Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na wiele sfer naszego życia, w tym na wakacyjne podróże. Z powodu obostrzeń i strachu przed SARS-CoV-2 wiele osób, które zazwyczaj spędzają urlop za granicą, w tym roku zrezygnowało z takich zamiarów. W zamian za to coraz częściej wybieramy wczasy w Polsce lub krótkie wypady w różne zakątki naszego kraju.

Odpoczynek w Parku Śląskim

Wiele atrakcyjnych miejsc, w których można bezpiecznie wypocząć, znajdziemy na terenie 41 gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Będziemy o nich przypominać w najbliższych tygodniach. Tym razem o parkach.

Najpopularniejszym, ale i największym parkiem w GZM (ale także jednym z największych w całej Europie) jest Park Śląski, na pograniczu Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Katowic. To idealna przestrzeń do spacerów, biegania, jazdy na rowerze czy rolkach. Na terenie parku często odbywają się też koncerty i inne imprezy masowe. Ale wiele atrakcji znajdą też miłośnicy przyrody, którzy lubią spędzać wolny czas z dala od tłumów - w Parku Śląskim można bowiem odpoczywać na łonie natury: przy stawach, strumykach, rozlicznych gatunkach drzew i krzew, a także na rozległych łąkach. 

Pierwszy dzień otwarcia Parku Śląskiego po złagodzeniu restrykcji w związku z epidemią koronawirusaPierwszy dzień otwarcia Parku Śląskiego po złagodzeniu restrykcji w związku z epidemią koronawirusa Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Park Śląski ma powierzchnię 620 hektarów, z czego 250 ha to tereny leśne, a 100 ha pielęgnowane stale powierzchnie parkowe. Największą popularnością wśród odwiedzających cieszą się: Legendia Wesołe Miasteczko z ponad 40 różnymi atrakcjami, przeznaczonymi dla dzieci i dorosłych, Śląski Ogród Zoologiczny z ponad 300 gatunkami zwierząt, Stadion Śląski, na którym piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała najważniejsze mecze w historii czy "Elka", najdłuższa w Polsce nizinna kolejka linowa.

Wielką atrakcją jest  Górnośląski Park Etnograficzny. Można tu zobaczyć ponad 70 obiektów małej i dużej architektury z obszaru Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego i Zagłębia Dąbrowskiego, m.in. zrekonstruowany kościół ewangelicki z bytomskiego Bobrka z 1932 roku, a także spichlerze, chałupy, wiatraki czy pasieki.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie  Fot. Marta Błażejowska / AG

Jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie Parku Śląskiego jest też rosarium, jeden z największych ogrodów różanych w Europie. Cała kolekcja róż liczy około trzystu odmian, które można podziwiać na około 35 tysiącach krzewów. Specyficzny klimat rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne. To właśnie tutaj od kilka lat odbywają się popularne „Śniadania na trawie”.

Na wzór ogrodów angielskich

Zaledwie kilka kilometrów dalej od Parku Śląskiego usytuowany jest inny, bardzo popularny park. Mowa o katowickim parku Kościuszki. Licząca 72 ha przestrzeń rozciąga się między ulicami Mikołowską, Kościuszki i autostradą A4. To świetne miejsce do długich spacerów, ale także przejażdżek rowerowych czy joggingu.

Wielki atutem parku Kościuszki jest bardzo bogata i różnorodna zieleń. Został on zresztą zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich. Występuje tu około stu różnych gatunków drzew, a po spacerze alejkami można także usiąść i odpocząć pod wieżą spadochronową. Po zmroku park oświetlają stylowe latarnie.

WIKTORIA NOWOCIEN

Coś dla siebie znajdą też w parku Kościuszki dzieci. W 2018 roku otwarto tu nowoczesny plac zabaw. Na jego terenie zamontowane są m.in. huśtawki, domek dla krasnoludków, bujak „jeż”, zjeżdżalnie, karuzele, piaskownica, kolejka tyrolska, kryjówka „Myszka”, „Leniwiec”, jaskinia i tablice edukacyjne.

Palmiarnia w parku

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych parków na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest też park Chopina w Gliwicach, położony niemal w samym centrum tego miasta, niedaleko Drogowej Trasy Średnicowej, co znacznie ułatwia dojazd w to miejsce. W tej przepięknej przestrzeni można odpocząć po długim dniu pracy, pospacerować z dziećmi, a także podziwiać efektowne kompozycje kwiatowe. Dla najmłodszych przygotowano w parku plac zabaw. Są na nim zadaszone domki z tunelami, niskie i wyższe zjeżdżalnie, karuzele, instalacje do wspinaczki z elementami linowymi, bujane koniki i piaskownica.

Park Chopina w GliwicachPark Chopina w Gliwicach fot. K.Szymik/UM Gliwice

Będąc w parku Chopina koniecznie trzeba odwiedzić znajdującą się na jego terenie Palmiarnię Miejską. Jest ona trzecim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. Zgromadzono w niej ponad 6 tys. okazów flory i fauny. W kilku pawilonach można podziwiać rośliny cytrusowe, przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. 

Palmiarnia w GliwicachPalmiarnia w Gliwicach JOANNA NOWICKA

W czterech tematycznych akwariach Palmiarni można również zobaczyć kilkadziesiąt gatunków ryb. Największy zbiornik prezentuje ryby dorzecza Amazonki. Zwiedzający zobaczą tu egzotyczne arapaimy, płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu czy suma czerwonopłetwego. W zbiorniku prezentującym ryby rzek polskich można zobaczyć między innymi pstrągi, miętusy, okonie i karasie. W kolejnym akwarium znajdziemy wiele popularnych gatunków ryb rzek południowo-wschodniej Azji, a w ostatnim wiernie odwzorowano warunki panujące w afrykańskim jeziorze Tanganika.

Park z panoramą Beskidów

Przygotowując się do jednodniowych wypadów na terenie GZM nie sposób nie uwzględnić w swoich planach także Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Ta ogromna urokliwa przestrzeń jest niezwykle urozmaicona – sąsiadują tam bowiem ze sobą lasy, łąki, stawy z roślinnością wodną i bagienną i leśne strumienie.

Jedną z największych atrakcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest tzw. Sośnia GóraJedną z największych atrakcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest tzw. Sośnia Góra fot. ŚOB

Najbardziej znaną częścią ŚOB jest Ogród Żółty, rozpościerający się na Sośniej Górze (329 m n.p.m.). W tej części, typowo parkowej, znajduje się plac zabaw, ścieżki spacerowe, punkty gastronomiczne oraz wieża widokowa, z której w słoneczne dni podziwiać można panoramę Górnego Śląska i Beskidy. W Ogrodzie Czerwonym (wejście od ul. Grudniowej) w upalne letnie dni można zaś wypocząć wśród szumiących traw, wielobarwnych kwiatów, akwenów czy monumentalnych dębów roztaczających cień. Są tam m.in. ogrody tarasowe czy ogród roślin wodnych. Z kolei w Ogrodzie Zielonym (Śląskich Kolekcjach Siedliskowych) – najmłodszej części ŚOB – można zagrać w golfa lub pospacerować wśród nowo nasadzonych roślin.

Mimo pandemii na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w wakacje cały czas odbywają się gry terenowe dla rodzin i grup kolonijnych. Dzieci wraz z opiekunami mogą wziąć udział w grze terenowej „Letnie podróże po Sośniej Górze”. Gra polega na zaliczeniu stanowisk na terenie Ogrodu Żółtego oznaczonych na mapce. Po ukończeniu gry uczestnicy otrzymują drobną nagrodę.

Warto podkreślić, że ŚOB funkcjonuje również w Radzionkowie, który w czasie pandemii zaprasza do samodzielnego zwiedzania. Bardzo ładnie prezentują się w tym sezonie warzywniki, gdzie można poznać mniej znane rośliny użytkowe, powąchać zioła, a nawet spróbować niektórych owoców. Wstęp do obu ogrodów jest bezpłatny.

Najładniejszy park w Zagłębiu

Jednym z miejsc, w którym mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą cieszyć się bliskim kontaktem z naturą, jest również park Zielona w Dąbrowie Górniczej. Po gruntownej modernizacji, która skończyła się w 2018 roku, jest to bez wątpienia jeden z najładniejszych parków w Zagłębiu. Odnowiony park Zielona nawiązuje dziś do stylistyki lat 30. XX wieku, gdy został założony.

Zakończyła się warta prawie 28 mln zł rewitalizacja Zielona w Dąbrowie Górniczej. W zamyśle projektanta, odnowiony park nawiązuje do stylistyki lat 30. XX wieku, gdy został założonyZakończyła się warta prawie 28 mln zł rewitalizacja Zielona w Dąbrowie Górniczej. W zamyśle projektanta, odnowiony park nawiązuje do stylistyki lat 30. XX wieku, gdy został założony Aleksander Chodura / Gazeta Wyborcza

Największą atrakcją centralnej części parku po rewitalizacji jest fontanna, która została przebudowana i zyskała efektowne podświetlenie. Odnowiono też krąg taneczny i plac zabaw. Oczyszczony został parkowy staw, a jego nową atrakcją stał się pływający pomost. Przy przebudowie położono nacisk na zachowanie naturalnego charakteru tego miejsca. Nie wycięto żadnego drzewa, zadbano o zamieszkujące park zwierzęta i chronione rośliny. Bardzo dużym atutem parku Zielona jest też bliskość jeziora Pogoria III. Rowerem można pokonać tę trasę w zaledwie kilka minut.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.