Prawie trzy czwarte tyszan uważa, że w mieście żyje się dobrze. Jeszcze pięć lat temu takiego zdania była nieco ponad połowa mieszkańców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urząd Miasta po raz kolejny zlecił badanie opinii mieszkańców. Dokładnie przepytano niemal pięćset osób. Chodziło m.in. o ocenę warunków życia w mieście, inwestycji czy działania urzędu miasta.

Sprawdzono też, jak bardzo tyszanie identyfikują się ze swoim miastem. Okazuje się, że aż 80 proc. mieszkańców mówi, że są z nim związani mocno lub średnio. Jedynie co 20. pytana osoba stwierdziła, że związków z miastem nie czuje żadnych.

Mieszkańcy dobrze oceniają warunki życia w mieście. Za takie uznało je aż 75 proc. respondentów. Przy okazji zapytano tyszan o to, jak oceniają zmiany w mieście w ciągu ostatnim pięciu lat. Niemal trzy czwarte (74 proc.) osób uważa, że warunki życia w mieście poprawiły się. Co piąta osoba zmian nie dostrzegła, a mniej niż 5 proc. badanych uznało, że w ciągu ostatnich pięciu lat warunki życia w Tychach pogorszyły się.

Tychy są czyste, ale brakuje parkingów

Co ciekawe, w porównaniu z badaniem z 2013 roku pozytywnie zmiany w ciągu ostatnich paru lat ocenia o wiele więcej osób. Wtedy takiej odpowiedzi udzieliło 58 proc. mieszkańców.

Dobrze oceniono też codzienną pracę urzędników. 75 proc. osób, które odwiedziły w swoich sprawach urząd miasta, dobrze ocenia jego pracę.

Mieszkańcy doceniają też czystość miasta (dwie trzecie odpowiedzi to pozytywne noty). Co ciekawe, dość nisko oceniono drogi w mieście. Mieszkańcy narzekają na brak parkingów (42 proc. ocen negatywnych wobec 34 proc. pozytywnych).

Przedszkola do poprawki

Dobrze wypada za to komunikacja miejska. Ma ona 52 proc. dobrych i bardzo dobrych ocen. Prawie dwie trzecie mieszkańców wysoko ocenia również tyskie szkoły, ale tyszanie zwracają uwagę na za małą liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach (ok. jednej trzeciej ocen negatywnych).

Wiadomo też, które miejskie inwestycje mieszkańcy cenią najbardziej. To m.in. budowa łącznika ul. Asnyka i Mikołowskiej, przebudowa drogi krajowej DK-1, Szybka Kolej Regionalna Tychy-Katowice, budowa parkingów wielopoziomowych, place zabaw dla dzieci oraz utworzenie Pasażu Kulturowego „Andromeda”.

Za najpotrzebniejsze miastu inwestycje uznano z kolei przebudowę oświetlenia miejskiego, zakup nowych autobusów i trolejbusów, budowa działającego od niedawna Wodnego Parku Tychy oraz stworzenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Powoli oświetlenie w mieście się poprawia, także jest więcej nowych autobusów, więc widać że władze miasta do serca wzięły opinie mieszkańców. W Tychach widać progres, więc pozytywne oceny zmian i pracy urzędników czy kierowania miastem nie dziwią.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Warunki do życia w Tychach się poprawiają, widać to gołym okiem. Z każdym rokiem rozwój miasta jest zauważalny. Zdecydowanie jest to dzięki nam, mieszkańcom, bo dobrze wybieramy władze miasta
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Miasto jest coraz lepiej zarządzane to i żyje się lepiej. Widzę po sobie i znajomych jak nam się podejście zmieniło. Kiedyś myśleliśmy o przeniesieniu się do innego miasta. Teraz Ci co wyjechali myślą o powrocie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Poniekąd to zasługa prezydenta który od wielu lat rządzi w Tychach i zna problemy miasta które może systematycznie usuwać. Ludzie mu ufają bo zrobił wiele dobrego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0