Lokatorzy kolejnych 33 mieszkań TBS przy ul. Kędzierzyńskiej i Czempiela w Rudzie Śląskiej nie będą musieli wpłacać 25 procent wartości lokalu dzięki miejskiemu dofinansowaniu inwestycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Dwa lata temu wykorzystaliśmy możliwości, jakie dała samorządom nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i współfinansowaliśmy budowę 99 mieszkań w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego – przypomina prezydent Grażyna Dziedzic.

– Lokale zwolnione dzięki temu z partycypacji najemców cieszyły się bardzo dużą popularnością, podpisaliśmy więc z wykonawcą aneks dotyczący naszego współfinansowania kolejnego budynku – dodaje prezydent Rudy Śląskiej.

Inwestycja przy ul. Kędzierzyńskiej i Czempiela zrealizowana przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Dombud” obejmuje pięć budynków, w których znajduje się 165 mieszkań. Każde z nich jest wyposażone w panele, płytki ceramiczne, wannę, ubikację, umywalkę, armaturę, zlewozmywak oraz kuchenkę elektryczną z piekarnikiem.

Pierwszeństwo zawarcia umowy mają osoby, które wychowują co najmniej jedno dziecko 

Udział miasta w budowie trzech budynków z 99 mieszkaniami wyniósł ponad 5,5 mln, dzięki czemu najemcy nie musieli wpłacać 25-procentowego udziału w kosztach budowy lokalu, który w innych przypadkach jest pobierany przez TBS i zwracany w przypadku zakończenia najmu. Na mocy tegorocznego aneksu do umowy dofinansowanie z budżetu miasta w kwocie 1,844 mln zł obejmie czwarty budynek z 33 mieszkaniami, łącznie osiągnie więc prawie 7,4 mln zł, a liczba mieszkań wzrośnie do 132.

– Skierowaliśmy już propozycje najmu tych 33 mieszkań do osób, które złożyły wnioski, ale mieszkań dla nich nie wystarczyło. Wnioski są jednak nadal przyjmowane, ponieważ zdarza się, że obecni najemcy z różnych względów z mieszkań rezygnują – mówi Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych UM.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie, należy wykazać brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Rudzie Śląskiej (za wyjątkiem lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta) oraz spełnić kryterium dochodowe, zróżnicowane w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

– Pierwszeństwo zawarcia umowy mają osoby, które wychowują co najmniej jedno dziecko własne albo przysposobione lub posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego należącego do zasobu mieszkaniowego miasta Ruda Śląska – dodaje Anna Stemplewska.

Mieszkania komunalne w budowie

Miasto inwestuje również w budownictwo komunalne. Jesienią 2017 r. rozpoczęła się budowa 50 mieszkań w budynku u zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej w dzielnicy Orzegów. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 metrów kwadratowych. Mają to być mieszkania dwupokojowe z kuchnią lub z aneksem kuchennym oraz łazienką.

Ponadto miasto posiada już gotową dokumentację budowy kolejnych 50 mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda. Aktualnie lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej liczy około 1100 pozycji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem