W ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy będą wybierać spośród 274 wniosków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątej edycji budżetu obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 345 wniosków, z czego rekordowe 46 to projekty ogólnomiejskie. Na projekty pozytywnie zaopiniowane przez urząd miasta będzie można zagłosować drogą elektroniczną od 10 do 23 września.

– Łącznie spośród 345 projektów do głosowania zakwalifikowano rekordowe 274 – blisko 80 proc., czyli najwięcej w pięcioletniej historii katowickiego budżetu obywatelskiego. 247 to zadania lokalne, a 27 ogólnomiejskie. Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak dużo pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Zawodzia i Dąbrówki Małej – z tych dwóch dzielnic wszystkie zgłoszone projekty zostały zweryfikowane pozytywnie – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka urzędu miasta.

Na osiedlu Paderewskiego trzy wnioski zamieniono w jeden projekt

Weryfikacji nie przeszło 48 zadań lokalnych (w tym dziewięć ze względów formalnych) i 18 ogólnomiejskich (w tym cztery ze względów formalnych). Pięć projektów zostało włączonych do innych wniosków poprzez połączenie zadań.

Lipka mówi, że ciekawostką może być sytuacja z osiedla Paderewskiego, gdzie trzy zadania dotyczące stacji wypożyczania rowerów zostały w ramach uzgodnień między wnioskodawcami zamienione w jeden projekt. To pierwsza taka sytuacja w historii budżetu obywatelskiego w Katowicach.

Projekty dotyczące stacji wypożyczania rowerów to jeden z hitów tegorocznej edycji. Pozytywnie zweryfikowano 14 takich zadań na łączną liczbę 31 stacji.

Tradycyjnie będzie można głosować na sporo zadań dotyczących zieleni, przykładem może być projekt z osiedla Witosa, zakładający zasadzenie stu drzew na terenie tej dzielnicy. Porównywalną liczbę do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym czy kulturalnym.

Głosowanie rozpocznie się 10 września

Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2019 roku, zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach 10-23 września.

– W tym roku katowiczanie zdecydują, na co wydać 22,8 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. To pokazuje, że mieszkańcy bardzo dobrze wiedzą, co jest potrzebne w ich otoczeniu. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – dodaje prezydent Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski wśród miast wojewódzkich jest największy w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie trzeba 274 pomysłów. Potrzebna jest tylko jedna zmiana. W ratuszu.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Jeden pomysł i to nie generujący kosztów - zmiana ekipy rządzącej od 20 lat Katowicami i wybranie nowego prezydenta który rozbije urzędniczą klikę kolegów Krupy i Uszoka.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0