20 czerwca odbędzie się Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zanim jednak zadamy wam 50 pytań, musimy się dowiedzieć o niej jak najwięcej i rozwiązać minitesty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas Wielkiego Testu o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zadamy wiele pytań jej dotyczących. Od kilku tygodni powtarzamy sobie informacje na jej temat i przypominamy, co już udało się GZM. Piszemy też o jej najbliższych planach.

W tych dniach okazało się, że Metropolia ogłosiła przetarg na zakup, najem i leasing 71 samochodów elektrycznych oraz 59 ładowarek, które zostaną zamontowane w miastach.

Inspiracja dla GZM z Krakowa

– Tworząc kolejną grupę zakupową, ponownie liczymy na osiągnięcie oszczędności dzięki efektowi skali – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. Dodaje, że pewną inspiracją Metropolii był Krakowski Holding Komunalny, który jako pierwszy utworzył taką grupę i w jej ramach zamówił 47 samochodów elektrycznych. Władze tej spółki wyliczyły, że takie rozwiązanie przyniosło oszczędności dla budżetu gminy na poziomie 2,5 mln zł w perspektywie trzech lat.

Grupa zakupowa samochodów elektrycznych obejmuje 28 zamawiających, wśród których są gminy GZM oraz ich jednostki budżetowe, a także współpracujące ze związkiem metropolitalnym podmioty z województwa pomorskiego. W skład grupy wchodzą: Będzin, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Gliwice, Tychy i Zabrze, a także Zakład Utylizacyjny z Gdańska oraz jedna spółka z gminy Pszczółki (woj. pomorskie).

Samochody trafią m.in. do urzędów miast, straży miejskich, zakładów utrzymania zieleni, wodociągów, ośrodków sportu i rekreacji, instytucji kultury czy placówek z zakresu świadczenia pomocy społecznej.

Wśród 71 pojazdów znajdują się zarówno miejskie kompakty, jak i ciężkie samochody dostawcze. Większość, bo 54 sztuki, będą stanowić samochody osobowe różnych segmentów, przy czym zakupionych ma być 5, leasing ma obejmować 4, a najem 45. Pozostałe 17 pojazdów to auta dostawcze: zakupionych będzie 12, wynajmowanych – 3, a wziętych w leasing – 2. Zamówienie obejmuje także zakup 59 punktów ładowania pojazdów elektrycznych typu Wallbox, czyli takich, które pozwalają na ładowanie samochodu elektrycznego w domu lub w miejscu pracy (np. w garażu podziemnym) ze znacznie wyższą mocą niż z gniazdka sieciowego – nawet do 22 kW.

Zapraszamy na Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Oficjalnie nasza Metropolia złożona z 41 miast i gmin rozpoczęła działanie w 2018 r. Jak samorządowcy dzięki GZM zmienili region przez ostatnie pięć lat? Co się wydarzyło i co przed nami? O tym będziemy pisać przez kolejne tygodnie.

Przy okazji będziemy sprawdzać naszą wiedzę o Metropolii. Co tydzień opublikujemy parę pytań na jej temat. Ostrzegamy, nie zawsze będą łatwe. A 20 czerwca zorganizujemy Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł nagrody. Osoba, która zajmie drugie miejsce na podium, może liczyć na 3 tys. zł, zaś 1 tys. zł to nagroda za trzecie miejsce.

Pytania będą dotyczyły kilku dziedzin: gospodarki i inwestycji, komunikacji, rozwoju i nauki, kultury, turystyki i rekreacji. Podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii chętni będą musieli odpowiedzieć aż na 50 pytań.

Najpierw jednak, co piątek przygotujemy się razem do tego sprawdzianu. Oto kolejne pytania naszego minitestu.

Zgłoszenia do Wielkiego Testu przyjmujemy pod adresem mailowym wielkitestwiedzy@katowice.agora.pl. W treści zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko oraz oświadczenie „Akceptuję regulamin konkursu". Regulamin dostępny jest tutaj.

Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii  Agencja Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem