Prof. Tadeusz Sławek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, barwnych i wszechstronnych postaci, związanych ze Śląskiem. Zdaniem wielu to wielkie niedopatrzenie, że dotąd nie został jeszcze uhonorowany Cegłą z "Gazety", nagrodą dla budowniczych śląskiej tożsamości. Może właśnie w tym roku ją otrzyma?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prof. Sławka trudno opisać jednym słowem. Jeśli już, to najbardziej pasuje do niego określenie: humanista. Jest poetą, eseistą, tłumaczem, literaturoznawcą, profesorem nauk humanistycznych, a od 2018 roku także radnym sejmiku województwa śląskiego.

W latach 1996-2002 piastował stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego. Był chyba jedynym w Polsce rektorem noszącym długie włosy, słuchającym w gabinecie Rolling Stonesów, a także odważnie przyznającym, że w młodości miał przelotny kontakt z miękkimi narkotykami.

Prof. Sławek urodził się 73 lata temu w Katowicach, gdzie mieszkał aż do matury, którą zdawał w III LO im. Adama Mickiewicza. Potem na pewien czas opuścił Śląsk: skończył polonistykę i anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił tam doktorat i wyjechał na stypendium do San Diego.

Już po habilitacji na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu wrócił do San Diego jako wykładowca. Wykładał również w brytyjskim Norwich, włoskim Neapolu oraz na Uniwersytecie Stanforda. Zdobyte w Europie i Ameryce doświadczenia zabrał ze sobą na Śląsk. Kiedy tu zjechał, objął stanowisko prodziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, a później rektora tej uczelni.

Prof. Tadeusz Sławek: naukowiec, artysta, publicysta

Ostatecznie swoje miejsce na świecie znalazł w cichej wsi Cisownica pod Cieszynem. Pomimo że najbardziej na świecie ceni prywatność i spokój, zawsze jest na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w regionie i w kraju, i komentuje to w felietonach publikowanych przez „Tygodnik Powszechny”. Pisze też artykuły do innych gazet, wiersze oraz eseje, które recytuje do muzyki kontrabasisty Bogdana Mizerskiego. Ich współpraca artystyczna trwa już ponad 40 lat, razem wydali kilka albumów i zagrali w całej Polsce wiele koncertów pod szyldem „Esej na głos i kontrabas”.

O muzycznych fascynacjach prof. Sławek opowiadał również słuchaczom Radia Katowice, a później radia eM w autorskiej audycji „Uszy duszy”. Teraz pod tą samą nazwą prowadzi dyskusje na żywo w ramach festiwalu Ars Cameralis.  

Prof. Sławek tłumaczy również angielską poezję, m.in. Allena Ginsberga i Williama Blake’a, a także teksty piosenek Johna Lennona czy Jima Morrisona. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.  W 2016 roku przewodniczył radzie programowej, która starała się o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Prof. Sławek był już nominowany Do Cegły z "Gazety" - Nagrody im. Janoscha w poprzednich edycjach plebiscytu. Może tym razem zostanie nią uhonorowany?

Cegła z "Gazety" - jak zagłosować?

Rozpoczęliśmy kolejny etap plebiscytu Cegła z "Gazety" - Nagroda im. Janoscha. Wcześniej nasi Czytelnicy zgłosili nazwiska osób, które najbardziej - ich zdaniem - w ostatnim czasie przyczyniły się do rozsławiania naszego regionu. Spośród kandydatów przez nich zgłoszonych członkowie kapituły wybrali sześciu finalistów. Cegłę otrzyma tylko jeden z nich. Kto to będzie, zależy od Waszych głosów. A głosować możecie do północy 28 stycznia za pomocą e-maili (plebiscyt@katowice.agora.pl) lub kuponów, które drukujemy w katowickiej "Wyborczej". Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: wyborcza.pl/katowice. Wyniki 14. edycji Cegły z "Gazety" ogłosimy 31 stycznia podczas gali.

Cegła z "Gazety". Jak grają Katowice

Tego samego wieczoru ogłosimy zwycięzcę drugiego, towarzyszącego Cegle plebiscytu - "Jak grają Katowice". Na ulubionego wykonawcę / zespół / projekt muzyczny związany z Katowicami - Miastem Muzyki UNESCO możecie głosować na podobnych zasadach jak na kandydata do tradycyjnej Cegły z "Gazety". Nagrodę wręczy zwycięzcy prezydent Katowic.

Poniżej przedstawiamy sylwetki kolejnych dwóch finalistów (z jedenastu).

1. {oh!} Orkiestra Historyczna – tworzy ją grupa instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki (nominowanej w tym roku do Paszportu Polityki) oraz menedżera Artura Malkego. Są pasjonatami w swojej dziedzinie i osobami silnie związanymi z Górnym Śląskiem. Od chwili powstania, czyli od 2012 r., promują nową jakość w wykonawstwie muzyki zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zespół szybko wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w kraju. W 2015 r. zadebiutował na rynku fonograficznym płytą „{oh!} Schreyfogel/Schaffrath/Visconti”. Dziś ma na koncie cztery wydawnictwa, kolejne cztery – nagrane – czekają na wydanie. Orkiestra ma także za sobą międzynarodowe realizacje oper: „Didone abbandonata”, „Arminio”,”Il Pastor Fido” oraz „Gismondo, re di Polonia”. Ta ostatnia opera – Leonardo Vinciego – powstała w 2019 roku z udziałem znakomitego kontratenora Maxa Emanuela Cencica i była grana m.in. w Moskwie i Wiedniu.

Wkrótce orkiestra zaprezentuje ją kilkakrotnie w Niemczech. Od 2015 r. orkiestra jest rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, gdzie w ramach cyklu Muzyka Dawna realizowała koncerty z repertuarem barokowym i klasycznym.

2. Szklane Oczy – to Ania, Ola i Aga: wokal z gitarą, bas i perkusja. Pochodzą z Katowic i Chorzowa. Grają rocka inspirowanego polskim punkiem, poezją romantyczną i psychodelią. Spotkały się w 2016 r. w podziemiach gimnazjum, do którego chodziła wtedy Ola. Od tego czasu wspólnie piszą piosenki i komponują. Zagrały już ponad 80 koncertów – między innymi podczas festiwalu Ars Cameralis, Enea Spring Break, w Jazz Clubie Hipnoza, na katowickim rynku, w czynnej elektrowni, w więzieniu (dla osadzonych).

Zostały uznane za jedne z dziesięciu najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce – otrzymały nagrodę „Sanki Gazety Wyborczej”. Ich piosenki można było usłyszeć na antenie Trójki – w 2018 r. zagrały w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, dostały się do pierwszej dziesiątki programu Start NaGranie (z 1420 zespołów). Dziewczyny są również laureatkami konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze – zdobyły patronat Katowic Miasta Muzyki UNESCO. W styczniu 2020 r. ukazała się ich debiutancka płyta pt. „Rzeczywistość”.

Partnerem plebiscytu jest Miasto Katowice.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Głosuję na prof. Sławka! Koniecznie powinien dostać tę nagrodę!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Profesor Sławek jako rektor Uniwersytetu Śląskiego wciągnął katolickie seminarium duchowne w struktury uniwersytetu jako Wydział Teologii. To patologia i rzecz haniebna, żeby szkółki religijne istniały w ramach państwowych, teoretycznie świeckich i naukowych uniwersytetów. To przykre, ale w poprzednim ustroju Uniwersytet Śląski również był w awangardzie podobnych działań.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2