Turyści, którzy zdecydują się na letni wypoczynek w górach, na pewno nie będą się nudzić. Czeka na nich wiele ciekawych imprez. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu


Tegoroczny, 56. już Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Ten festiwal to jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie. Ma swoich stałych, wiernych widzów, którzy czasami przyjeżdżają w Beskidy specjalnie z odległych zakątków Polski i nie tylko.

Wielkie święto folkloru

Tradycyjnie w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu będą estrady główne festiwalu. Dwa najważniejsze wydarzenia TKB to 50. Festiwal Folkloru Górali Polskich, niezwykłe spotkanie ludzi gór i okazja do poznania bogactwa rodzimych góralskich obrzędów, strojów, muzyki czy tańca oraz 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, wydarzenie, w czasie którego zobaczymy kilkanaście bardzo ciekawych zespołów z całego świata. Estradą tegorocznych MSF będzie Wisła.

GRZEGORZ CELEJEWSKI

W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych. Festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej na żywieckim Rynku, to okazja do kupienia np. bardzo ładnych drewnianych zabawek.

Z TKB powiązane są programowo także takie wydarzenia jak 72. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 25. Festyn Istebniański w Istebnej oraz 41. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.

Noc Wenecka w Tatrach

Od 31 lipca do 3 sierpnia na Hrebienku odbędą się Niedźwiedzie Dni. W tym roku organizatorzy przygotowali zupełnie odmienioną odsłonę tego wydarzenia, z całkowicie nowymi atrakcjami, konkursami, grami i mnóstwem zabaw edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, będzie można m.in. własnoręcznie wykonać zabawki i inne ciekawe przedmioty z drewna, plastiku, wosku czy metalu.

Bardzo interesującą propozycją jest także Noc Wenecka, która odbędzie się 27 lipca nad Jeziorem Szczyrbskim. To będzie noc nie tylko z romantycznym wioślarstwem, ale także z przedstawieniami teatralnymi, koncertami i innymi atrakcjami. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, bilety musi kupić ten, kto chce popływać po jeziorze.

Lato w górach to także dni miejscowości z wieloma atrakcjami. Na swoje święto zaprasza na przykład gmina Lipowa na Żywiecczyźnie. Impreza odbędzie się 24 i 25 sierpnia, na placu obok pomnika śliwki w Lipowej, gwiazdą będzie Enej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem