Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jestem burmistrzem, ponieważ… zarówno moje dotychczasowe osiągnięcia, jak i plany na przyszłość zyskały uznanie mieszkańców miasta. Niemal 80 proc. wyborców zaufało mi i oddało na mnie głos. To dzięki nim jestem burmistrzem.

W pierwszym roku kadencji zajmę się… realizacją projektów, na które już pozyskaliśmy dofinansowanie unijne, czyli: budową centrów przesiadkowych i ścieżek rowerowych, na których realizację przeznaczymy około 30 milionów złotych pochodzących z dofinansowania, rewitalizacją budynku cechowni byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Saturn”.

W całej kadencji najważniejsza dla mnie będzie… realizacja absolutnie wszystkich punktów zapisanych w moim programie wyborczym.

Najbardziej obawiam się… kryzysu gospodarczego.

Od moich konkurentów nauczyłem się… że nie należy proponować kierunków rozwoju miasta oderwanych od oczekiwań mieszkańców i nie należy obiecywać realizacji zadań niemożliwych do wykonania, gdyż prowadzi to do porażki wyborczej.

Jakie największe błędy może popełnić burmistrz? Jak ich uniknę? Największym błędem burmistrza byłoby uwierzenie w swoją doskonałość i nieomylność. Każdego dnia pracuję nad zachowaniem pokory i nad tym, aby mnie ta przypadłość nie dotknęła.

Czym jest dla mnie „dobre miasto”? „Dobre miasto” to takie, w którym ludziom dobrze się żyje, mieszka i pracuje.

Co zrobię, żeby pozbyć się smogu? Nadal będę wspierał działania zmierzające do tego, by wszystkie budynki komunalne zostały poddane termomodernizacji. Będę szukał wszelkich możliwości pozyskania środków pomocowych i prawnych na dofinansowanie wspólnot mieszkaniowych, które niemal w całości są właścicielami budynków komunalnych, by doprowadzić do likwidacji pieców węglowych w mieszkaniach, zastępując je ogrzewaniem z dostępnej w mieście sieci centralnego ogrzewania. Nadal będę prowadził działania zachęcające właścicieli domów jednorodzinnych do wymiany szkodliwych palenisk węglowych na ekologiczne z wykorzystaniem środków pomocowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i innych dostępnych źródeł.

Na co nie będę żałował publicznych pieniędzy? Nie będę żałował publicznych pieniędzy na poprawę jakości życia mieszkańców.

Na jakie wydatki nigdy się nie zgodzę? Nigdy nie zgodzę się na wydatki niezgodne z ustawą o finansach publicznych.

Jakie największe wyzwania są przed moim miastem? Jak je pokonać? Największym wyzwaniem dla mojego miasta jest powstrzymanie spadku liczby mieszkańców. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu są inwestycje gospodarcze na terenach zakupionych od miasta przez prywatnych inwestorów i utworzenie nowych miejsc pracy oraz wspomniana przeze mnie budowa mieszkań na wynajem. Drugim wielkim wyzwaniem jest walka ze smogiem za pomocą instalacji w budynkach wielorodzinnych centralnego ogrzewania. Jednak do realizacji tego celu niezbędne jest wsparcie rządowe lub unijne w postaci dopłat do montażu centralnego ogrzewania w mieszkaniach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe oraz wsparcie najuboższych mieszkańców, których nie stać na pokrycie nawet części kosztów instalacji.

Gdybym nie był burmistrzem, to… byłbym nadal trenerem piłkarskim. Piłka nożna zawsze była moją pasją i przez wiele lat byłem trenerem. Być może wróciłbym do tego zawodu, trenując na przykład drużyny młodzieżowe CKS Czeladź czy też Górnika Piaski.

Kto jest dla mnie wzorem? Wzorem samorządowca jest dla mnie prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Marzę o: Po trudach wyborczych i intensywnym roku marzę o dwutygodniowym urlopie w ciepłych krajach. Co ważne, to marzenie wkrótce się spełni.

Jakie ma być moje miasto w 2050 roku? W 2050 roku Czeladź będzie nie tylko najstarszym, ale także najpiękniejszym miastem w Zagłębiu Dąbrowskim i jednym z najpiękniejszych w całej metropolii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.