Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Kilka lat temu zaczęła biegać Polska i razem z nią zaczął biegać Racibórz. Początkowo organizowaliśmy małe biegi, ale apetyt rósł w miarę jedzenia – mówi Wojciech Krzyżek, wiceprezydent Raciborza. Dodaje, że na organizację maratonu miasto jest trochę za małe, ale na półmaraton jest w sam raz.

– Przy okazji warto podkreślić, że to świetna promocja miasta. Rafako Półmaraton to tak naprawdę dwudniowa impreza. Co roku przyjeżdża do nas specjalnie na to wydarzenie ok. tysiąca zawodników, często towarzyszą im całe rodziny – mówi Krzyżek.

Impreza jest też ceniona przez samych biegaczy. Poprzednie edycje Rafako Półmaratonu otrzymały wiele wyróżnień w plebiscycie Złote Biegi 2015 i Złote Biegi 2016, przyznawanych przez biegaczy głosujących w portalu maratonypolskie.pl. I Rafako Półmaraton otrzymał także wyróżnienie na festiwalu biegowym w Krynicy jako Biegowe Wydarzenie Roku w Polsce.

IV Rafako Półmaraton w Raciborzu odbędzie się 26 sierpnia. Do tej pory zapisało się prawie 800 osób. Zawodnicy tegorocznej edycji pobiegną nieco inną trasą. Wymagała ona nowego atestu PZLA, więc Marek Tokarczyk, który ma wymagane uprawnienia, na specjalnie skalibrowanym rowerze przemierzył dystans, by zawodnicy mogli bić rekordy na 21 097,5 m. – Kto wie, może w tym roku padnie tu rekord Polski lub świata, a na pewno padną rekordy życiowe. Więc warto mieć trasę dokładnie pomierzoną – mówi Krzysztof Borkowski, dyrektor OSiR i biegu.

Nowa trasa półmaratonu

Patrząc na mapę, trasa niewiele się zmieni. Zawodnicy nadal będą przemierzać główne ulice Raciborza. Będą to: Zamkowa, Armii Krajowej, Odrzańska, Chopina, Gimnazjalna, Londzina, Różyckiego, Dąbrowskiego, Stalmacha, Bohaterów Westerplatte, Michejdy, Mariańska, Ocicka, Słowackiego, Miarki, Wojska Polskiego, Wileńska, Warszawska, Żeromskiego, Wyszyńskiego, Wczasowa, Warszawska, pl. Konstytucji 3 Maja, Opawska, Nowa, Mickiewicza, Szewska, Piwna, Basztowa, Głowackiego, Kolejowa, Sejmowa, Drzymały, Podwale, Batorego, pl. Dominikański, Rynek, Chopina. Tak będą wyglądały dwie pętle. Końcówka biegu z ul. Kolejowej będzie prowadzić w ul. Piaskową i wałami wzdłuż rzeki Odry i wróci do ul. Zamkowej.

W innym miejscu natomiast będą start, meta i miasteczko biegowe. Zawodnicy wystartują z bieżni świeżo wyremontowanego stadionu miejskiego. Będą finiszować w miasteczku biegowym, które będzie ulokowane nieopodal parku wodnego H2Ostróg. W budynku pływalni będą się mieścić: biuro zawodów, szatnie i prysznice. Natomiast cały teren OSiR zamieni się w jedno wielkie miasteczko biegowe z atrakcjami dla całych rodzin i kibiców.

Organizatorzy przygotowali też kilka ciekawych niespodzianek dla zawodników. Jedną z nich będzie samochód Toyota Aygo 2018, który w losowaniu może zdobyć każdy z biegaczy, wystarczy, że w regulaminowym czasie ukończy zawody. Nowością w tym roku będzie także dodatkowa kategoria – nagrody pieniężne dla najszybszych obywateli naszego kraju. Biegacze mieli również wybór, jaki pakiet chcą zakupić (standard czy premium). Dodatkowo zawodnicy otrzymają jednorazowe wejściówki do aquaparku H2Ostróg, z których będą mogli skorzystać w dniu zawodów. Jeśli chodzi o gotówkę, to najszybsi biegacze będą mogli wygrać 5 tys. zł. W kategorii open za pierwsze miejsce można zdobyć 2 tys. zł. Tyle samo w kategorii najszybszy Polak/ Polka. 1 tys. zł otrzyma zawodnik, który ustanowi rekord trasy. Ponadto każdy zawodnik, który w regulaminowym czasie przekroczy linię mety (bez względu na wynik), otrzyma pamiątkowy medal kończący projekt 4Biegi Racibórz.

Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy przewidzieli 500 zł nagrody dla drużyny kibiców, która najgoręcej będzie zagrzewać biegaczy podczas półmaratonu.

Mini Rafako Półmaraton, by pomóc Natalii

Bieg główny tradycyjnie poprzedzi Mini Rafako Półmaraton Racibórz na dystansie 2,1 km. Co roku każdy, kto chce i lubi pomagać, może wesprzeć dzieci z Raciborza. W tym roku pomocy potrzebuje 10-letnia Natalia Kwiatkowska. Dziewczynka urodziła się z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Ma zdiagnozowane również padaczkę i atetozę. Od trzeciego miesiąca życia jest rehabilitowana i znajduje się pod stałą kontrolą wielu specjalistów. Obecnie Natalia nie siedzi samodzielnie, nie chodzi, nie raczkuje. Natalka rozumie podstawowe polecenia dnia codziennego, ale nie potrafi zgłaszać potrzeb fizjologicznych. Wymaga stałej rehabilitacji, potrzebny jest również kosztowny, specjalistyczny sprzęt. Na ten cel podczas półmaratonu odbędzie się kwesta do puszek. Wpłaty na minipółmaraton również zostaną przekazane na leczenie dziewczynki. – Rok temu podczas tego charytatywnego wydarzenia zebraliśmy 46 tys. zł. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się pobić ten rekord – mówi wiceprezydent Krzyżek.

Organizatorami półmaratonu są miasto Racibórz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Sponsorem tytularnym jest Rafako.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.