Szefował Muzeum Śląskiemu i Muzeum Górnośląskiemu. Pracę stracił, bo nie podporządkowywał się i nie słuchał polityków. Leszek Jodliński jest nominowany do Cegły z "Gazety" - Nagrody im. Janoscha.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Leszek Jodliński z wykształcenia jest historykiem sztuki. Dwukrotnie kierował ważnymi placówkami w regionie – Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Muzeum Śląskim kierował od 2008 r. Odpowiadał wtedy za budowę nowej siedziby. Przygotował też scenariusz wystawy stałej o historii Górnego Śląska. I rozpętała się burza. Wystawą zainteresowali się politycy, a na głowę Jodlińskiego posypały się gromy. Że eksponuje niemieckie i regionalne wątki historii kosztem polskich tradycji. W efekcie marszałek Mirosław Sekuła (PO) nie powierzył mu dalszego kierowania muzeum. Na nic zdały się głosy uznania ekspertów i naukowców dla przygotowanej przez Jodlińskiego wystawy. Nie wzięto też pod uwagę jego wcześniejszych zasług: m.in. udostępnienia zbiorów malarstwa osobom niepełnosprawnych, otwarcia stałej trasy zwiedzania dla osób niewidzących. Pod jego kierunkiem kolekcja muzeum powiększyła się z 74 tys. do 105 tys. eksponatów.

Leszek Jodliński nominowany do Cegły z 'Gazety' - Nagrody im. Janoscha.
Leszek Jodliński nominowany do Cegły z 'Gazety' - Nagrody im. Janoscha.  Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

W 2016 r. Jodlińskiemu powierzono kierowanie Muzeum Górnośląskim. Lista jego sukcesów w tej placówce jest długa. Nowy dyrektor tchnął w nią nową jakość i przeprowadził prawdziwą rewolucję. W galerii malarstwa polskiego wprowadził zupełnie nowy wystrój. Odmalowano ściany, ustawiono kanapy, nowe lampy. Obrazy zostały opatrzone opisami, również po angielsku i niemiecku. W 2017 r., na pięćsetlecie reformacji, zorganizował wystawę o dziedzictwie Marcina Lutra i wydał naukowe opracowanie. Udało mu się pozyskać 700 cennych przedmiotów z dawnego żydowskiego domu modlitwy i zorganizować wystawę o bytomskich Żydach.

Leszek Jodliński to także autor licznych publikacji 

Po nominacji do Oscara filmu „Twój Vincent” Jodliński wykorzystał, że Dorota Kobiela, jego współautorka, pochodzi z Bytomia. Z obrazów do filmu powstała wystawa, a Bytom był pierwszym w Polsce i drugim po Holandii miejscem, w którym została zaprezentowana.

Działania dyrektora spowodowały ponaddwukrotne zwiększenie frekwencji w muzeum: z 15 do 37 tys. odwiedzających rocznie. Ale nowe władze województwa – tym razem z PiS – odwołały Jodlińskiego. Marszałek Jakub Chełstowski podał jedynie informację, że domagali się tego pracujący w muzeum związkowcy. Sam Jodliński nie miał wątpliwości, że to wciąż konsekwencja sprawy, przez którą kilka lat temu stracił posadę w Muzeum Śląskim.

Nie można zapominać, że Jodliński to też autor licznych publikacji. Pisze o sztuce, historii, polityce i sprawach ważnych dla Śląska. W 2015 r. ukazał się opatrzony jego komentarzem i w jego tłumaczeniu „Dziennik księdza Franza Pawlara” – zapis tragedii górnośląskiej oczami zwykłego śląskiego proboszcza. Był współredaktorem pracy „Antologia. Najpiękniejsze śląskie słowa”.

CEGŁĄ Z "GAZETY" - JAK GŁOSOWAĆ

Rozpoczęliśmy kolejny etap plebiscytu Cegła z „Gazety” – Nagroda im. Janoscha. Wcześniej nasi Czytelnicy zgłosili nazwiska osób, które najbardziej – ich zdaniem – w ostatnim czasie przyczyniły się do rozsławiania naszego regionu. Spośród kandydatów przez nich zgłoszonych członkowie kapituły wybrali sześciu finalistów. Cegłę otrzyma tylko jeden z nich. Kto to będzie, zależy od Waszych głosów. A głosować możecie do północy 28 stycznia za pomocą e-maili (plebiscyt@katowice.agora.pl) lub kuponów, które drukujemy w katowickiej „Wyborczej”. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: wyborcza.pl/katowice. Wyniki 14. edycji Cegły z „Gazety” ogłosimy 31 stycznia podczas gali.

CEGŁA Z „GAZETY”. Jak grają Katowice

Tego samego wieczoru ogłosimy zwycięzcę drugiego, towarzyszącego Cegle plebiscytu – „Jak grają Katowice”. Na ulubionego wykonawcę, zespół lub projekt muzyczny związany z Katowicami – Miastem Muzyki UNESCO możecie głosować na podobnych zasadach jak na kandydata do tradycyjnej Cegły z „Gazety”. Nagrodę wręczy zwycięzcy prezydent Katowic,

Poniżej przedstawiamy kolejnych dwóch finalistów (z jedenastu).

JAN GAŁACH – gra na skrzypcach, gitarze i cajonie, komponuje i aranżuje. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na warsztaty bluesowe organizowane w klubie Leśniczówka w Chorzowie. Od 2002 roku organizuje w niej Koncert Świąteczny, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Współpracował m.in. z Martyną Jakubowicz, Dżemem, Maciejem Balcarem, Janem „Kyksem” Skrzekiem, Acid Drinkers, Gangiem Olsena, Kasą Chorych, Cree, Leszkiem Winderem, Romanem Wojciechowskim, a także z wieloma artystami na świecie. W 2007 roku założył zespół Osły, grający mocny blues rock. Obecnie jest liderem Jan Gałach Bandu – jedynego zespołu w Polsce grającego na stałe z dwiema perkusjami. Band dwukrotnie okrzyknięto „Zespołem Roku” w ankiecie czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Sam Gałach zdobył w tej ankiecie pięciokrotny tytuł „Instrumentalisty Roku” (od wielu lat jest uważany za najlepszego młodego elektrycznego skrzypka w polskim bluesie).

W 2013 roku Gałach wydał swoją pierwszą autorską płytę „Jan Gałach and Friends”. Ma talent aranżowania środowiska charakterystycznego dla muzyki bluesowej jako podłoża i fundamentu dla rockowo-folkowych improwizacji. Pojęcie bluesa w przypadku skrzypka jest trochę zbyt ogólne i niekompletne, gdyż chodzi tu o „gałachowy blues”, odznaczający się charakterystycznym brzmieniem i barwą jemu przypisaną. Koncerty muzyka - czy to z jego autorskim projektem, czy w ramach gościnnych występów - są zawsze połączeniem niebywałego talentu, olbrzymiego profesjonalizmu i prawdziwej pasji. Jest jednym z organizatorów Szlaku Śląskiego Bluesa.

KRZYSZTOF DUDZIK – edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jego największą pasją jest muzyka chóralna. Sięga w nauczaniu muzyki do metody relatywnej, wywodzącej się z koncepcji pedagogiki muzyki węgierskiego kompozytora Zoltána Kodálya. Współpracuje z węgierskim chórem improwizującym Csíkszerda, prowadząc wakacyjne warsztaty dyrygenckie. Prowadzi Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jest pedagogiem (Katedra Pedagogiki Muzyki), oraz zespoły młodzieżowe, m.in. Chór Ośrodka Liturgicznego. Pomysłodawca Muzealnego Chóru Społecznego w Muzeum Śląskim w Katowicach powołanego wiosną 2019 roku i Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wspaniały znawca sztuki, świetny wykładowca, erudyta.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0