Gry terenowe i kino plenerowe, zajęcia taneczne i improwizacje, zwiedzanie kulis i potańcówka, warsztaty i spotkania. Na te i inne wydarzenia zapraszają metropolitalne teatry w ramach Nocy Teatrów, która odbędzie się w sobotę 17 września.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas Nocy Teatrów GZM w teatrach, oprócz spektakli, odbędą się dodatkowe wydarzenia przygotowane z myślą o młodszych i starszych uczestnikach imprezy. W programie znalazły się m.in. warsztaty taneczne i lalkarskie, zajęcia plastyczne i wokalne oraz gry plenerowe. Wiele z nich dostępnych będzie bezpłatnie, ale należy pamiętać o zarezerwowaniu miejsca!

BYTOM

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

To teatr, w którym tańczy się teatr współczesny, zatem uczestnicy warsztatów (dzieci w wieku 7-11 lat), które organizatorzy przygotowali z okazji nadchodzącej Nocy Teatrów, będą tańczyć. Zajęcia oparte będą na podstawach tańca współczesnego i zbudowane na dynamicznych choreografiach wykorzystujących zarówno floorwork, jak i silną pracę korpusu i górnej części ciała. Takie zajęcia poszerzą wrażliwość ruchową młodych tancerzy i wpłyną pozytywnie na rozwój ekspresji ruchowej. Odbędą się one o godz. 17. 15 i 18.30. Koszt: 10 zł.

W teatrze odbędzie się także spotkanie z twórcami spektaklu „Tribute to" po jego prezentacji (godz. 22.15).

Opera Śląska

Bytomska Opera Śląska zaprasza w tym roku m.in. na warsztaty plastyczne, zajęcia taneczne, próby chóru i oprowadzanie po remontowanym właśnie budynku opery.

Noc Teatrów w Operze Śląskiej w Bytomiu
Noc Teatrów w Operze Śląskiej w Bytomiu  DAWID CHALIMONIUK

Z myślą o osobach, które marzyły kiedyś (lub wciąż marzą) o karierze primabaleriny, na profesjonalnej sali baletowej Opery Śląskiej i pod okiem wykwalifikowanego instruktora odbędą się warsztaty taneczne „Taniec dobry na wszystko" dla różnych grup wiekowych (od godz. 17). „Zaprojektuj operowy świat" to z kolei propozycja dla dzieci w wieku 7-12 lat, rozwijająca ich kreatywność (od godz. 17.30). Młodzi teatromani będą również mieli okazję wziąć udział w pokazowych próbach Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej „Zaśpiewaj z nami" (od godz. 17). Do wszystkich chętnych zaś adresowana będzie wystawa kostiumów i instrumentów muzycznych „Dotknij opery" (godz. 17-22) oraz akcja „Poszukiwanie upiora w remontowanej Operze", czyli zwiedzanie zakamarków i niedostępnych na co dzień miejsc opery. Jak zapowiadają organizatorzy, z uwagi na remont serca Opery Śląskiej, czyli sceny, tylko w tę jedyną noc będzie można zobaczyć miejsca, które wkrótce ulegną całkowitej przemianie (godz. 17-21). Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

CHORZÓW

Teatr Rozrywki

W chorzowskim teatrze między godz. 17 a 20.30 zaplanowano grę terenową, opartą na zasadach funkcjonowania ecape romów. Bilety: 7 zł.

Tego dnia będzie też można odwiedzić prawdziwy escape room przy ul. Wolności 93, poświęcony Teatrowi Rozrywki (pokój „Ale sztuka!"). Bilety: 90-140 zł. Rezerwacje: 579 272 229, loftescape@gmail.com.

Na finał – w siedzibie teatru – odbędą się dwa wydarzenia: bezpłatny spacer po teatrze ze zwiedzaniem kulis (godz. 21.10) oraz spotkanie z cyklu „Górny Śląsk Świat najmniejszy" pod tytułem „Neony, neony… Miasto nocą" (godz. 21). Rozmowa – jak wskazuje tytuł – poświęcona będzie tutejszym neonom, ich historii, lokalizacji i ciekawostkom z nimi związanymi. Bilety: 7,50-10 zł.

GLIWICE

Teatr Miejski

W Gliwicach dzieci od lat 8 będą mogły wziąć udział w warsztatach wokalnych „Piosenki z Sawyera" i tanecznych „Zatańcz jak Tomek z kumplami" (od godz. 18) nawiązujących do spektaklu „Przygody Tomka Sawyera", zaś dorośli spotkać się z poezją Joanny Oparek, autorki i reżyserki spektaklu „Całe życie", która wydała właśnie tomik „Małe powinności" (godz. 21.15). Wstęp wolny.

Joanna Oparek
Joanna Oparek  Fot. archiwum prywatne

KATOWICE

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Katowicki teatr Ateneum Noc Teatrów rozpocznie grubo przed południem, czyli już o godz. 10 – wtedy to rozpoczną się warsztaty teatralno-rozwojowe dla dziewcząt, kobiet i seniorek „Matecznik". Podczas spotkania panie będą integrować się poprzez proste działania aktorskie i głosowe. Spotkanie poprowadzi Anna Nowak – arteterapeutka i animatorka kultury.

Wieczorem, o godz. 18.15, zaplanowano „Romantyczne impro" – warsztaty z improwizacji dla młodzieży i dorosłych, podczas których uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w improwizacjach głosowych opartych na rapie i w zadaniach aktorskich zainspirowanych cytatami z „Ballad i romansów". Spotkanie poprowadzą aktorzy teatru Ateneum oraz Dominik Franusik „Domix" – beatboxer i autor muzyki do spektakli. Wstęp wolny.

Teatr Śląski

Katowicka scena organizuje warsztaty aktorskie dla dorosłych i młodzieży za złotówkę (godz. 16 i 18) oraz bezpłatne warsztaty plastyczne (godz. 16-22). W planach jest też oglądanie pracowni krawieckiej i plastycznej (od godz. 16), wystawa afiszy oraz kostiumów (od godz. 16.30) i zwiedzanie teatru od kulis za złotówkę (o godz. 16.30 i 22). Trasa wycieczki obejmuje: kulisy sceny, pracownie artystyczne (malarnie, stolarnia, pracownia krawiecka), magazyny kostiumów, widownię oraz foyer.

O godz. 19 na placu przed Sceną w Malarni (ul. Teatralna) stanie kino plenerowe – na dużym ekranie wyświetlane będą ważne, archiwalne spektakle Teatru Śląskiego w towarzystwie napojów serwowanych z food trucka i w blasku słynnego neonu.

Teatr Korez

W ramach atrakcji dodatkowych Teatr Korez zaprosi widzów na recital Barbary Lubos „Świat w obłokach" przy akompaniamencie Adama Snopka o godz. 19. W programie – piosenki Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego i Ewy Demarczyk. Bilety: 5-15 zł.

Barbara Lubos
Barbara Lubos  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Teatr bez Sceny

Kameralny teatr prowadzony przez Andrzeja Dopierałę zaprasza późnym wieczorem na projekcje dwóch swoich archiwalnych spektakli: „Panny Julii" (godz. 22.15) – telewizyjnej wersji pierwszego, założycielskiego spektaklu Teatru bez Sceny sprzed 25 lat oraz „Prawdy" (godz. 23.20) – zapisu jednego z ostatnich spektakli teatru, który zszedł już z afisza; komedii o istocie prawdy, zdradzie, przebaczeniu i kondycji współczesnego człowieka. Wstęp wolny.

Teatr Gry i Ludzie

Warsztaty plastyczne z ilustratorką Alicją Kocurek, zajęcia bębniarskie i kuglarskie (szczudła, żonglerka) – to wczesnopopołudniowa propozycja Teatru Gry i Ludzie dla dzieci i ich rodziców (od godz. 13.30). Godzinę później odbędą się warsztaty kulinarne pod okiem szefa kuchni Michała Stycznia, a w godz. 16-19 – warsztaty lalkarskie z Beatą Zawiślak i Bartoszem Sochą. W planach jest także plenerowa, teatralna gra detektywistyczna (godz. 15 i 18). Wszystkie wydarzenia odbędą się w plenerze, na parkingu przy nowej siedzibie teatru przy ul. Gliwickiej 120. Wstęp wolny.

