Wszystkie instytucje, których organizatorem jest województwo śląskie, odwołują lub przekładają zaplanowane na najbliższe tygodnie wydarzenia do 13 kwietnia włącznie. Odwołane zostały wydarzenia w ramach Fryderyk Festiwal. Jeśli chodzi o instytucje miejskie lub prywatne kluby - informacje na temat odbywających się w nich wydarzeń należy śledzić na bieżąco.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z wydanym 10 marca przez marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego zaleceniem dotyczącym ograniczenia wydarzeń skupiających znaczną liczbę mieszkańców instytucje kultury odwołują lub przekładają zaplanowane wydarzenia.  

Dyrekcja Instytucji Filmowej Silesia Film podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich seansów repertuarowych oraz wydarzeń w prowadzonych przez Instytucję kinach: Kinie Kosmos, Kinie Światowid, Kinoteatrze Rialto w Katowicach oraz Kinie Bałtyk w Raciborzu i Kinie Janosik w Żywcu do 13 kwietnia włącznie. O nowych terminach wydarzeń (m.in. masterclass z Lechem Majewskim, śląska premiera filmu „Dolina Bogów”, koncerty, pokazy specjalne) instytucja będzie informować za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz stron kin i strony filmowa.net.

W Teatrze Śląskim w Katowicach, Operze Śląskiej w Bytomiu, Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Teatrze Rozrywki w Chorzowie odwołane zostają wszystkie propozycje repertuarowe dla publiczności zaplanowane do dnia 14 kwietnia włącznie. Premiery także. W Śląskim 20 marca miała się odbyć premiera spektaklu "Prawda", w Rozrywce - musicalu "Zakonnicy w przebraniu" (3 kwietnia), a w operze - wznowienie "Łucji z Lammermoor (20 marca)". 

Nieczynne będą także w tym czasie (do 13 lub 14 kwietnia) muzea w regionie: Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Górnictwa Węglowego, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Zamek Cieszyn, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Wystawy w tych muzeach będą więc niedostępne dla zwiedzających. 

Zamknięta została Biblioteka Śląska w Katowicach, a wydarzenia mające się w niej odbyć – odwołane. Koncerty i wernisaże odwołały również Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. 

Fryderyki w weekend się nie odbędą

Nie odbędą się zaplanowane na 14 marca: Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu oraz Fryderyk Festiwal w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. 

- Fryderyk Festiwal to wielkie święto polskiej muzyki, nad którym intensywnie pracowaliśmy przez ostatnich sześć miesięcy i bardzo chcieliśmy, aby ponownie mogło się odbyć z udziałem publiczności. Niemniej jednak w chwili poważnego zagrożenia epidemią jesteśmy przekonani, że decyzja o odwołaniu imprez masowych jest absolutnie słuszna i konieczna. Zdrowie oraz bezpieczeństwo uczestników jest naszym priorytetem – podkreśla Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video.

W ciągu kilku najbliższych godzin organizatorzy potwierdzą, czy wręczenie Nagród Fryderyk odbędzie się zgodnie z planem, w sobotę 14 marca br - bez udziału publiczności, czy też termin ten ulegnie zmianie.

Premiera w Sosnowcu przełożona, wernisaż odwołany

Imprezy kulturalne nie odbędą się również w niektórych instytucjach miejskich w województwie śląskim. 

W Pałacu Schoena w Sosnowcu zaplanowany na czwartek 12 marca wernisaż „Przepływ/Flow. Zbigniew Blukacz – malarstwo” właśnie został odwołany. Muzeum informuje jednocześnie, że będzie otwarte i będzie pracowało w sposób planowy, a wystawa prac Zbigniewa Blukacza będzie dostępna dla zwiedzających od 13 marca do 11 kwietnia. 

Piątkową premierę „Ślubu” w Teatrze Zagłębia przeniesiono na inny termin, a spektakle zaplanowane w repertuarze do 23 marca zostały odwołane. „Datę premiery podamy w późniejszym terminie. O wszelkich zmianach będziemy informować państwa na bieżąco” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej teatru. 

Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu podjął decyzję o odwołaniu następujących przedsięwzięć kulturalnych: występu formacji Pianitsky – The National Choir of Russia, który miał się odbyć 14 marca w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych, organizacji 3. Międzynarodowego Turnieju Tańca Nowoczesnego World Dance, który zaplanowany był 21 marca w hali widowiskowo-sportowej w Zagórzu, oraz koncertu Darii Zawiałow 21 marca w Muzie.

Odwołano także zaplanowany na 14 marca XIII Ogólnopolski Festiwal Taneczny „Róża 2020” w MDK „Kazimierz” w Kazimierzu Górniczym i V Festiwal „Kolej w Miniaturze”, który miał się odbyć w dniach i 14–15 marca w CKZiU.

W Katowicach do odwołania zostały zawieszone Biesiady Senioralne. 

Korez i NOSPR grają

Niektóre instytucje – na razie – funkcjonują normalnie. 

NOSPR poinformowała melomanów 9 marca, że koncerty w siedzibie orkiestry odbywają się zgodnie z przyjętym kalendarzem. „Zaproszeni artyści nie przewidują w tej chwili zmian w swoich planach koncertowych. Jednocześnie zapewniamy, że jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne, które na bieżąco monitorują sytuację w związku z koronawirusem” – brzmi komunikat zamieszczony na stronie instytucji.

Jednocześnie odwołany został koncert Orkiestry Muzyki Nowej, który miał się odbyć 15 marca. Powód? Ograniczenia komunikacyjnie i niemożność przybycia do Katowic klarnecisty Michelego Marellego, który miał być gościem koncertu.

Katowicki Teatr Korez informuje, że wszystkie spektakle oraz pozostałe wydarzenia odbywają się tam zgodnie z repertuarem. „O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem strony teatru oraz naszych mediów społecznościowych” – czytamy w komunikacie. 

Nie odwołuje też wydarzeń - głównie koncertów - klub P 23 w katowickiej Fabryce Porcelany. Jedynym wyjątkiem jest koncert Young Multi, którego organizator zdecydował się przenieść go na inny termin. - Sytuacja oczywiście może się zmienić, ale bądźmy dobrej myśli, wszak w Polsce nie ma wielu potwierdzonych przypadków, a jak widać po sklepowych półkach - wszyscy mają zapasy mydła na kolejne 420 lat - informują przedstawiciele klubu. 

Również CK Wiatrak w Zabrzu nie planuje przekładać zaplanowanych tam wydarzeń. 14 marca ma zagrać Hunter, a 21 marca - Acid Drinkers. "W przypadku zmiany sytuacji, spowodowanej decyzją rządu, wiadomość o odwołaniu lub przesunięciu koncertów pojawi się na naszej stronie" - informuje klub.

Miuosh (i nie tylko on) przekłada trasę koncertową [AKTUALIZACJA]

Pochodzący z Katowic raper Miuosh zdecydował o przełożeniu wszystkich pozostałych koncertów trasy „POWROTY TOUR 2020”, które miały się odbyć się w: Katowicach, Bielsku-Białej, Poznaniu i Opolu. Koncerty w tych miastach odbędą się w maju. Daty dalszych koncertów - w Rzeszowie, Kielcach, Lublinie zostaną podane w późniejszym terminie. W Katowicach Miuosh miał wystąpić 28 marca w MCK-u, koncert został przeniesiony na 9 maja.

Nie odbędzie się też koncert formacji  Bedoes i Lanek + 2115GANG "Opowieści z Doliny Smoków" w katowickim MCK-u 27 marca. Wydarzenie przeniesione zostało na inny termin, który niebawem wskaże organizator.

XI Katowicka Noc Kabaretowa, która miała się odbyć 21 marca w Spodku, też odbędzie się w innym terminie. 

Teatr Polski w Bielsku-Białej poinformował we wtorek wieczorem, że zawiesił właśnie działalność artystyczną od dnia 11 marca do odwołania. 

Będziński Teatr Dzieci Zagłębia odwołał z kolei spektakle do 14 marca. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  TYLKO KOŚCIÓŁ ZACIERA RĘCE - NATURALNA SELEKCJA NAJSŁABSZYCH PRGANIZMÓW LUDZI STARSZYCH W POSTACI POGRZEBÓW PO/NA MSZACH .................JUŻ WKRÓTCE !!!!
  już oceniałe(a)ś
  3
  2