Trwa głosowanie w plebiscycie Supermiasta. Wybieramy najlepsze wydarzenia z ostatnich 30 lat w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Rybniku i Bielsku-Białej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt zorganizowaliśmy z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządów w Polsce. Od 1990 r. miasta bardzo się zmieniły. Niektóre miejsca trudno poznać. Tak jest w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu. Przemianami mogą się też pochwalić Rybnik oraz Bielsko-Biała.

Internetowe głosowanie w plebiscycie Supermiasta trwa do 30 kwietnia. Wyniki ogłosimy na początku maja.

Katowice

Bielsko-Biała

Gliwice

Rybnik

Supermiasta. Przemysław Pająk o Sosnowcu

O to, co zmieniło się w Sosnowcu, zapytaliśmy Przemysława Pająka, właściciela Spider’s Web.

Do Sosnowca przyjechał w wieku 2 lat i mieszka tu na dobre i na złe. – Z czasów dzieciństwa, w latach 80., pamiętam trudne życie na blokowiskach, gdy trzeba było walczyć o swoje. Łatwo nie było, bo panowały rządy ulicy. Pamiętam też nienaturalnie szerokie ulice. To pozostałość po Gierku, który zbudował dwupasmowe jezdnie na terenie praktycznie całego Sosnowca – mówi Pająk.

Podkreśla, że dziś Sosnowiec jest zupełnie innym miastem. Zielonym, przyjaznym mieszkańcom, otwartym na nowe idee. Nie jest też już przedmiotem drwin, dobrze buduje swoją tożsamość.

– Sosnowiec zmienia się także infrastrukturalne, szczególnie w ostatnich latach. Kapitalna przebudowa Stawików, popularnego miejsca spędzania wolnego czasu przez Sosnowiczan, wspaniały nowy Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, nowe bezpieczniejsze dla zmotoryzowanych i pieszych centrum miasta z buspasami, wreszcie rozpoczęcie budowy kompleksu sportowego z nowym stadionem piłkarskim i halą sportową – to wszystko sprawia, że nasze miasto pięknieje z roku na rok – podkreśla.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Regulamin plebiscytu Supermiasta znajdziecie pod tym linkiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem