Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jestem prezydentem, ponieważ… zależy mi na moim mieście. W Chorzowie jest jeszcze wiele spraw, którymi należy się zająć. Chcę także zakończyć duże projekty rozpoczęte w poprzedniej kadencji, takie jak budowa stadionu i Muzeum Hutnictwa.

W pierwszym roku kadencji zajmę się… zakończeniem przebudowy centrum. Pracę na nowym rynku są już bardzo zaawansowane, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na wiosnę wypijemy tutaj pierwszą kawę. Remont prowadzony jest także na okolicznym pl. Hutników. Już na jesień stanie tam tężnia solankowa.

W całej kadencji najważniejsze będą dla mnie… mieszkalnictwo komunalne i czyste powietrze. W Chorzowie mamy wiele starej zabudowy, która wymaga remontu. To właśnie podniesienie standardu mieszkań komunalnych i budowa nowych jest moim priorytetem na tę kadencję. Nie zapomnę także o termomodernizacjach i dofinansowaniach do wymiany pieców w ramach walki ze smogiem.

Najbardziej obawiam się… kolejnych rządowych „niespodzianek”. W poprzedniej kadencji Warszawa zafundowała nam m.in. ekspresową reformę edukacji i równie szybki proces tworzenia sieci szpitali. Nie było czasu na rzetelne przygotowania i szeroką kampanię informacyjną. Mam nadzieję, że kolejne rządowe reformy będą lepiej zaplanowane.

Od moich konkurentów nauczyłem się… że z każdej rywalizacji można wynieść cenną naukę. Kampania wyborcza przypomina o tym, że żadne stanowisko nie jest dane raz na zawsze. Konkurenci motywują do intensywnej pracy i często pokazują nową perspektywę patrzenia na dany problem.

Jakie największe błędy może popełnić prezydent? Jak ich uniknę? Moim zdaniem największym błędem jest tzw. urzędnicza perspektywa. Na każdą sprawę, problem lub inwestycję trzeba spojrzeć przede wszystkim oczami mieszkańców. Dlatego w Chorzowie nie zapominamy o konsultacjach społecznych i przeznaczamy coraz więcej pieniędzy na budżet obywatelski.

Czym jest dla mnie „dobre miasto”? „Dobre miasto" to miasto, w którym ludzie chcą zakładać rodziny. Z myślą o nich dbamy o wysoki poziom oferty edukacyjnej, rozbudowę mieszkań komunalnych i sprawną komunikację. Naszą zasadą jest, aby wszystkie ważne usługi znajdowały się możliwie najbliżej miejsca zamieszkania.

Co zrobię, żeby pozbyć się smogu? Smog to jeden z największych problemów, z którymi musimy się wspólnie zmierzyć. Programy wymiany pieców czy termomodernizacje są ważne, ale muszą towarzyszyć im akcje edukacyjne. Rolą miasta jest także uświadomienie mieszkańcom, że ich wybory i działania mają wpływ na jakość powietrza.

Na co nie będę żałował publicznych pieniędzy? Na inwestycje związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem mieszkańców. To one będą traktowane priorytetowo i nigdy nie będę na nich oszczędzać.

Na jakie wydatki nigdy się nie zgodzę? Nigdy nie zgodzę się na dużą inwestycję, która jest już w sąsiednim mieście. Uważam, że obowiązkiem prezydentów ze Śląska jest myślenie nie tylko o własnym podwórku, ale także o spójnym rozwoju całej metropolii.

Jakie największe wyzwania są przed moim miastem? Jak je pokonać? Zdecydowanie proces wyludniania się miast. To dlatego tworzymy system zachęt dla młodych, m.in. przyjazne przestrzenie i program Mieszkanie dla Młodych Chorzowian.

Gdybym nie był prezydentem, to… pewnie nadal byłbym przedsiębiorcą, który po godzinach działa na rzecz miasta.

Kto jest dla mnie wzorem? Mój ojciec. Cenię go za konsekwencję i pracowitość.

Marzę o… powrocie Ruchu Chorzów do piłkarskiej Ekstraklasy. W Chorzowie nie mamy wątpliwości, że miejsce niebieskich jest wśród najlepszych drużyn w Polsce.

Jakie ma być moje miasto w 2050 roku? Moje miasto będzie ekologiczne. Mam nadzieję, że w wielu dziedzinach uda nam się wdrożyć rozwiązania przyjazne środowisku. Obecnie wiąże się to z olbrzymimi kosztami, na które miasto nie zawsze może sobie pozwolić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.