Głosować możecie tylko do północy 28 stycznia za pomocą e-maili (plebiscyt@katowice.agora.pl, w tytule proszę zaznaczyć: Cegła z Gazety) lub kuponów drukowanych w codziennych wydaniach "Gazety Wyborczej" w Katowicach.
Wyniki 14. edycji Cegły z „Gazety” ogłosimy 31 stycznia podczas uroczystej gali.
Finaliści 14. edycji plebiscytu Cegła z „Gazety”:
Tadeusz Sławek
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
Poeta, prozaik tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych. Były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Samorządowiec. Tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Jest autorem m.in. pracy o H.D. Thoreau „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” oraz monografii „NICowanie świata. Zdania z Szekspira”. Uwielbia muzykę. Od lat współpracuje i koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, tworząc unikatową formę literacko-muzyczną „esej na głos i kontrabas”.
Marek Moś
Fot. Anna Lewanska / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
Dyrygent, skrzypek, kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny słynnej nie tylko na całą Polskę, ale i na cały świat AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Zasłynął jako inicjator i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym występował podczas renomowanych festiwali muzycznych i w prestiżowych salach koncertowych. W 1998 r. założył AUKSO, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Razem z orkiestrą dokonał wielu prawykonań i nagrań. Orkiestra pod jego batutą współpracowała z wieloma artystami – wśród nich są m.in. Leszek Możdżer, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Vołosi, Motion Trio.
Barbara Lubos
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
Aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach, współpracuje z teatrem Korez. Wcześniej pracowała w Teatrze Rozrywki i Teatrze Zagłębia. Pamiętna Michcia, córka Świętków, w kultowym „Cholonku”, który już od 16 lat jest wystawiany w Korezie. Można ją oglądać w ważnych spektaklach Teatru Śląskiego: „Wujek.81. Czarna ballada”, „Drach”, „Himalaje”, „Wilq Superbohater”, „Wiele demonów”, „Sklepy cynamonowe”. Gra nie tylko w teatrze, ale i w filmach. W 2011 r. otrzymała Nagrodę Aktorską im. Elżbiety Czyżewskiej na 7. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Nowym Jorku za główną rolę w filmie „Ewa” w reżyserii Adama Sikory i Ingmara Villqista.
Krystian Markiewicz
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
Sędzia. Specjalista w zakresie prawa cywilnego i postępowania cywilnego. Orzeka w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 2016 r. prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” – największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce, dla którego podstawą są zasady demokratycznego państwa prawa, w szczególności konstytucyjna zasada niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zainicjował akcję „Łańcuch światła”, w efekcie której w ponad 100 miastach Polski odbywały się liczne i częste protesty w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Za swoją działalność jest szykanowany.
Leszek Jodliński
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
Historyk sztuki, muzeolog, menedżer kultury, wydawca, autor książek. Były dyrektor trzech muzeów w województwie śląskim: Muzeum w Gliwicach (2003–2008), Muzeum Śląskiego w Katowicach (2008–2013) i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (2016-2019). W Katowicach m.in. udostępnił malarstwo osobom niepełnosprawnym i przyczynił się do otwarcia pierwszej w polskim muzeum stałej trasy zwiedzania malarstwa dla osób niewidzących i niedowidzących. W Bytomiu dzięki sprawnemu zarządzaniu sprawił, że frekwencja w muzeum wzrosła dwukrotnie – z 15 tys. do 37 tys. odwiedzających rocznie. Po zwolnieniu z Muzeum Górnośląskiego prowadzi działalność doradczą, wydawniczą i pisarską.
Adam Hajduga
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl
Współtwórca Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz jego święta – Industriady, największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w Europie Środkowej, którego 10. edycja odbyła się w 2019 r. Od samego początku zarządza tymi przedsięwzięciami. Pasjonat „industrialu w odsłonie 2.0”, czyli nowych form wykorzystania obiektów poprzemysłowych – przede wszystkim na potrzeby turystyki i kultury. Wiceprezydent międzynarodowego stowarzyszenia European Route of Industrial Heritage (ERIH).
Cegła Muzyczna
Cegle z "Gazety” towarzyszy plebiscyt poświęcony muzyce w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO. Na ulubionego wykonawcę czy też zespół możecie głosować na podobnych zasadach jak na kandydata do tradycyjnej Cegły z „Gazety”. Nagrodę zwycięzcy wręczy prezydent Katowic podczas gali 31 stycznia.
Oto kandydaci:
- Szklane Oczy – trio dziewczyn, które ma za sobą spektakularny debiut w katowickiej Dzielnicy Brzmi Dobrze i zostało świetnie przyjęte na scenach ogólnopolskich (Start na Granie Polskiego Radia, Nagroda Sanki „Gazety Wyborczej”).
- O.N.E – młody jazzowy żeński zespół zdobywający sceny międzynarodowe od Czech na zachód Europy.
- Orkiestra Historyczna – za osiągnięcie 2019 r.: współczesne, oryginalne prawykonanie opery Leonarda Vinciego „Gismondo, re di Polonia”.
- Lawrence Foster – dyrektor artystyczny NOSPR od 2019 r. za to, że tchnął nową energię w grę orkiestry. Pod jego batutą NOSPR osiąga nowy poziom artystycznego mistrzostwa i umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
- Adam Wesołowski – kompozytor, pianista, dyrygent, teoretyk muzyki i pedagog, dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach, której działalność rozwija i umacnia.
- Kwartet Śląski – najbardziej utytułowany zespół kameralny z Katowic. Miniony rok był dla zespołu szczególny – kwartet otrzymał m.in. statuetkę Koryfeusz Muzyki Polskiej, Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej, wystąpił m.in. na The Proms w Londynie.
- Jan Gałach – skrzypek, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Jeden z organizatorów Szlaku Śląskiego Bluesa.
- Asi Mina aka Joanna Bronisławska – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członkini zespołów The Complainer i Mołr Drammaz, związana z niezależną wytwórnią mik.musik.!. Jest kuratorem i pomysłodawcą Muzykodromu – miejsca stworzonego z myślą o niesystemowej edukacji muzycznej.
- Piotr Wacławik – utytułowany adept dyrygentury, asystent dyrygenta w Operze Śląskiej w Bytomiu. Obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr. hab. M.J. Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba dr. K. Firlusa. Latem 2019 r. został stypendystą Aspen Music Festival and School. Jest też dyrygentem rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
- Krzysztof Dudzik – edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów. Od 2019 r. prowadzi Muzealny Chór Społeczny w Muzeum Śląskim w Katowicach.
- Hengelo – twórcy noworomantycznego rocka. W 2019 r. wydali debiutancką płytę „TRY”. Zespół przełamuje rockową konwencję i zadziorność, kreując przestrzenie bazujące na oryginalnych brzmieniach gitarowych, wielowarstwowych partiach syntezatorów i unikatowej barwie wokalu.
Partnerem plebiscytu jest Miasto Katowice.
Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.