W Rybniku trwają właśnie 53. Rybnickie Dni Literatury. Podczas jednego z wieczorów - w sobotę, 15 października - w Teatrze Ziemi Rybnickiej wręczona zostanie Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda, którą funduje miasto Rybnik, przyznawana jest autorowi napisanej po polsku biografii, wydanej w minionym roku.

Po uroczystej gali widzowie zobaczą monodram „Mianujom mie Hanka" z Grażyną Bułką, wyprodukowany przez Teatr Korez w Katowicach (początek uroczystości o godz. 18).

Dzień wcześniej - 14 października o godz. 17.30 - pięciu nominowanych do finału tegorocznej nagrody spotka się z czytelnikami w Edukatorium Juliusz, by porozmawiać o bohaterach ich książek i o tym, jak pisali swoje biografie.

Tytuł najlepszej biografii za 2021 rok mają szansę uzyskać: "Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia" Anny Arno, "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego, "Różewicz. Rekonstrukcja" Magdaleny Grochowskiej, "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim" Danuty Gwizdalanki, "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" Grzegorza Piątka. 

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz" przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną w języku polskim w roku ubiegłym.

Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą wręczana jest okolicznościowa statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł.

Kapitułę Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" tworzą w tym roku: Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek. Sekretarzem jury jest Aleksandra Klich.

Konkursowe jury pod koniec czerwca wybrało 5 nominowanych książek spośród 51 zakwalifikowanych do konkursu. 

A więcej o Rybnickich Dniach Literatury, które potrwają do 28 października tutaj

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem