Współczesną Dąbrowę Górniczą ukształtował przemysł. To on determinował urbanistyczny układ miasta, w którego ścisłym centrum zlokalizowane były m.in. kopalnia, huta stali i fabryka obrabiarek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Odczuwalnym dzisiaj efektem tego wszystkiego jest brak wyróżniającego się centrum miasta z charakterystycznymi dla takich miejsc funkcjami.

Dlatego też, gdy w 2015 r. pojawiła się możliwość przejęcia terenów dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum, czyli 4 ha zlokalizowanych w samym sercu Dąbrowy Górniczej, musieliśmy z tej szansy skorzystać.

Tak właśnie narodził się projekt "Fabryka Pełna Życia”, którego celem jest stworzenie w Dąbrowie Górniczej centrum miasta z prawdziwego zdarzenia.

Dzięki dotacji pozyskanej w konkursie Modelowej Rewitalizacji Miast przez ponad trzy lata mieszkańcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, wspierani przez grono ekspertów, tworzyli miejsce, które będzie nowym centrum i wizytówką Dąbrowy Górniczej.

Wszystkim zaangażowanym w proces rewitalizacji zależało na tym, aby stworzyć przestrzeń tętniącą życiem, pełną zieleni, z deptakiem łączącym rejon dworca kolejowego z Pałacem Kultury Zagłębia oraz Akademią WSB. Dla wszystkich było oczywiste, że ogromny potencjał mają też budynki dawnej fabryki i pofabryczne hale, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu.

Dzisiaj fazę projektowania mamy już za sobą, a Rada Miejska wyraziła zgodę na powołanie spółki, która odpowiadać będzie za przeprowadzenie całego procesu rewitalizacji śródmieścia. Cieszę się, że projekt ten staje się faktem, bo jestem przekonany, że dzięki niemu Dąbrowa ma szanse stać się miastem atrakcyjnym do życia i otwartym na nowych mieszkańców.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem