Zameczek Myśliwski w Promnicach to jedno z ulubionych miejsc tyszan. Właśnie zmienił gospodarza. Zmiany szykują się też w tzw. pałacu biskupim w Kobiórze. Jego właścicielem są Tychy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Formalnie właścicielem zabytku było od dawna państwo. Przez lata dzierżawiła go prywatna firma, która prowadziła tu restaurację. Teraz dzięki porozumieniu władz województwa i powiatu pszczyńskiego został on przekazany na własność Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. – Cieszę się, że ta perełka będzie wreszcie prezentowana w pełnej krasie. Cały kompleks obiektów zachował się szczęśliwie do naszych czasów i dzięki temu możemy pokazać, jak te wspaniałe rody, które tworzyły górnośląski przemysł, żyły na co dzień. Nieodłącznym elementem ówczesnego życia były polowania i chcemy nawiązać do tych elementów funkcja muzealną i edukacyjną – mówi członek zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Przejęcie obiektu przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie pozwoli na rozszerzenie działalności muzealnej i uzupełnienie ekspozycji. W obiekcie przewidziana jest działalność muzealna i gastronomiczna.

Nieruchomości wyceniono na 58 mln złotych

W Zameczku Myśliwskim „Promnice” mieściła się rezydencja książąt pszczyńskich. Na zespół zamkowo-parkowy składa się kilka działek, budynek Zameczku oraz kilka innych obiektów (m.in. dawna książęca wozownia i gajówka). Nieruchomości wyceniono na 58 mln zł.

Z kolei Tychy kupiły tzw. pałac biskupi w Kobiórze. Powstanie tu ośrodek pomocy społecznej z pełną obsługą lekarską i pielęgniarską. W kolejnym etapie miasto stworzy w tym miejscu mieszkania chronione dla tych seniorów, którzy chcą być niezależni i żyć samodzielnie, ale jednocześnie mieć zapewnioną stałą opiekę. Mieszkania będą parterowe i będą miały ok. 20-30 metrów kwadratowych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem