Kryszta這we, z piernika, drewniane czy ze s這my... Na zwiedzanie oryginalnych szopek betlejemskich zapraszamy do Czech!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czeskie szopki betlejemskie są znane na całym świecie. Tradycje ich wykonywania sięgają XVI w. i są nadal żywe. Największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy jeslicky, monumentalne dzieło mistrza pończoszniczego Tomasza Krýzy (1838-1918), wpisaną do Księgi rekordów Guinnessa, znajdziemy w mieście Jindrichuv Hradec (137 km na południe od Pragi). Szopka, składająca się z prawie 1,4 tys. figurek, była tworzona przez ponad 60 lat!  

Papier, wosk, drewno

Miasto Jindrichuv Hradec i cały region południowych Czech szczycą się bogatą tradycją wykonywania szopek betlejemskich. Pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą już z roku 1579. Produkcją zajmowali się głównie miejscowi rzemieślnicy. Najczęściej szopki wykonywano z drewna, papieru i wosku. Tradycje ręcznego wyrobu szopek w tym regionie udało się utrzymać do dziś. Piękne eksponaty prezentuje wystawa „Południowoczeskie szopki”, którą możemy oglądać w Muzeum Ziemi Jindrichohradeckiej.

W tym samym budynku, w seminarium jezuitów, znajdziemy szopkę Krýzy. Raz na pięć lat w kościele Jana Chrzciciela i przyległym klasztorze minorytów  odbywa się międzynarodowa wystawa konkursowa „O nożyk Tomasza Krýzy”. Prace rzeźbiarzy są następnie prezentowane w tutejszym muzeum.  

W Muzeum Szopek w  Trebechovicach pod Orebem (39 km od Kudowy-Zdroju) znajdziemy ponad 400 eksponatów wykonanych z najróżniejszych materiałów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest tak zwana Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, zostało wykonane z drewna ponad 100 lat temu. Na powierzchni 7 x 3 x 2 metry znajduje się ponad 2 tys. drewnianych elementów.

Największa szopka kukiełkowa

Warto odwiedzić także Muzeum Szopek w Karlsztejnie (41 km od Pragi). Znajdziemy tu zabytkowe drewniane szopki, a także szopki z wosku, cukru czy chleba. Ciekawostką jest największa w Czechach szopka kukiełkowa, Karlsztejnska Szopka Królewska. Na powierzchni 80 m kw. umieszczona jest makieta zamku Karlsztejn i okolicy oraz półmetrowe kukiełki w historycznych strojach. Od początku adwentu aż do Trzech Króli muzeum zaprasza na wystawę szopek z piernika, apetycznie pachnących świeżo upieczonym ciastem.

W pałacu w Pardubicach (73 km od Kudowy-Zdroju) prezentowana jest niezwykła kryształowa szopka. Monumentalną płaskorzeźbę stworzył w latach 2004-2006 znany na całym świecie artysta szkła Jaromír Rybák. Szopka waży trzy i pół tony, jej wysokość wynosi 245 cm, szerokość 180 cm. Jest wykonana z brązu i kryształu brazylijskiego.

Wiele ciekawych informacji o Czechach można znaleźć na stronie www.czechtourism.com

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Na Miodowej
  ju ocenia貫(a)
  0
  0