nie chce pozostawać obojętnym twórcą. O tym opowie podczas wykładu – informuje Agnieszka Turek-Niewiadomska.

Z kolei 19 i 21 listopada w BWA zaplanowano warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci, podczas których przybliżone zostanie zagadnienie światła jako wszechobecnego elementu naszego życia oraz jego roli i sposobu wykorzystania w sztuce.

Zajęcia poprowadzi Aneta Zasucha, edukatorka sztuki, animatorka kultury oraz arteterapeutka, która pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie jest inicjatorką i kuratorką licznych projektów edukacyjno-artystycznych.

Działania warsztatowe będą koncentrować się na pogłębianiu doznań zmysłowych, odkrywaniu możliwości percepcyjnych. Uczestnicy sprawdzą, jak zmysły ze sobą rozmawiają i jak skorelowana jest z nimi ludzka ekspresja.

Szczegóły na: arscameralisfestiwal.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem