W czerwcu zorganizujemy Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Najpierw jednak przypomnijmy sobie nieco informacji. Dziś kilka tropów w sprawie kultury, o którą też będziemy pytać.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wiele osób wciąż pamięta ożywienie, jakie wywołały starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ostatecznie prestiż ten przypadł Wrocławiowi. Teraz jednak Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Sosnowcem ponownie chcą się ubiegać o ten tytuł, ale dla całej Metropolii.

– Kultura odgrywa ogromne znaczenie w naszym życiu. Nie tylko jako element integrujący mieszkańców, ale też przyczynia się do rozwoju ekonomicznego – podkreśla Kazimierz Karolczak, szef Metropolii. W kwietniu razem z prezydentami Sosnowca i Katowic podpisał deklarację na współpracę przy ubieganiu się o tytuł ESK 2029.

– Od pięciu lat coraz mocniej przekonujemy się, że działając razem, nasze możliwości są nieporównywalnie większe i otwierają nam drzwi, których w pojedynkę nie bylibyśmy w stanie czasem dosięgnąć – dodał Kazimierz Karolczak.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, nie zraża się poprzednią porażką. – Dzisiaj mamy jednak zupełnie inną perspektywę, a stolica GZM mocno się zmieniła – komentuje chęć kolejnych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Zapewnia, że zarówno Metropolia, jak i Katowice mają obecnie o wiele więcej atutów niż kilka lat temu. – Złożenie aplikacji w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii daje nam jeszcze większe możliwości, bo będziemy korzystać z potencjału życia kulturalnego wszystkich miast i gmin – zarówno tych ze Śląska, jak i z Zagłębia – podkreśla gospodarz Katowic.

Pomysłodawcą i ambasadorem wspólnych starań o przyznanie tytułu ESK 2029 dla Metropolii jest europoseł Łukasz Kohut.

Wspólna kandydatura do tytułu ESK 2029 obejmie całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, przy czym miastami, które stworzą aplikację konkursową, będą Katowice i Sosnowiec. Wkrótce zostanie opracowany zakres i harmonogram prac koniecznych do przygotowania wniosku.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Miasta, które tytuł ten otrzymują, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest więc okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości.

Zapraszamy na Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Oficjalnie nasza Metropolia złożona z 41 miast i gmin rozpoczęła działanie w 2018 roku. Jak samorządowcy dzięki GZM zmienili region przez ostatnie pięć lat? Co się wydarzyło i co przed nami? O tym będziemy pisać przez kolejne tygodnie.

Przy okazji będziemy sprawdzać naszą wiedzę o Metropolii. Co tydzień opublikujemy parę pytań na jej temat. Ostrzegamy, nie zawsze będą łatwe. A 20 czerwca zorganizujemy Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł nagrody. Osoba, która zajmie drugie miejsce na podium, może liczyć na 3 tys. zł, zaś 1 tys. zł to nagroda za trzecie miejsce.

Pytania będą dotyczyły kilku dziedzin: gospodarki i inwestycji, komunikacji, rozwoju i nauki, kultury, turystyki i rekreacji. Podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii chętni będą musieli odpowiedzieć aż na 50 pytań.

Najpierw jednak jak co piątek przygotujemy się razem do tego sprawdzianu. Oto kolejne pytania naszego minitestu.

Zgłoszenia do Wielkiego Testu przyjmujemy pod adresem mailowym wielkitestwiedzy@katowice.agora.pl. W treści zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko oraz oświadczenie: „Akceptuję regulamin konkursu". Regulamin dostępny jest tutaj.

Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii  Agencja Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem