W tym roku mija 30 lat od odnowienia samorządów w Polsce. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, które dokonania mieszkańcy Bielska-Białej, Gliwic, Katowic, Sosnowca oraz Rybnika oceniają najwyżej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To kolejny etap plebiscytu Supermiasta, który organizuje „Gazeta Wyborcza”. Wcześniej o to, z jakich dokonań minionych trzech dekad mogą być dumne Bielsko-Biała, Gliwice, Katowice, Sosnowiec i Rybnik, pytaliśmy samorządowców, prezydentów i mieszkańców.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Nasze redakcyjne jury zebrało najciekawsze propozycje, na które można głosować od 27 marca do 30 kwietnia.

A jest w czym wybierać. I wbrew pozorom to wcale niełatwe zadanie. Weźmy np. Katowice. Jedną z propozycji jest przebudowa rynku. Ileż lat na to czekaliśmy! Ile odbyło się debat, spotkań i narad architektów. Gdy w 2012 r. rozpoczynała się przebudowa (od rozbiórki torów tramwajowych przy wiadukcie na ul. św. Jana i dalej w stronę rynku), Piotr Uszok, ówczesny prezydent Katowic, mówił: – Trzymajcie kciuki.

Dziś rynek to zupełnie inne miejsce niż kiedyś. Zamiast wylanego asfaltem placu z brzydkimi budkami mamy miejsce, którego nie trzeba się już wstydzić.

Inna inwestycja to Drogowa Trasa Średnicowa wraz z tunelem pod rondem, która całkowicie zmieniła sposób poruszania się samochodem po Katowicach. Mamy też Strefę Kultury z NOSPR i MCK oraz świetne festiwale. Być może warto jednak pamiętać, że miasta nie udałoby się przebudować, gdyby nie wcześniejsze gigantyczne inwestycje w kanalizację. Nie możemy też zapominać o staraniach Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nie wygraliśmy, ale wyzwolona wtedy energia też zaczęła zmieniać miasto.

Katowice

Mały Wiedeń zasługuje na wyróżnienie

Bielsko-Biała może się poszczycić coraz piękniejszymi zabytkami, perełką stał się dworzec kolejowy. Wybudowany w latach 1889–1890 budynek zaprojektował Karol Korn, wybitny architekt i budowniczy. Cesarz Franciszek Józef I w uznaniu zasług nadał mu tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego. Nieco ponad 20 lat temu obiekt wyremontowano i dziś podróżni zachwycają się polichromiami w pompejańskim stylu.

Bielsko-Biała to także drogi rowerowe, stadion i przebudowany rynek. Nie możemy jednak zapominać, że to jedno z tych miast, w których głośno zaczęto mówić o ekologii. Wywodzący się stąd Klub Gaja to nie tylko ekologiczna marka miasta, ale też doskonały wzór do naśladowania.

Bielsko-Biała

Gliwice też byłyby pewnie innym miastem, gdyby nie decyzje z ostatnich lat. Miasto całkowicie zmieniła budowa fabryki Opla oraz stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Kluczem do rozwoju okazało się ulokowanie tu skrzyżowania autostrady A4 i A1. Janusz Moszyński, były marszałek województwa i wiceprezydent Gliwic, półżartem mówił kiedyś, że na węźle Sośnica powinien stać pomnik tych samorządowców, którzy nie chcieli A1 u siebie, na czym skorzystało jego miasto. To Gliwice jako pierwsze duże miasto z regionu stworzyły system inteligentnego zarządzania ruchem, zbudowano też nowy stadion dla Piasta Gliwice, a jednocześnie nie zarzucono troski o takie miejsca jak np. Palmiarnia.

Gliwice

Z górki na pazurki w Sosnowcu

Rybnik, który jest stolicą subregionu zachodniego, też nie zmarnował czasu. Miasto przebojem wdarło się na antenę TVN za sprawą ulokowanego tu serialu „Diagnoza”. Dzięki temu widzowie z całej Polski mieli okazję przekonać się, jak wygląda miasto. Widzieli więc np. odnowiony dawny szpital (w serialu wciąż grał swoją starą rolę), który dziś jest uniwersyteckim kampusem, piękne miejskie deptaki czy równie urokliwy rynek, który oparł się konkurencji w postaci galerii handlowych. Nie w każdym mieście ta sztuka się udała. Rybnik mocno inwestuje też w drogi rowerowe, a z myślą o kierowcach powstała droga regionalna, która wyprowadza ruch z centrum.

Rybnik

Sosnowiec z ostatnich lat to m.in. przebudowa Patelni z początku XXI w. Warto docenić tę inwestycję, choćby z tego powodu, że dwupoziomowy pl. Stulecia po wartej 95 mln zł przebudowie długo był jednym z najnowocześniejszych centrów miast w regionie. W mieście powstały też trzy ogrody jordanowskie w trzech miejskich parkach. Każdego roku przyciągają całe rodziny, które chcą spędzić tu czas.

Sosnowiec usypał też Górkę Środulską, przy której powstał park. W ten sposób miasto zyskało świetne miejsce rekreacji, które sprawdza się przez cały rok.

Sosnowiec

Głosowanie w plebiscycie Supermiasta trwa do 30 kwietnia. Wyniki ogłosimy 8 maja.

Regulamin plebiscytu Supermiasta

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  mój rankig:
  1. kałuża -największa prostytutka polityczna z tłustą dupą i podgardlem
  2. pani prokurator która umorzyła szubienice;
  3.zarzuty dla profesora Markiewicza;
  4.zmiany na stołkach sędziowskich wg zasad mierni ale wierni
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  "Dziś rynek to zupełnie inne miejsce niż kiedyś. Zamiast wylanego asfaltem placu z brzydkimi budkami mamy miejsce, którego nie trzeba się już wstydzić."

  Ja też głosuję na rynek w Katowicach, porządne połacie betonu, piękne transformatory no i na środku prawdziwa gwiazda, wielki czarny kibel. Unikat na skalę światową, bądźmy z tego dumni!
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Mój ranking:
  Katowice - Siedziba NOSPR
  Bielsko-Biała - Przebudowa Rynku
  Gliwice - Budowa fabryki Opla i stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w mieście
  Rybnik - rynek
  Sosnowiec - Przebudowa Stawików
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Celebrowanie fabryki Opla, która właśnie dokonuje żywota, systemu inteligentnego sterowania ruchem, który nie działa, czy zamkniętych obiektów i pustych przestrzeni z oczywistych powodów wygląda dziś groteskowo. Ja bym ten plebiscyt odłożył na lepsze czasy i wtedy zweryfikował propozycje do głosowania, bo niektóre trącą rozpaczliwą propagandą sukcesu przemilczającą oczywiste straty społeczne, które generują.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Good Morning :) Bohaterowie to Pracownicy Urzędu Miasta ! Umiejętności i wykształcenie tych osób jest warte więcej niż 2600.- pln brutto miesięcznie ! Inwestycje , realizacje etc w Katowicach bez tych osób by nie było. Prezydent Miasta podpisuje wszystko ale dlaczego nie podpisze podwyżek dla swoich bohaterów ?!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1