Metropolia otwiera miejskie laboratorium. O tym, czym się będzie zajmować, będziemy rozmawiać 21 czerwca w Katowicach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Strefa Metrolab będzie działać w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (ul. Bankowa 11A) od 26 do 30 czerwca. Po wakacjach wróci w innym miejscu, które będzie stałą siedzibą Metrolabu. Już teraz laboratorium miejskie będzie otwarte dla mieszkańców, którzy zechcą je odwiedzić podczas Światowego Forum Miejskiego.

Kwietne łąki i Bytom od zadka

W niedzielę, 26 czerwca, pierwszego dnia obrad WUF, dorośli i dzieci będą wspólnie budować miasto na 100 metrach kwadratowych, używając specjalnie zaprojektowanych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Codziennie eksperci będą tłumaczyć, jakie korzyści dla człowieka i przyrody niosą łąki kwietne. Poznają zasady ich wysiewu i utrzymania. Każdy z uczestników będzie mógł wysiać łąkę w specjalnym pojemniku i zabrać ją do domu.

Każdego dnia na uczestników będą czekały wycieczki krajoznawcze po ciekawych miejscach w Metropolii. Nie będą to jednak znane turystyczne wizytówki. Architekci oraz publicyści zabiorą do mniej znanych zakątków Metropolii i pokażą ich wyjątkowość. „Bytom od zadka", „Nieznana historia architektury Śląska", „Zapomniane Zagłębie" oraz „Spacer po awangardowych Tychach" to tematy wycieczek.

Z kolei Gil Penalosa, światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich, będzie mówić o zasadach aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Można będzie spotkać też architekta Przemo Łukasika, Filipa Springera, reportażystę i fotografa, Olgę Drendę, pisarkę, oraz historyczkę Annę Syskę, autorkę książki „Spodek w Zenicie".

Metropolia Idei. Spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem

21 czerwca o godz. 16.30 zapraszamy do Galerii Teatru Korez w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2). O tej porze w ramach projektu Metropolia Idei rozpoczniemy wyjątkowe warsztaty dla mieszkańców regionu. Przyjrzymy się nieco bliżej pomysłowi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która chce uruchomić MetroLab, czyli miejskie laboratorium. Czym są takie miejsca i po co powstają? Co mogą zmienić? Od razu nasuwają się takie pytania, odpowiedzi dostarczymy w nietypowy sposób. Razem z mieszkańcami Metropolii zastanowimy się, jakich miejskich innowacji MetroLab powinien zacząć szukać już na początku swojej działalności. Czy powinien się skupić na komunikacji miejskiej? Na smogu? A może edukacji? A co z zielenią w mieście i kulturą? A co z budżetem obywatelskim? Co wymaga zmian i poprawek? Jakie miejskie eksperymenty chcemy przeprowadzić? Zamkniemy jakąś ulicę dla samochodów czy może urządzimy szkolną klasę bez ocen?

Odpowiedzi poszukamy na warsztatach. Prosimy o zapisy pod adresem: przemyslaw.jedlecki@agora.pl.

Bezpośrednio po nich o godz. 18.15 w tym samym miejscu będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi o tym, jak dziś wygląda miejski dyskurs. Czy żyjemy w bańkach i tylko żądamy? Czy potrafimy ustąpić? Czym jest wspólne dobro w mieście?

Naszymi gośćmi będą: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. Tadeusz Sławek, filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, dr Piotr Kulas, socjolog i historyk idei, oraz Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, i Aneta Moczkowska, ekspertka projektów społecznych, była wiceprezydent Tychów i prezes Parku Śląskiego

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem