Roger A. Deakins to jeden z najważniejszych operatorów filmowych. Podczas Festiwalu Ars Cameralis będzie okazja spotkać się z artystą, zapoznać się z jego twórczością fotograficzną oraz obejrzeć pięć filmów, do których Deakins stworzył zdjęcia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Filmy, które zostaną zaprezentowane w Kinoteatrze Rialto między 9 a 23 listopada, zostały wybrane wspólnie z artystą tak, by pokazać spektrum jego twórczości. Przed każdym seansem filmoznawczyni Anita Skwara wygłosi prelekcję.

Już w środę 9 listopada (godz. 17.30) będzie można obejrzeć „Rok 1984" – film z 1984 r. w reż. Michaela Radforda, będący ekranizacją słynnej dystopii George’a Orwella.

W czwartek 10 listopada (godz. 17.30) zobaczymy „Bartona Finka" z 1991 r. w reż. braci Coen o dramaturgu, który postanawia pisać scenariusze dla Hollywoodu.

15 listopada (wtorek, godz. 17.30) na ekranie Rialta zagości „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej", 2005, 125 min w reż. Sama Mendesa - studium psychologiczne żołnierzy walczących na wojnie w Zatoce Perskiej.

17 listopada (czwartek, godz. 17) obejrzymy „Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" - film w reż. Andrew Dominika, którego akcja rozgrywa się w Missouri na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku i przedstawia siedem miesięcy z życia legendarnego banity Jesse’ego Jamesa.

Przegląd zamknie - 23 listopada (środa, godz. 17) słynny hit, czyli „Blade Runner 2049", 2017, 164 min w reż. Denisa Villeneuve'a.

– Roger A. Deakins to niekwestionowany autorytet w świecie filmu, znacząca w nim postać, laureat Oscarów i kilkunastu do nich nominacji. Znakomity „Blade Runner 2049", który będzie pokazany na finał przeglądu, jest także zasługą tego uznanego operatora, nie tylko reżysera Denisa Villeneuve’a – zaprasza Marek Zieliński, dyrektor festiwalu.

Bilety: 13–16 zł.

Przegląd towarzyszy wystawie „Byways / Bezdroża", na której zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie z prywatnej kolekcji Deakinsa (jej wernisaż odbędzie się 25 listopada w Rondzie Sztuki).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem