Już co siódmy Polak ma powyżej 65 lat, a odsetek seniorów w naszym społeczeństwie wciąż rośnie. W tej sytuacji olbrzymie wyzwanie stoi przed pokoleniem czterdziestolatków, którzy mają największy wpływ na aktywność swoich rodziców i dziadków. Właśnie do nich adresujemy kolejne warsztaty w ramach akcji "DługoWIECZNI".

Polskie społeczeństwo się starzeje, a ta zmiana struktury demograficznej jest jednym z największych wyzwań stojących przed polską gospodarką, społeczeństwem i wieloma rodzinami. Jakie role w nowej rzeczywistości będą odgrywać osoby starsze? Nad tym zastanawiamy się od trzech lat w ramach akcji „DługoWIECZNI”.

Mniej śmiałych seniorów ktoś musi motywować

Podczas tegorocznej odsłony akcji wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego postanowiliśmy zorganizować cykl warsztatów poświęconych potrzebom ludzi starszych. Podczas dyskusji szukamy konkretnych rozwiązań problemów dotykających tej grupy wiekowej.

Podczas czerwcowych warsztatów w Mysłowicach wysłuchaliśmy opinii samych seniorów. Mówili, że chcą wychodzić z domów, korzystać z oferty kulturalnej i rekreacyjnej, ale na to, by samodzielnie zdobyć się na ten krok stać tylko nielicznych. Tych mniej śmiałych musi ktoś zmotywować, wyciągnąć z mieszkania, zaprowadzić na zajęcia, pokazać możliwości. To zadanie zwłaszcza dla dzieci i wnuków. Jak mają sobie z nim poradzić?

O tym będziemy rozmawiać podczas drugiego z warsztatów, na który zapraszamy 6 września o godz. 17 do w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza przy ul. Warszawskiej w Sosnowcu. Będziemy rozmawiać o tym, jak zachęcić seniorów do wyjścia z domu, jakie aktywności im zaproponować oraz jak ciekawie spędzać wolny czas w międzypokoleniowym gronie. Oprócz przedstawicieli pokolenia czterdziestolatków do udziału zaprosimy przedstawicieli instytucji kultury. W planach mamy już kolejne warsztaty – dla młodzieży oraz dla reprezentantów środowiska sportowego i kulturalnego.

Mamy dla was bilety do kina

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o rejestrację pod numerem telefonu 32 32 52 444 (w dni robocze w godz. 10–17) lub pod adresem: długowieczni@agora.pl. Dla uczestników warsztatów mamy prezenty: bilety do kina Helios na dowolnie wybrany film oraz prenumeratę „Wyborczej”.

Administratorem danych osobowych podanych przy zapisach na warsztaty jest Agora SA z siedzibą w Warszawie (00-732), ul. Czerska 8/10. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia warsztatów, w tym odpowiedzi na pytania z nimi związane i wydania prezentów.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem