Coraz więcej zamków i pałaców w Czechach zaprasza turystów także w sezonie zimowym. Na gości czekają ciekawe imprezy kulturalne, jarmarki świąteczne, programy dla najmłodszych, degustacje tradycyjnych potraw i wiele innych atrakcji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podróżując po regionie zachodnich Czech, warto odwiedzić średniowieczny zamek Loket, malowniczo położony na występie skalnym, otoczony z trzech stron rzeką Ohrzą. Obejrzymy tu niezwykłą wystawę narzędzi tortur, a także pięknej porcelany pochodzącej z okolicznych zakładów.

Pałac Decín należy do najznamienitszych zabytków północnych Czech. Słynie z ogrodu różanego i monumentalnych barokowych stajni. Niedawno otwarta została nowa trasa zwiedzania, która prezentuje dzieje rodu Thunów, dawnych właścicieli.

Pokazy sokolnicze i nocne zwiedzanie

Podczas zimowej wycieczki do Czeskiego Raju polecamy zwiedzić  neogotycki pałac Sychrov, siedzibę rodu Rohanów. W pięknym ogrodzie angielskim znajdziemy romantyczne budowle, na przykład altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura. Pałac tętni życiem przez cały rok. Odbywają się tu imprezy kulturalne, pokazy sokolnicze, nocne zwiedzania. W Chlumcu nad Cidlinou w środkowych Czechach znajdziemy piękny pałac Karlova Koruna należący do rodu Kinskich. W pobliżu ulokowany jest pałac Radim oferujący między innymi ciekawą, bajkową trasę zwiedzania dla rodzin z dziećmi.

 Na zimowe zwiedzanie zaprasza Hluboka nad Wełtawą w południowych Czechach, jeden z najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok jest ulubionym celem turystów, a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci.

Mennica, skarbiec i zbrojownia

Już po raz kolejny w sezonie zimowym otwarte będzie Muzeum Zamkowe w Czeskim Krumlovie.  Goście będą mogli obejrzeć także eksponaty  zwykle niedostępne dla zwiedzających. Muzeum mieści się w tzw. Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego. Znajdziemy tu setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Zwiedzimy zbrojownię, mennicę, skarbiec z cennymi przedmiotami kultu, między innymi z  relikwiami św. Reparaty, kinematograf, obejrzymy model zamku prezentujący jego wygląd z połowy XVI wieku.

Zamek Rožmberk w południowych Czechach, w ramach zimowej trasy zwiedzania prezentuje prywatne apartamenty właścicieli zamku, szlacheckiego rodu Buquoy. Goście będą mogli zajrzeć do jadalni, salonu i pracowni, a jeśli pogoda dopisze,  także na Wieżę Angielską, z której rozciąga się piękny widok na miasto i całą okolicę. W zimowe weekendy zaprasza pałac Lednice na południu Moraw.  Trasa zwiedzania obejmie między innymi piękne sale reprezentacyjne, salonik myśliwski, łazienkę, damską sypialnię, salonik chiński, salę rycerską, jadalnię, bibliotekę, salę balową i szklarnię. 

Jeden z najstarszych zamków

Z Pragi możemy wyruszyć na zimową wycieczkę na malowniczo położony  Krivoklát, jeden z najstarszych i najsłynniejszych czeskich zamków. Pierwsze pisemne wzmianki o stojącym w tym miejscu drewnianym zamku myśliwskim pochodzą z roku 1109-1110  z Kroniki Kosmasa. Za panowania Przemysła Ottokara II został przebudowany w rozległą kamienną budowlę. Późnogotycki kształt otrzymał za panowania Władysława II Jagiellończyka na przełomie XV i XVI wieku.

Leżący w pobliżu Pragi Karlsztejn, najpopularniejszy z czeskich zamków, należy także niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został przez króla Karola IV. Karlsztejn  także będzie czynny dla turystów w sezonie zimowym.

Więcej informacji o zimowych atrakcji Czech można znaleźć na stronie www.czechtourism.com

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czechy ładny kraj, ale często da się odczuć, że nas nie lubią. Byłem kilka razy i za każdym razem dało się wyczuć niechęć, co istotne niczym nie sprowokowaną. Skoda bo blisko i ładnie. Lubić kogoś na siłę dość trudno.
  @ac9
  Bzdura. Jeżdżę tam od kilkunastu lat i jeszcze mi się nie zdarzyło "wyczuć niechęci".
  Przeciwnie, jak Czesi widzą kogoś naprawdę zainteresowanego ich krajem i kulturą, to udzielają wszelkich informacji.
  Polacy niestety często - nieświadomie - zachowują się arogancko i wyższościowo. Takich nikt nigdzie nie lubi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0