Teatr Żelazny

Katowicki prywatny teatr, który obecnie wystawia swoje spektakle w gościnnych murach MDK-u Południe przy ul. Boya-Żeleńskiego 83 (zanim przeniesie się do swojej nowej siedziby przy ul. Gliwickiej 148 a), zorganizuje dla widzów spotkanie z aktorami spektaklu „Seks dla opornych", które tego dnia zostanie zagrane dwukrotnie. Z Małgorzatą Krzysicą i Dariuszem Wiktorowiczem porozmawia dyrektor i założyciel Teatru Żelaznego – Piotr Wiśniewski. Wstęp w cenie biletu na spektakl.

SOSNOWIEC

Teatr Zagłębia

Już o godz. 12 odbędzie się oficjalna prezentacja muralu Jana Kiepury, który powstał z okazji tegorocznej Nocy Teatrów GZM na ścianie Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu (przy ul. Wawel 2), a którego autorką jest Małgorzata Rozenau.

Kolejne wydarzenia w Sosnowcu będą toczyły się wokół kultowego „Korzeńca" – książki i spektaklu, który swoją premierę miał dziesięć lat temu. Po południu (godz. 17) w teatrze odbędzie się otwarta rozmowa o „Korzeńcu" m.in. ze Zbigniewem Białasem, autorem „Korzeńca" i Remigiuszem Brzykiem, reżyserem spektaklu o tym samym tytule. Potem zaplanowano spacer – wędrówkę śladami kafelkarza Alojzego Korzeńca (18.30), potańcówkę, koncert i korowód spod dworca pod Teatr Zagłębia (od godz. 20.30), a na finał – pokaz telewizyjnej wersji Korzeńca" w Teatrze Zagłębia (po godz. 21.30). Wstęp wolny.

TYCHY

Teatr Mały

Teatr Mały rozpocznie swoją Noc Teatrów od projekcji spektaklu muzycznego „Edward Stachura. Między mną a mgłą", który pokazuje ewolucję myślenia pisarza o świecie – od młodzieńczej euforii poprzez dojrzałą refleksję aż do całkowitego zwątpienia, zakończonego samobójczą śmiercią (godz. 16). Potem (godz. 17.30) organizatorzy zaproszą uczestników na wernisaż fotografii teatralnej z realizacji projektu „Ballady i dźwięki", czyli cyklu słuchowisk opartych na poematach Adama Mickiewicza, pochodzących z tomu „Ballady i romanse".

W planach jest też spotkanie z twórcami i wykonawcami spektaklu „Kobieta i życie" (godz. 19.30), który zostanie pokazany tego wieczoru w ramach Sceny Konesera (rozmowa będzie transmitowana online) oraz nocne zwiedzanie Teatru Małego (od godz. 21). W kulisach na zwiedzających czekać będą teatralne zadania do rozwiązania. Wstęp wolny.

Kamilla Baar w premierze 'Zapiski z zamknięcia / sztuka handlu - handel sztuką' w Gemini Park Tychy
Kamilla Baar w premierze 'Zapiski z zamknięcia / sztuka handlu - handel sztuką' w Gemini Park Tychy  Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

ZABRZE

Teatr Nowy

W zabrzańskim teatrze 17 września odbędą się dwie tury warsztatów teatralnych (godz. 14.30 i 16.30) dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzą aktorzy tej sceny, a o godz. 23 rozpocznie się zwiedzanie Teatru Nowego – klimatyczna wycieczka po zakamarkach teatru, z uwzględnieniem zarówno starej, jak i nowo dobudowanej części, z prezentacją działania różnych urządzeń, historyjkami i anegdotami opowiadanymi przez przewodnika. Wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem