Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosowanie trwa do 30 kwietnia. Zanim jednak poznamy wyniki, zapytaliśmy mieszkańców, jakie dokonania samorządów ich zdaniem warto docenić.

Dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu

– W ciągu ostatnich lat Sosnowiec zmienił wizerunek z miasta poprzemysłowego na miasto usług, nowych technologii, rekreacji i sportu. Widać, że Sosnowiec ma ambicje umacniania swojej pozycji na mapie województwa i te ambicje przekuwa w konkretne działania, które przynoszą efekt. Przede wszystkim jednak Sosnowiec chce być miastem coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom, oferującym nowoczesną edukację, rozrywkę, rekreację i atrakcyjną przestrzeń publiczną. W ostatnich latach przybyło miejsc, które pomagają miastu ten cel osiągać. Wystarczy wybrać się na Stawiki, by zobaczyć, że dostały drugie życie, a na mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji – od siłowni pod chmurką, kajaków i rowerów wodnych, przez ścieżki rowerowe i place zabaw dla dzieci, po kompleks wyciągów do wakeboardingu i nart wodnych. Dodatkowo w ostatnich kilku latach Stawiki wzbogaciły się o 100-metrową plażę.

Sosnowiec proponuje dziś zupełnie nową jakość również w sferze kultury, by wspomnieć remont Muzy, powstanie nowoczesnej sali koncertowej przy szkole muzycznej czy renowację Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz”.

Samorząd wreszcie zrozumiał, na czym polega tworzenie nowoczesnej przestrzeni publicznej i kreowanie miasta otwartego na mieszkańca i jego potrzeby. Po latach inwestowania w beton i blachę doczekaliśmy się nacisku na te inwestycje, które poprawiają jakość życia i sprawiają, że Sosnowiec przyciąga i zachwyca. Każdy turysta, który spędzi tu choćby weekend, na własnej skórze przekona się, że kpiny z Sosnowca nie mają pokrycia w faktach.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.