Leczy zwierzęta, a w przerwach pisze książki. Za jedną dostał nawet Nike. Radek Rak będzie w środę 9 listopada gościem XXXI Festiwalu Ars Cameralis w Wolno.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Punktem wyjścia festiwalowej rozmowy z autorem powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" będzie najnowsza książka weterynarza z Krakowa, napisana po trzech latach milczenia: „Agla" – pierwszy tom trylogii „Alef"… dla młodzieży (choć krytycy zgodnie twierdzą, że z przyjemnością przeczytają ją także dorośli). Tytuł ten jednocześnie jest powrotem autora do jego literackich korzeni, czyli do fantastyki pełnej akcji i przygód w wyimaginowanym uniwersum.

Mistyczna numerologia

I odniesień do mistycyzmu: Alef to początkowa litera hebrajskiego alfabetu, która symbolizuje moc nieskończości, AGLA zaś to skrót od kabalistycznego zaklęcia, a zarazem hebrajskiego zawołania „Aieth Gadol Leolam Adonai" (Pan jest wielki na wieki wieków).

Bohaterką książki jest Sofja Kluk, nastolatka, która studiuje mistyczną numerologię. Spokojne życie dziewczyny, spędzane u boku ojca entomologa, wywrócone zostaje do góry nogami. Ojciec znika bowiem w podejrzanych okolicznościach podczas jednej z wypraw naukowych, a dziewczyna zostaje oddelegowana przez akademię, by pobierać nauki Wysokiej Gnozy – czyli magii – u boku magistry Mai Ułudy.

Dwa filary nowej powieści Raka

– Poza historią czysto przygodową „Agla" oparta jest na dwóch filarach. Pierwszy z nich to temat przeobrażenia, holometabolii. (...) Wydaje mi się, że każdy przechodzi w swoim życiu przez stadium zbliżone do stadium poczwarki, takiej pozornej śmierci. Sam doświadczyłem czegoś takiego przynajmniej trzy razy, za każdym razem stając się kimś zupełnie innym. A drugi filar to eksperyment myślowy. Sporo zastanawiałem się nad tym, co by było, gdy to gnoza – a nie chrześcijaństwo – stała się dominującym kierunkiem myślowym w kulturze Zachodu. Jakimi bylibyśmy dziś ludźmi? Co ja sam bym myślał, gdyby ukształtowała mnie gnoza? Bo przecież jest ona przeświadczeniem, że człowiek do świata nie pasuje, że jest on dla niego miejscem obcym i nigdy nie przydarzy mu się w życiu moment, w którym poczuje się na świecie jak u siebie, nie zadomowi się – mówił o nowej powieści Radek Rak w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej".

„Agla" to także książka o dojrzewaniu, samoakceptacji, odkrywaniu własnej kobiecości, poczuciu wolności. No i... o Krakowie, który autor opisuje w nietuzinkowy sposób.

Spotkanie z Radkiem Rakiem, które poprowadzi Paulina Małochleb, odbędzie się w Wolno (ul. Kochanowskiego 14). Początek o godz. 19.

Wstęp wolny, wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Festiwal w przyszłym tygodniu dopiero będzie się rozkręcał. Potrwa do 26 listopada. Pełny program na: arscameralisfestiwal.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem