Przechodzimy do decydującej części plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040. Spośród nadesłanych przez Was pomysłów wyłoniliśmy propozycje wyzwań dla miast i całego regionu. Wybór należy do Was.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Druga odsłona naszego plebiscytu samorządowego jest poświęcona przyszłości. Pod koniec marca zaprosiliśmy Was do rozmowy o tym, jak powinny się rozwijać nasze miasta i regiony, na co samorządy powinny położyć akcent, planując działania nie tylko na najbliższe lata, ale i na dziesięciolecia. Etap zbierania propozycji za nami, czas rozpocząć głosowanie. Potrwa ono do 3 maja, wyniki ogłosimy 7 maja.

Każdy Czytelnik może oddać jeden głos. Listę siedmiu zwycięskich wyzwań stworzymy z tych, które uzyskają najwięcej Waszych głosów.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Propozycje wyzwań dla Katowic

1. Zielone Kato. Zieleń poprawia jakość życia, w dzielnicach brakuje małych parków i dobrze wyposażonych placów zabaw. Postulujemy, by otworzyć park jordanowski w każdej dzielnicy. Na pewno będą się cieszyły powodzeniem.

2. Zakochaj się w Kato. Należy uruchomić program budowania lokalnej dumy z bycia mieszkańcem Katowic. Chodzi o walkę z wyludnianiem się miasta, a raczej o to, by mieszkańcy się tu meldowali i płacili podatki. Dzięki temu łatwiej będzie realizować miejskie projekty. Miłość wymaga inwestycji.

3. Tramwaj na południe. Budowa tramwaju do południowych dzielnic miasta poprawi komunikację w całym mieście. Ciągle czekamy na tę budowę, a korki stale rosną. Miasto bez dostępu do szybkiej szyny jest skazane na komunikacyjną porażkę.

4. Publiczne przedszkole i żłobek blisko domu – żeby rodzice nie musieli już wozić pociech samochodami do przedszkola w innej dzielnicy.

5. Mieszkaj w Kato. Program rzeczywistej pomocy dla młodych w zdobyciu własnego mieszkania. Mamy już TBS, „Mieszkanie plus” i lokale komunalne. Całą tę ofertę należy spiąć w spójny system, także z udziałem właścicieli pustych kamienic w centrum.

6. Oddział pediatryczny dla Katowic, bo miasto nie ma własnego szpitala, w którym dzieci mogłyby uzyskać podstawową pomoc.

7. Budowa Centrum Nauki. To jedna z tych inwestycji, której w Katowicach bardzo brakuje. Pomysł ma już z 10 lat, ale ciągle brakuje pieniędzy i woli, by go zrealizować.

8. Domy kultury dla os. Tysiąclecia i os. Paderewskiego. Te dwie dzielnice mają najsłabszy dostęp do kultury w mieście, nie ma tu MDK-ów. Takie obiekty powinny być centrami lokalnego życia społecznego i kulturalnego.

9. Nowe szkoły na południu miasta. Ta część Katowic rozwija się najszybciej, dzieci powinny mieć blisko do szkoły.

10. Łąki kwietne w każdej dzielnicy. To jedna z możliwych odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Temu działaniu powinien jednak towarzyszyć audyt wysp ciepła. Łąki powinny pojawić się tam, gdzie jest za dużo betonu.

11. Katowice pod prądem. Wykorzystajmy wielkie dachy na budowę paneli fotowoltaicznych. Katowice powinny mieć ambicję stania się miastem samowystarczalnym energetycznie.

12. Odkryjmy Rawę! Chcemy mieć prawdziwą rzekę w centrum miasta, a nie namiastkę w betonowym korycie. Odkryta rzeka z bulwarami to miejsce spotkań, wydarzeń, spacerów czy uprawiania sportu. To kapitał, którego Katowice wciąż nie odkryły.

Propozycje wyzwań dla Gliwic

1. Bulwary Kłodnicy. W wielu polskich miastach w ostatnich w latach życie towarzyskie i kulturalne toczy się właśnie wokół bulwarów nad rzekami. Gliwicka rzeka może z powodzeniem pełnić funkcję miejskiego salonu.

2. Ruiny Teatru Wiktoria. Gruntowny remont mógłby sprawić, że teatr stałby się kulturalną wizytówką miasta i idealną przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych.

3. System dróg rowerowych. Niektóre dzielnice (np. Zatorze, Szobiszowice, Żerniki) wymagają lepszego połączenia rowerowego z centrum.

4. Zamykanie ruchu na uliczkach na Starówce sprawi, że będzie to przestrzeń atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Umożliwi to również restauratorom tworzenie ogródków gastronomicznych.

5. Nowe przystanki kolejowe. Budowa stacji kolejowej na os. Kopernika i modernizacja stacji w Łabędach umożliwi mieszkańcom dojazd pociągiem do centrum Gliwic i Pyskowic. To wpłynie z kolei na ograniczenie ruchu, m.in. na ul. Toszeckiej.

6. Budowa nowego szpitala. W trudnych, nieprzewidywalnych czasach to inwestycja na wagę złota. W szpitalu ma działać 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka dla pacjentów.

7. Lepsza komunikacja. Na poprawę i uporządkowanie komunikacji w Gliwicach niewątpliwie wpłynie budowane centrum przesiadkowe, które znajdzie się tuż obok dworca PKP.

8. Czyste powietrze w Gliwicach. Miasto jest dziś jednym z liderów walki ze smogiem w regionie. I niech tak zostanie.

9. Inwestycje biurowe. Popyt na powierzchnię biurową w Gliwicach generowany jest głównie przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, firmy informatyczne oraz te związane z nowymi technologiami. Dostrzegalne jest także zainteresowanie powierzchniami biurowymi ze strony licznych start-upów zakładanych przez absolwentów Politechniki Śląskiej.

10. Mieszkania komunalne. Jak zwiększyć atrakcyjność miasta? Między innymi budując komfortowe mieszkania spełniające oczekiwania lokatorów.

11. Kultura dla wszystkich. W dobie pandemii wiele osób bardziej docenia znaczenie oferty kulturalnej w mieście. Miasto powinno zwrócić większą uwagę na dotarcie z ofertą kulturalną do osób młodych, stawiając na bardziej interaktywne formy i akcje w mediach społecznościowych.

12. Zielone centra w dzielnicach. Miasto potrzebuje nowych przestrzeni publicznych i terenów zielonych. Choć w Gliwicach nie brakuje dużych parków, idealnie byłoby, gdyby każda dzielnica miała swoje „zielone centrum”, które służyłoby jako miejsce spotkań i rekreacji.

Propozycje wyzwań dla Bielska-Białej

1. Ułatwienia w zdobywania mieszkań. Bez młodych, pełnych energii ludzi miasto nie będzie się rozwijać. Jednym ze sposobów zatrzymania ich w Bielsku-Białej jest zaoferowanie im stosunkowo tanich mieszkań, na które będzie ich stać.

2. ATH powinna stać się uniwersytetem. Taka uczelnia jest też bardziej atrakcyjna dla studentów, przyciągnie więcej zdolnych młodych ludzi, którzy potem tu zostaną i będą rozwijać miasto.

3. Czas na kolej. Trzeba przygotować plan wykorzystania torów kolejowych w taki sposób, aby mieszkańcy i turyści mogli wykorzystywać kolej także do wygodnego podróżowania do podmiejskich miejscowości, zarówno w kierunku Żywca, Cieszyna, jak i Krakowa.

4. Bielsko-Biała miastem otwartym na świat. Czas wykorzystać położenie na styku granic.

5. Centrum na piechotę, czyli ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta i przekształcenie go w strefę bardziej przyjazną dla pieszych, rowerzystów.

6. Czysta komunikacja. Stawia na nią cały nowoczesny świat. Już czas, aby z ulic Bielska-Białej znikały autobusy spalinowe, a zastępowały je czyste i ciche pojazdy bezemisyjne.

7. Przywrócić mieszkańcom rzekę Białą, która teraz jest zamknięta w betonowej rynnie. W wielu miejscach nie da się do niej nawet podejść. Trzeba zrobić wszystko, aby stała się jedną z atrakcji miasta, by tam, gdzie to możliwe, mieszkańcy i turyści mogli usiąść na brzegach, zejść do wody, odpocząć i poszukać ochłody.

8. Więcej zieleni w mieście, tworzenie zielonych korytarzy w miejsce asfaltowej pustyni – parków kieszonkowych, łąk kwietnych, zielonych przystanków, zielonych dachów, nie tylko w centrum, ale także w rejonie osiedli.

9. Ożywienie centrum miasta. Postulowane od lat ożywienie ul. 11 Listopada, placów Wojska Polskiego i Wolności, ul. 3 Maja to konieczność. Trzeba odważnych pomysłów, które przyciągną tu ludzi.

10. Likwidacja smogu. Brudne powietrze to jeden z największych problemów miasta. Konieczna jest jak najszybsza eliminacja ogrzewania węglowego i postawienie na zieloną energię w mieście.

11. Więcej przestrzeni dla ludzi. Przywrócić miastu tereny, szczególnie w centrum, które w ostatnich dekadach zagrabiono pod przemysł i energetykę.

12. Nowe górskie trasy rowerowe. To szansa, aby przyciągać tu ludzi z wielu krajów i w ten sposób rozbudowywać szeroko rozumianą branżę turystyczną.

Propozycje wyzwań dla regionu

1. Stworzenie Kolei Metropolitalnej, która musi być połączona z systemem komunikacyjnym aglomeracji. To jedyny sposób na korki.

2. Miasta bez smogu, czyli zaostrzenie uchwały antysmogowej, dopilnowanie wymiany „kopciuchów”, wspieranie finansowo mieszkańców w tym procesie.

3. Spalarnia dla metropolii to jeden ze sposób na rosnącą ilość odpadów i coraz wyższe opłaty śmieciowe.

4. Budowa infrastruktury dla samochodów elektrycznych, czyli tworzenie gęstej sieci punktów ładowania baterii, także na dużych osiedlach.

5. Budowa centrów aktywizacji zawodowej dla mieszkańców, by mogli realizować swoje zawodowe pomysły i tworzyć miejsca pracy dla siebie i innych.

6. Przemiana pogórniczych terenów to skomplikowany proces, dlatego potrzebna jest instytucja samorządowa na wzór niemieckiej IBA, która zajmie się rewitalizacją w regionie.

7. Zielony plan zagospodarowania przestrzennego powinien wskazywać miejsca, które nie mogą podlegać zabudowie. Pomoże to w rewitalizacji centrów miast i ograniczy proces ich rozlewania się.

8. Czyste kąpieliska są potrzebne, abyśmy mogli wypoczywać nad wodą.

9. Dokończenie budowy DTŚ tak, by połączyła także Mysłowice i Jaworzno.

10. Tworzenie jednego, wielkiego miasta. Metropolią łatwiej byłoby zarządzać, gdyby miasta były jednym organizmem.

11. Rewitalizacja osiedli mieszkaniowych i stref śródmiejskich. Część miast regionu potrzebuje pomocy, by być atrakcyjnymi dla mieszkańców.

12. Zbudujmy „autostrady” dla rowerów między miastami metropolii. Odległości nie są duże, więc wygodne i bezpieczne drogi rowerowe zachęcą do porzucenia samochodów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Domyślam się, że pomysły redakcji są pomysłami urzędów wymienionych miast, stąd np. tępe parcie na bulwary nad ściekami (jeden żałosny już jest, ale dziennikarz ma za daleko, żeby skończyć z bredniami), zamiast tych ścieków uprzednie oczyszczenie, czy propozyce budowy obiektów, które są już w pierwszych fazach realizacji, albo kitowanie o zmianach w komunikacji miejskiej, kiedy obecnie budowany dworzec przesiadkowy wymusi zmiany, ale już wiadomo, że kosmetyczne, a nie strukturalne, tak potrzebne... w Gliwicach. Czyli Wyborcza Katowice zapycha kit czytelnikom, żeby się im wydawało, że coś się dzieje. A dzieje się tyle, że dziennikarze mogliby na bieżąco opisywać co dzieje się w miastach, które chcą naprawiać na łamach i portalu. Ale tego nie robią, bo księgowi im zabraniają, żeby poobrażani włodarze nie wycofali znacznych środków przeznaczanych z podatków mieszkańców na tzw. promocję w "wolnych mediach".
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Odnośne Katowic, bo rozwój tego miasta są mi najbliższy? Wśród przedstawionych działań nie widzę ani jednego, jak to redakcja nazwała, wyzwania. Zwykłe inwestycje, ważne, lepsze, gorsze i zupełnie złe ale nazywanie ich wyzwaniami i to jeszcze w perspektywie 20 lat, to gruba przesada. W skali regionu jest już lepiej, bo spośród propozycji dwie stanowią faktyczne wyzwania: przemiana terenów progórniczych i miasta bez smogu. Coś nie przemyślany ten plebiscyt, co ciekawie opisał już @sssmog
  @panewnik
  I jeszcze ograniczenie rozlewania miast jest wyzwaniem dla regionu moim zdaniem.
  Dla Katowic wyzwaniem jest z kolei zapewnienie wyższej jakości planowania inwestycji miejskich (sprawne zarządzanie, współpraca z ekspertami), dobra strategia rozwoju śródmieścia oraz zapewnienie porządku w mieście (to ostatnie powinno być oczywiste, ale nie jest...).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Wystąpił błąd. Wystąpił nieoczekiwany błąd. Spróbuj ponownie później." Taka ankieta.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0