W czerwcu zorganizujemy Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do tego czasu będziemy o niej pisać i przypominać sobie najważniejsze fakty z nią związane.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Panie Gorbaczow, zburz ten mur!" – autor słów Ronalda Reagana poprowadził niedawno wykłady dla studentów z Metropolii. Prezydent USA do działania wzywał przywódcę ZSRR podczas wystąpienia pod Bramą Brandenburską w 1987 r. Autorem przemówienia był Peter M. Robinson. W Białym Domu był odpowiedzialny za wszystkie przemówienia Reagana.

Wykład w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej wygłosił dzięki dofinansowaniu z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. 24 maja studenci będą mogli wysłuchać jego kolejnego wykładu („Speechwriting. The Importance of Speeches and How to Write Them", trzeci zaplanowano na 9 czerwca („President Reagan, Prime Minister Thatcher and Pope John Paul II").

Metropolitalny Funduszu Wspierania Nauki został stworzony przez Metropolię, a jego budżet wynosi 8 mln zł. To dzięki niemu uczelnie publiczne i prywatne z GZM mogą pozyskać dotację w wysokości do 99 proc. na organizację wykładów i zajęć ze światowej klasy naukowcami. Celem funduszu jest podnoszenie jakości oferty dydaktycznej i edukacyjnej w regionie. W 2021 r. w ramach funduszu zawarto 12 umów na kwotę ponad 800 tys. zł. W roku 2022 Metropolia na działania związane ze wspieraniem uczelni wyższych zamierza przeznaczyć aż 2,8 mln zł.

Dzięki niemu uczelnie mają szanse zaprosić mentorów, światowej klasy naukowców z uczelni zajmujących najwyższe miejsca w prestiżowych rankingach, by poprowadzili zajęcia dla naszych studentów i pracowników naukowych.

– To ma ogromne znaczenie, gdy myślimy o przyszłości i rozwoju naszego regionu. O tym, by przechodził na coraz wyższe poziomy zaawansowania technologicznego i w ten sposób mogły być tworzone miejsca, w których nie tylko montowany jest produkt końcowy, ale projektowane są idee, które leżą u jego podstaw – by te idee wytwarzane były u nas; u nas badane, testowane, a następnie wdrażane – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zapraszamy na Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Oficjalnie nasza Metropolia, złożona z 41 miast i gmin, rozpoczęła działanie w 2018 roku. Jak samorządowcy dzięki GZM zmienili region przez ostatnie pięć lat? Co się wydarzyło i co przed nami? O tym będziemy pisać przez kolejne tygodnie.

Przy okazji będziemy sprawdzać naszą wiedzę o Metropolii. Co tydzień opublikujemy parę pytań na jej temat. Ostrzegamy, nie zawsze będą łatwe. A 20 czerwca zorganizujemy „Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł nagrody. Osoba, która zajmie drugie miejsce na podium, może liczyć na 3 tys. zł, zaś 1 tys. zł to nagroda za trzecie miejsce.

Pytania będą dotyczyły kilku dziedzin: gospodarki i inwestycji, komunikacji, rozwoju i nauki, kultury, turystyki i rekreacji. Podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii chętni będą musieli odpowiedzieć aż na 50 pytań.

Najpierw jednak co piątek przygotujemy się razem do tego sprawdzianu. Zapraszamy do rozwiązania minitestu.

Zgłoszenia do Wielkiego Testu przyjmujemy pod adresem mailowym wielkitestwiedzy@katowice.agora.pl. W treści zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko oraz oświadczenie „Akceptuję regulamin konkursu". Regulamin dostępny jest na katowice.wyborcza.pl.

Wielki Test Wiedzy
Wielki Test Wiedzy  Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem