W czerwcu zorganizujemy Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do tego czasu będziemy o niej pisać i przypominać najważniejsze fakty dotyczące jej działalności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tereny zieleni i lasy zajmują znaczną część Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Łącznie ponad jedna czwarta obszaru Metropolii to zieleń. Same lasy to aż 25,4 proc., a parki i zieleńce (wg GUS – tereny zieleni publicznej będące w gestii samorządów) to ok. 1 proc. powierzchni wszystkich 41 gmin.

Zielony wizerunek Metropolii

Przykładowo Chorzów cechuje się największym udziałem powierzchni terenów zieleni ogółem w stosunku do swojej powierzchni. To aż ok. 20 proc. m.in. dzięki największemu w Polsce Parkowi Śląskiemu. Natomiast do gmin o największej liczbie parków zaliczyć można Sosnowiec (ok. 17), a także Tychy, Bytom, Rudę Śląską i Katowice. W przypadku skwerów w czołówce są Zabrze (ok. 290) oraz Gliwice, Chorzów, Będzin i Bieruń. Pod względem wielkości udziału terenów leśnych w stosunku do powierzchni gminy, na pierwszym miejscu jest Kobiór: ponad 82 proc., a wśród miast na prawach powiatu Katowice, gdzie lasy zajmują blisko 40 proc. powierzchni.

– Coraz wyraźniej dostrzegamy wielowymiarowe znaczenie terenów przyrodniczych dla takich obszarów jak GZM. Trzeba kompleksowo eksponować ten potencjał nie tylko w skali pojedynczej gminy, ale i całej Metropolii, budując jej zielony wizerunek – mówi Agnieszka Szczepańska-Góra, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej. Na stronie InfoGZM można znaleźć szereg informacji o zieleni w regionie i znajdujących się na terenie GZM parkach.

Więcej zieleni w miastach GZM

Z kolei Chorzów, Ruda Śląska i Świętochłowice podpisały niedawno deklarację w sprawie wspólnego zazieleniania miast. Chodzi nawet o drobne, niewielkie inwestycje takie jak np. parki kieszonkowe.

– W takich miastach jak nasze, każda zielona szpileczka się przyda – mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa. Dodaje, że w zielonych miastach mieszkańcy czują się zdrowiej i lepiej. Eksperci podkreślają, że koncepcja systemu miejskiej zielonej akupunktury polega na punktowym działaniu na tkance miejskiej przez wprowadzanie zieleni, aby uzyskać efekt poprawy estetyki, jakości życia, komfortu termicznego, a także wzmocnienia usług ekosystemowych na terenie miasta. Warunkiem uzyskania tego efektu jest duża liczba tych punktów, podobnie jak w medycznej akupunkturze.

Z kolei w Tychach powstał pierwszy w mieście „zielony przystanek". Znajduje się przy al. Niepodłegłości. Za wiatą przystankową zamontowane zostały metalowe konstrukcje na pnącza, rozebrany został fragment nawierzchni pod roślinność oraz założone zostały betonowe obrzeża. Zamontowano też betonową donicę na kwiaty oraz zasadzone rośliny.

Katowice z kolei posadziły drzewa w miejscu asfaltu w al. Korfantego i ogłosiły przetarg na projekt zazielenienia placu Sejmu Śląskiego. Dziś to wielki i darmowy parking w centrum miasta, a wkrótce nowa zielona przestrzeń dla ludzi.

Zapraszamy na Wielki Test o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Oficjalnie nasza Metropolia złożona z 41 miast i gmin rozpoczęła działanie w 2018 roku. Jak samorządowcy dzięki GZM zmienili region przez ostatnie pięć lat? Co się wydarzyło i co przed nami? O tym będziemy pisać przez kolejne tygodnie.

Przy okazji będziemy sprawdzać naszą wiedzę o Metropolii. Co tydzień opublikujemy parę pytań na jej temat. Ostrzegamy, nie zawsze będą łatwe. A 20 czerwca zorganizujemy „Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł nagrody. Osoba, która zajmie drugie miejsce na podium, może liczyć na 3 tys. zł, zaś 1 tys. zł to nagroda za trzecie miejsce.

Pytania będą dotyczyły kilku dziedzin: gospodarki i inwestycji, komunikacji, rozwoju i nauki, kultury, turystyki i rekreacji. Podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii chętni będą musieli odpowiedzieć aż na 50 pytań. Najpierw jednak, co piątek przygotujemy się razem do tego sprawdzianu.

Mini test 2/10. Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Zgłoszenia do Wielkiego Testu przyjmujemy pod adresem mailowym wielkitestwiedzy@katowice.agora.pl. W treści zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko oraz oświadczenie „Akceptuję regulamin konkursu". Regulamin dostępny jest na katowice.wyborcza.pl

Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Wielki Test Wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii  / Agora Grafika

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem