Tarnowskie Góry mają bardzo bogatą bazę noclegową. Można tu znaleźć nocleg na każdy gust i na każdą kieszeń: w hotelu, na polu namiotowym, w dawnej fabryce, a nawet w pałacu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach działała kiedyś fabryka mydła. Założona w 1845 r. przez Josepha Lukaschika była jedną z najbardziej znanych manufaktur na Górnym Śląsku. Produkowano w niej kilkadziesiąt różnych rodzajów mydła i środków do prania, m.in. Mydło Srebrne, Lukas, Polonia, Mydło z Oleju Skalnego. Najbardziej znanymi produktami przedsiębiorstwa były wyroby marki „Schlägel und Eisen", później „Młotek i Perlik".

Hostel 'Gwarek' w dawnej fabryce mydła w Tarnowskich Górach
Hostel 'Gwarek' w dawnej fabryce mydła w Tarnowskich Górach  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Gospodarzem dawnej fabryki jest dzisiaj Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez kilkadziesiąt lat prowadziło tam dom wycieczkowy "Gwarek", przeznaczony wyłącznie dla wycieczek zorganizowanych. W zeszłym roku zdecydowano się zmienić budynek w hostel. Goście mają do dyspozycji pokoje dwu-, trzy- i czteroosobowe oraz jedną dużą salę dla dwunastu osób. Przy każdym pokoju znajdują się łazienki. Na miejscu można korzystać z ogólnodostępnej kuchni z miejscami do wypoczynku i telewizją.

Za pobyt w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 150 zł, trzyosobowy kosztuje 195 zł, a czteroosobowy 240 zł za noc. Pojedyncza osoba za pobyt w "dwójce" zapłaci 100 zł. Niektóre z pomieszczeń zostały udostępnione matkom z dziećmi, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy.

Turyści z bardziej zasobnym portfelem mogą wybrać pobyt w jednym z hoteli, których w mieście nie brakuje. Trzygwiazdkowa Opera oferuje np. dwuosobowe pokoje za 270 zł, trzyosobowe za 380, a czteroosobowy za 460 zł. W hotelu prócz sali restauracyjnej działa piwniczka z winami. W hotelu Aslan ceny są trochę niższe - "dwójka" kosztuje 190 zł, "trójka" 210 zł, a "czwórka" 240 zł za dobę.

Nocleg w dawnej fabryce

Wycieczki zorganizowane mogą skorzystać z oferty Domu Zakonnego Towarzystwa Salezjańskiego, w którym pobyt kosztuje od 30 do 60 zł od osoby. W mieście jest również mnóstwo kwater prywatnych w domkach jednorodzinnych czy mieszkań na wynajem w kamienicach. Przykładowo pokój czteroosobowy w domku z widokiem na ogród kosztuje 160 zł. Za apartament (kuchnia, salon, łazienka i sypialnia) w kamienicy przy tarnogórskim rynku zapłacimy 174 zł. Za apartament położony tuż przy Zabytkowej Kopalni Srebra trzeba zapłacić 296 zł za noc.

W Tarnowskich Górach znajduje się też motel Drabek, w którym za dwójkę płaci się 170 zł.

Osoby, które szukają pobytu w romantycznej scenerii mogą spać w tutejszym zamku lub pałacu. Hotel na Podzamczu wchodzi w skład zabytkowego Kompleksu Zamkowego w Starych Tarnowicach - dzielnicy Tarnowskich Gór. Czterogwiazdkowy hotel mieści się w budynku, który został przerobiony ze starej obory. Noc w pokoju dwuosobowym kosztuje 280 zł, a w apartamencie 400 zł.

Pałac w Rybnej
Pałac w Rybnej  Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

W odległości 5 kilometrów od Tarnowskich Gór znajdziemy też niesamowity nocleg w pałacu w Rybnej, gdzie za dwójkę zapłacimy 190 zł, a za apartament w stylu biedermeier z sypialnią, salonem z kominkiem i łazienką 320 zł. Opłata z psa w tym hotelu wynosi 50 zł.

Ci, którzy preferują wypoczynek pod namiotem, mogą skorzystać z jedynego pola biwakowego w mieście. Płaci się tu za rozbicie namiotu (20 zł) i 28 zł od każdego gościa. Mogą tu też parkować kampery i przyczepy.

Akcja „Miasto na jedną noc". Reporterki i reporterzy „Wyborczej" przez 10 wakacyjnych weekendów odwiedzają 10 miast. Opowiadamy i pokazujemy Wam, dlaczego warto się do nich wybrać, co zjeść, jakie są największe atrakcje. Zaczęliśmy w Wałbrzychu, byliśmy w Poznaniu. Teraz czas na Tarnowskie Góry. Liczymy na Wasze podpowiedzi, co jeszcze warto tu zobaczyć, a może czegoś unikać? Gdzie zjeść, co odwiedzić? Piszcie na miastonajednanoc@wyborcza.pl

Miasto na jedną noc
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  2 hotele, nie najwyższej kategorii, 1 hostel, 1 dawny internat - faktycznie "imponująca" baza turystyczna
  @pasanger
  To nie kurort,a małe śląskie miasteczko
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @pasanger
  Bo tyle obiektów zna autor
  Pałac Ogrodowa prawie w centrum miasta, polecam.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0