To już drugi sosnowiecki spektakl Remigiusza Brzyka na antenie. W ubiegłym roku TVP pokazała realizację telewizyjną spektaklu "Korzeniec" według powieści Zbigniewa Białasa w adaptacji i dramaturgii również Tomasza Śpiewaka.

"Koń, kobieta i kanarek" - ich kolejna wspólna realizacja, której premiera odbyła się w 2014 roku, nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków. W nawiązaniu do historii z przeszłości Brzyk i Śpiewak opowiadają historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego, realizatorzy tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet i ich ograniczonym prawie do przerwania niechcianej ciąży. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.