Nagroda, którą funduje miasto Rybnik, przyznawana jest autorowi napisanej po polsku biografii, wydanej w minionym roku.
Po uroczystej gali widzowie zobaczą monodram „Mianujom mie Hanka" z Grażyną Bułką, wyprodukowany przez Teatr Korez w Katowicach (początek uroczystości o godz. 18).
Dzień wcześniej - 14 października o godz. 17.30 - pięciu nominowanych do finału tegorocznej nagrody spotka się z czytelnikami w Edukatorium Juliusz, by porozmawiać o bohaterach ich książek i o tym, jak pisali swoje biografie.
Tytuł najlepszej biografii za 2021 rok mają szansę uzyskać: "Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia" Anny Arno, "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego, "Różewicz. Rekonstrukcja" Magdaleny Grochowskiej, "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim" Danuty Gwizdalanki, "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" Grzegorza Piątka.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz" przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną w języku polskim w roku ubiegłym.
Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą wręczana jest okolicznościowa statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł.
Kapitułę Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" tworzą w tym roku: Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek. Sekretarzem jury jest Aleksandra Klich.
Konkursowe jury pod koniec czerwca wybrało 5 nominowanych książek spośród 51 zakwalifikowanych do konkursu.
A więcej o Rybnickich Dniach Literatury, które potrwają do 28 października tutaj.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze