Czechy to kraj atrakcyjny dla każdego turysty. Warto wykorzystać letni urlop i wybrać się tam choć na kilka dni.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Każdy z trzynastu czeskich krajów oferuje inne atrakcje. Podpowiadamy, którym krajem zachwycą się miłośnicy dzikiej przyrody, gdzie mogą wybrać się smakosze wina, a który koniecznie powinni odwiedzić pasjonaci zabytków.

Kraj południowoczeski. Największy las w Europie

Vitava
Vitava  Jan Hocek

Czeski Krumlov to jedno z najpiękniejszych czeskich miast, doskonały przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej. W 1992 roku zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zobaczyć warto m.in. XVI-wieczny ratusz powstały z połączenia dwóch gotyckich domów, gotycki kościół św. Wita, słup maryjny ze studnią wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie zarazy, dawne Kolegium Jezuickie czy Bramę Budziejowicką.

Tutaj jest także jeden z najchętniej odwiedzanych czeskich zamków, znany z ciekawego muzeum z setkami eksponatów, m.in. przedmiotami codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. W zamku zwiedzać można także m.in. zbrojownię, mennicę, skarbiec z relikwiami św. Reparaty. Przepiękne są także zamkowe ogrody zajmujące powierzchnię aż 11 hektarów. Wschodnia część jest urządzona w stylu parku francuskiego, jedną z jej ozdób jest kaskadowa fontanna z posągami postaci mitologicznych. Pozostała część ogrodów jest urządzona w stylu angielskim. Jest w niej m.in. zbudowany na początku XVIII w. Belweder, uważany za jedną z najcenniejszych budowli ogrodowych w Czechach.

Kraj południowoczeski to także inne atrakcje. Turystów zachwycają olśniewająco biały pałac w Hlubokej nad Wełtawą, malowniczy czerwony pałacyk Cervena Lhota i olbrzymi zamek Zvikov. Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić także miasta Czeskie Budejovice z jednym z najpiękniejszych czeskich rynków i Jindrichuv Hradec.

W upalne, letnie dni po intensywnym zwiedzaniu przyjemnie będzie wybrać się do Parku Narodowego Szumawa z torfowiskami, prastarymi drzewami i krystalicznie czystymi polodowcowymi jeziorami. Szumawa to fragment największego kompleksu leśnego w całej Europie. W okolicy miasta Lipno na turystów czeka blisko 700-metrowa ścieżka wybudowana wśród koron drzew. Do miasta Tabor koniecznie powinny wybrać się rodziny z dziećmi, czekają tam na nie: najpyszniejsze muzeum świata, czyli muzeum czekolady i marcepanu, oraz największa w Europie Zbrojownia Filmowa.

Kraj południowomorawski. Tutaj leje się wino

Winnica w Czechach
Winnica w Czechach  Jary Novak

Czechy kojarzą się Polakom głównie z piwem, ale to także raj dla miłośników wina. Morawskie Trasy Winiarskie na Morawach Południowych mają ponad 1,2 tys. km długości. Prowadzą przez piękną, lekko pofałdowaną krainę, wśród sadów z jabłoniami, gruszami i śliwkami oraz winnic. Po drodze można zwiedzać najsłynniejsze winiarskie miejscowości w Czechach.

Najdłuższą z tras jest licząca 165 km Trasa Znojemska. To idealna propozycja dla miłośników zabytków i smakoszy wina. Wiosną i latem kursują tutaj winobusy, czyli autobusy z przyczepkami na rowery, którymi można dojechać do okolicznych piwniczek winnych. Kursują trzy razy dziennie, pokonują 66 km, zatrzymują się przy 19 piwniczkach. Zabierają pasażerów z rowerami i bez nich. Przy okazji koniecznie trzeba zwiedzić Znojmo. To pełne uroku średniowieczne miasteczko na granicy austriackiej z jednym z najdłuższych korytarzy podziemnych.

Ciekawa jest stolica regionu, Brno. Czekają tu: zamek Spilberk, podziemia miejskie, katedra św. Piotra i Pawła i funkcjonalistyczna Willa Tugendhatów, dzieło niemieckiego architekta Miese van der Roha, jedyny zabytek architektury modernizmu w Czechach wpisany na listę UNESCO. Warto zajrzeć także do Willi Stiassni, w której gościło wiele znanych osobistości, między innymi Fidel Castro.

Kraj południowomorawski powinni odwiedzić także miłośnicy architektury barokowej. Główną atrakcją miasteczka Valtice, otoczonego wzgórzami, na których uprawia się winorośl, jest pałac rodu Liechtensteinów z okresu renesansu, przebudowany w XVIII w. w stylu barokowym według projektu włoskiego architekta Antona Martinellego. Piękny pałac był główną siedzibą tego rodu na terenie ziem czeskich, oszałamia przepychem i pięknem. W piwnicy winnej jest Narodowy Salon Win, gdzie można spróbować aż 100 najlepszych rodzajów morawskiego wina.

Natomiast pałac w miejscowości Lednice to jeden z najpiękniejszych zespołów neogotyckich w Europie. Można tu zwiedzić sale ceremonialne, książęce apartamenty, pokoje małych książąt i księżniczek, a także Muzeum Lalek. Kompleks lednicko-valticki nazywany jest Ogrodem Europy, to piękny angielski park o powierzchni 283 kilometrów kwadratowych ze stawami z liliami otoczony lasami, łąkami pełnymi polnych kwiatów i okazałymi drzewami o pomnikowych rozmiarach. Jest tu też jeden z najstarszym meczetów w Europie.

Bardzo ciekawym miasteczkiem jest także Mikulov z przepięknym barokowym zamkiem, w którym zobaczyć można m.in. wielką beczkę na wino z roku 1643 o pojemności 1014 hektolitrów. Mieści się do niej aż 135 tysięcy butelek wina!

Kraj karlowarski. Odpoczynek w uzdrowiskach

Marianskie Laznie
Marianskie Laznie  Dominika Węcławek

Pełne zabytków Karlowe Wary znają wszyscy, przynajmniej z książek i filmów. To jedno z najsłynniejszych europejskich uzdrowisk. Piękny kurort założony został w XIV w. przez króla Karola IV. Był to nietuzinkowy władca. Mówił biegle pięcioma językami, kochał piękną architekturę, mieszkał we Włoszech i we Francji, stawiał na wykształcenie. Żył w latach 1316-1378. Urodził się i umarł w Pradze, czeskie ziemie były jego ulubionymi. Swojego ukochanego władcę Czesi nazywają „ojcem ojczyzny” i bardzo wiele mu zawdzięczają. Karol IV np. założył Uniwersytet Praski, nazywany dzisiaj Uniwersytetem Karola, zbudował most Karola.

Eleganckie uzdrowisko jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Odkryto tutaj do tej pory trzynaście gorących i dwa zimne źródła. Od roku 1946 w Karlowych Warach odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Turyści powinni odwiedzić hutę szkła Moser oraz muzeum kultowej Becherovki.

A może warto odwiedzić Mariańskie Łaźnie? To uzdrowisko nie ma aż tak długich tradycji jak Karlowe Wary, zostało założone na początku XIX w., ale bardzo szybko zmieniło się w ulubione miejsce wypoczynku słynnych osobistości, bywali tu m.in. król angielski Edward VII, Goethe oraz Chopin. Odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Fryderyka Chopina, jeden z pięciu najstarszych festiwali muzycznych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się jeszcze w 1959 roku.

Ciekawe są także Franciszkowe Łaźnie z klasycystycznymi kolumnadami i pięknymi parkami, a także Jachymov – pierwsze uzdrowisko radonowe na świecie. Kraj karlowarski zachwyci także miłośników zamków. Czekają tu na nich m.in. malowniczo położony na występie skalnym średniowieczny Loket z wystawą narzędzi tortur oraz Becov nad Teplą z bezcennym zabytkiem sztuki złotniczej, relikwiarzem św. Maura ze szczątkami Jana Chrzciciela.

Kraj kralowohradecki. Dla miłośników gór

DAMIAN KRAMSKI

Hradec Kralowe u zbiegu rzek Łaby i Orlicy to jedno z najstarszych czeskich miast, leży na dawniej ścieżce kupieckiej z Krakowa do Pragi. Warto zobaczyć gotycki kościół Świętego Ducha, Białą Wieżę, barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, wzniesiony według projektu Jana Kotery budynek Muzeum Czech Wschodnich czy budynki zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX w. – Josefa Gocara.

Kraj kralowohradecki to raj dla miłośników gór. Czekają tutaj na nich m.in. malownicze skały Adrszpasko-Teplickie. Wędrując przez niezwykłe skalne miasto adrszpaskie, podziwiać możemy skały o fantazyjnych kształtach i oryginalnych nazwach: Starosta i Starościna, Orle Gniazdo, Ząb czy Diabelski Most. Jest tu także mała zapora, po zbiorniku, który dzięki niej powstał, można popływać łodzią.

W Skałach Teplickich czekają na nas m.in. platforma widokowa w ruinach zamku Strmen oraz Wieża Strażnicza. Najwyższe czeskie góry, Karkonosze, są ulubionym celem zimowych wypadów wielu narciarzy z Polski. Ale te górą są atrakcyjne także latem, są tu bardzo ciekawe piesze szlaki i ścieżki dla rowerzystów. Miłośnicy skoków narciarskich muszą zobaczyć skocznię narciarską w Harrachovie, na której skakał Adam Małysz. Mniej znane od Karkonoszy, ale nie mniej ciekawe, są Góry Orlickie z licznymi fortyfikacjami tworzącymi jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową. Warto przekonać się, dlaczego rzeka Orlica bywa nazywana czeską Loarą. Zobaczymy tutaj przepiękne pałace: Potstejn, Doudleby nad Orlicą, Kostelec nad Orlicą i Castolovice.

Kraj kralowohradecki to także inne piękne zabytki. Bardzo ciekawy jest np. barokowy Kuks w dolinie Łaby, w którym co roku odbywa się święto winiarskie. To uzdrowisko, które założył na początku XVIII w. hrabia Frantisek Antonin Spork po tym, jak odkrył tu lecznicze źródła mineralne. Budowę domu zdrojowego, klasztoru ze szpitalem dla biednych i weteranów wojennych oraz innych obiektów zlecił najsłynniejszym europejskim artystom barokowym i rzeźbiarzom, m.in. Mateuszowi Bernardowi Braunowi. W parku możemy podziwiać rzeźby przedstawiające alegorie Cnót oraz Występków.

Kraj liberecki. Miejsce z własnym rajem

Rowerzyści w Czeskim Raju
Rowerzyści w Czeskim Raju  Štepán Vrzala

Czeski Raj to miejsce unikatowe na mapie Europy. Znajdziemy tu imponujące skały, głębokie doliny, kręte potoki, stawy i świerkowe lasy. Krajobraz jak z bajki. Świetną bazą do zwiedzania okolicy jest miasteczko Jiczyn. Na każdym kroku napotkamy tu zabytki. Warto zobaczyć m.in. plac Waldsztejna, zamek Waldsztejna wraz z przylegającym niewielkim parkiem, kościół Świętego Jakuba Większego, kościół Ignacego Loyoli czy 1,7-kilometrową lipową aleję Waldsztejna wraz z willą Libosad. Dla turystów udostępniona jest też zrekonstruowana synagoga.

Nazwę Jiczyn znają na pewno wszyscy miłośnicy bajek, to za sprawą sympatycznego rozbójnika Rumcajsa, tytułowego bohatera cyklu powieści Vaclava Ctvrtka oraz czechosłowackiego serialu animowanego dla dzieci w reżyserii Ladislava Capka. Rumcajs pochodził właśnie z Jiczyna, był szewcem, rozbójnikiem został z życiowej konieczności. Miał żonę Hankę, a także synka Cypiska, cała trójka mieszkała w jaskini w Rzaholeckim Lesie koło Jiczina. W miasteczku nie brak miejsc, które przypominają rozbójnika. To np. bardzo popularny wśród dzieci warsztat szewski Rumcajsa.

Czeski Raj przyciąga miłośników wędrówek po górach z całej Europy. Trasy wycieczkowe prowadzą przez przepiękne skalne miasta. Mają różny stopień trudności, każdy znajdzie coś dla siebie. Symbolem Czeskiego Raju są ruiny gotyckiego zamku Trosky.

Koniecznie też trzeba zwiedzić słynne zabytki, takie jak pałac Sychrov z pięknym ogrodem angielskim, zamek Frydlant, pierwsze muzeum zamkowe w Europie Środkowej z arsenałem, w którym zgromadzono tysiąc sztuk broni pochodzących z okresu od XII w. do pierwszej wojny światowej, czy monumentalny gotycki zamek Kost.

Kraj morawsko-śląski. Postindustrialna perełka i inne atrakcje

Ostrawa
Ostrawa  UPVISION

Warto zobaczyć stolicę regionu, Ostrawę. Niezwykły jest np. kompleks huty Dolne Witkowice. To powstały jeszcze w połowie XIX w. teren przemysłowy, po którym dziś zostały monumentalne dawne kopalnie, hangary i pozostałości linii produkcyjnej. Jedną z atrakcji jest trasa turystyczna pokazująca krok po kroku, w jaki sposób we wnętrzu pieca powstawała surówka żelaza, interaktywne muzeum z zagadnieniami z fizyki i przyrody zaprezentowanymi w sposób przystępny dla dzieci, z tłumaczeniem na język polski. Wyciągiem, którym dawniej transportowano surowce, dziś można wyjechać na szczyt 80-metrowego pieca. Są tam taras widokowy i kawiarnia. Ciekawy jest także Landek Park, największe muzeum górnictwa w Czechach. Miłośnicy przemysłowych klimatów powinni także odwiedzić miejscowość Koprivnice z Muzeum Tatry, w którym są m.in. luksusowe limuzyny z lat 30. XX w.

Wróćmy do atrakcji Ostrawy. „Ulica, która nie śpi” – tak bywalcy mówią o Stodolni, która w weekendy zamienia się w wielką dyskotekę. Działa tam ponad 50 klubów, barów i restauracji, oferują mnóstwo atrakcji.

Koniecznie trzeba zajrzeć do Karlovej Studanki, urzekającego uzdrowiska. Miejscowość znana jest z bardzo czystego powietrza, podobno najczystszego w całej Europie Środkowej. Ale to niejedyny powód, dla którego warto ją zobaczyć. Karlova Studanka słynie ze swoich drewnianych budowli: hoteli, pensjonatów, domów zdrojowych, pijalni wód mineralnych.

Koniecznie odwiedzić trzeba także uzdrowisko Velke Losiny. To przepiękny, nieduży kurort z gorącymi siarczanowymi źródłami i aquaparkiem. Nie brak tam zabytków, wielkie wrażenie robi np. renesansowy zamek, który w XVII w. niechlubnie wsławił się procesami czarownic. Należy do najpiękniejszych budowli renesansowych na północ od Alp. Bardzo ciekawa jest także wytwórnia ręcznie czerpanego papieru.

Ciekawy jest też Sztramberk, górskie miasteczko z warownią, nazywane ze względu na swe malownicze położenie „Morawskim Betlejem”. Słynie z pysznych ciastek zwanych „Sztramberskimi uszami”. Związana jest z nimi ciekawa legenda. Opowiada o najeździe tatarskim w XIII w. Mieszkańcy Sztramberka ukryci na wzgórzu wypuścili wodę ze zbiornika, zatapiając obóz wroga, bądź, jak mówi inna wersja, powódź miała spowodować gwałtowna burza. Podczas przeszukiwania obozu Tatarów mieszkańcy miasta mieli znaleźć worek wypełniony... odciętymi i solonymi uszami chrześcijan. Miały być dowodem zwycięstwa dla tatarskiego chana.

Architektonicznym unikatem miasteczka są wołoskie budynki z XVIII i XIX w.

Kraj ołomuniecki. Jeden z najpiękniejszych rynków świata

W kraju ołomunieckim czekają na nas pełne uroki Jesioniki. Tutaj na szlakach nie natkniemy się na tłumy turystów, za to czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki. Najwyższy szczyt pasma, Pradziad, ma wysokość 1491 m n.p.m. To również drugi co do wysokości szczyt Czech, roztacza się z niego przepiękny widok. Warto zobaczyć elektrownię Dlouhe Strane, trzecią pod względem wielkości elektrownię szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Dotrzeć tam można np. sześcioosobową kolejką krzesełkową, która dowozi turystów pod górny zbiornik.

Przepiękny jest też Ołomuniec – zabytkowe miasto z ponadtysiącletnią historią. Rynek w Ołomuńcu z zabytkowymi kamienicami, fontannami i kolumną Najświętszej Trójcy wpisany na listę UNESCO należy do najpiękniejszych na świecie.

Kilka kilometrów od Ołomuńca jest Święty Kopeczek, barokowa perła Moraw Środkowych. Należy do najsłynniejszych czeskich miejsc pielgrzymkowych, a monumentalny kościół Nawiedzenia NMP z XVII wieku góruje nad okolicą. Inna atrakcja regionu – zamek Bouzow – należy do najczęściej odwiedzanych zabytków w kraju. Nie zapominajmy także o zamku Helfsztyn, gdzie jest stała ekspozycja kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet.

Kraj pardubicki. Dla miłośników pierników

Pardubice to miasto leżące przy ujściu rzeki Chrudimki do Łaby, jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w Czechach. Słynie z przepysznych, aromatycznych pierników i odbywających się tutaj już od roku 1874 znanych na całym świecie wyścigów konnych o nazwie Wielka Pardubicka Steeplechase. To najstarszy i najtrudniejszy wyścig konny w Europie. Konie muszą pokonać 31 przeszkód, z których najbardziej znaną jest Fosa Taxisa – jeden z najtrudniejszych skoków na świecie.

Na turystów czeka w Pardubicach przepiękny zamek, który do 1560 roku był siedzibą rodu Pernsztejnów Tutaj ma swą siedzibę ciekawe muzeum Czech Wschodnich. W salach rycerskich na pierwszym piętrze zachowało się cenne malarstwo ścienne. W pozostałych pomieszczeniach są stałe ekspozycje muzealne, a także okresowe wystawy. Kto interesuje się muzyką, powinien odwiedzić Litomyśl, wpisane na listę UNESCO rodzinne miasto słynnego kompozytora czeskiego Bedricha Smetany. Znajdziemy tu m.in. pałac w stylu włoskiego renesansu, pochodzący z XVI w., jeden z najcenniejszych czeskich zabytków. W browarze pałacowym można zwiedzić izbę rodzinną kompozytora.

Warto odwiedzić także Kraliky. Jest tu bardzo ciekawe Muzeum Wojskowe Kraliky, prezentujące sprzęt wojskowy: czołgi, wozy pancerne, amunicję, a także unikatowe dokumenty i zdjęcia.

Kraj pilzneński. Dla miłośników piwa

Pilzno, brama browaru
Pilzno, brama browaru  Petr Polák

Pilzno to miasto znane na całym świecie jako kolebka piwa, tu odbywa się co roku słynny festiwal Pilsner Fest. Ale Pilzno to także miasto wielu ciekawych zabytków. Ogromne wrażenie robią gotycka katedra św. Bartłomieja z najwyższą wieżą kościelną w Czechach, która ma aż 102 metry wysokości oraz Wielka Synagoga, czwarta co do wielkości na świecie. Na przełomie lat 20. i 30. XX w. w Pilźnie często bywał słynny architekt Adolf Loos. Warto wybrać się na spacer po mieście jego śladami, dzieła jego autorstwa uważane są za klejnoty architektury XX w.

Koniecznie trzeba zobaczyć także klasztor benedyktyński w Kladrubach, jeden z najpiękniejszych kompleksów klasztornych w Czechach, oryginalne połączenie baroku i gotyku. Swój obecny wygląd kompleks zawdzięcza genialnemu architektowi Janowi Błażejowi Santiniemu Aichelovi, to dzięki niemu można dziś podziwiać m.in. niezwykłą, oryginalną kopułę zdobiącą świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej.

Bardzo ciekawy jest także stojący na wzgórzu, w malowniczym otoczeniu, zamek Zbiroh. Tu można przenieść się w czasie, na gości czekają średniowieczne uczty z umilającymi czas kuglarzami, muzykami i tancerzami.

Złota Praga

WALDEMAR GORLEWSKI

Praga nie bez powodu uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Warto wykorzystać tegoroczne lato, by się o tym przekonać. Koniecznie trzeba zobaczyć słynne praskie zabytki. Most Karola nad płynącą przez stolicę Czech Wełtawą z posągami władców i świętych to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie. Ma ponad 500 m długości, oparty jest na 16 filarach, rozciąga się z niego przepiękny widok. Jedną z figur na moście jest św. Nepomucen. Według legendy dotknięcie płaskorzeźby pod posągiem przynosi szczęście.

Na zachodnim brzegu Wełtawy dominują Hradczany. „Królewska” dzielnica powstała w XIV w. Turystów przyciągają: kompleks założonego w IX w. zamku królewskiego, bazylika św. Jerzego, kultowa Złota Uliczka z małymi, kolorowymi domkami, ogrody królewskie z Belwederem oraz przepiękna, majestatyczna katedra św. Wita.

Imponujące jest także praskie Stare Miasto. Pełne jest wąskich uliczek, zabytkowych kościołów i stylowych kamienic. Koniecznie trzeba wstąpić na staromiejski rynek, wielki plac o powierzchni 9 tys. m kw. Warto zwrócić uwagę na 65-metrową Bramę Prochową i ratusz z ciekawym zegarem astronomicznym.

Klimatyczny Józefów był kiedyś dzielnicą żydowską, warto zajrzeć na zabytkowy kirkut. Natomiast największą koncentracją barokowych zabytków w stolicy Czech może się pochwalić dzielnica Mala Strana. Jej symbolem jest kościół św. Mikołaja z dzwonnicą, z której roztacza się przepiękna panorama na historyczne centrum miasta.

Kto chce odpocząć trochę od „złotej Pragi”, może np. wybrać się kolejką linową na Petrzyn, miejsce znane z pięknych parków i zadbanych ogrodów. Na górze są: miniatura wieży Eiffla oraz stary labirynt luster.

Można odwiedzić także którąś z mniej znanych dzielnic miasta, jak np. Żiżkow na prawym brzegu Wełtawy. Nie bez powodu niektórzy mówią na nią praski Montmartre albo praski Bronx. Klimat tego miejsca zachwyca tych, którym uda się tam zapuścić. Na Żiżkowie znajdziemy najwyższą budowlę w Pradze – wieżę telewizyjną o wysokości 216 metrów. Na 93. metrze znajduje się taras widokowy, ale to niejedyna atrakcja tej budowli. Są w niej restauracja i kawiarnia, a także... sześciogwiazdkowy apartament. Na konstrukcji wieży umieszczono 10 olbrzymich rzeźb niemowląt („Babies”) wybitnego czeskiego artysty Davida Czernego, które „wspinają się” w górę budynku.

Nieopodal, na placu Jiriho z Podebrad, znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, autorem świątyni jest słoweński architekt i urbanista Joze Plecnik. Kościół przypomina mityczne budowle starożytnego Egiptu. Wnętrze świątyni obłożone drewnem symbolizuje pewność i bezpieczeństwo Arki Noego. Dzwonnica z miedzianą kopułą i krzyżem stanowi charakterystyczny element praskiej panoramy, a widać ją nawet z Zamku Praskiego, któremu ostateczną postać nadał zresztą sam Plecnik.

Kraj środkowoczeski. Zamki jak z bajki

MICHAŁ ŁEPECKI

Kraj środkowoczeski, pierścień wokół Pragi, to także wiele innych atrakcji. 65 kilometrów od Pragi jest Kutna Hora, liczące niewiele ponad 20 tys. mieszkańców miasto, w którym przez wieki wydobywano srebro. Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały wpisane na listę UNESCO.

Kościół pw. św. Barbary uchodzi za jedną z najpiękniejszych gotyckich świątyń w Europie. Wzniesiony został ze składek górników, w środku są m.in. freski o tematyce związanej z tym zawodem. Koniecznie zobaczyć trzeba też Kaplicę Czaszek, czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych. Są tam szczątki kilkudziesięciu tysięcy ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w., a także wojny trzydziestoletniej w XVII w. Kości zmarłych oraz ich czaszki tworzą dosyć przygnębiający wystrój, zbudowano z nich kapliczki, żyrandole, ołtarze.

Okolice Pragi to także piękne zamki. Zamek Krivoklat stoi pomiędzy zalesionymi wzgórzami, w okolicy wytyczono kilka ścieżek spacerowych o różnej długości i różnym stopniu trudności. Z zamkowych murów rozciąga się przepiękny widok. Zamek ten został wybudowany w XIII w. jako siedziba panującego wtedy rodu Przemyślidów. To tutaj więziony był Edward Kelley, nadworny alchemik cesarza Rudolfa II, ten sam, który twierdził, że odkrył kamień filozoficzny umożliwiający przemianę metali nieszlachetnych w złoto.

Imponujący jest zamek Karlsztejn. Tę XIV-wieczną, gotycką budowlę ufundował Karol IV. Choć tak naprawdę największe wrażenie robi z zewnątrz, to warto także zobaczyć kaplicę Świętego Krzyża w Wielkiej Wieży, której wystrój przypomina bizantyńskie wnętrza. Zdobią ją ponad 2 tys. szlifowanych kamieni oraz ponad setka obrazów nadwornego malarza Karola IV – Mistrza Teodoryka. Ozdobą zamku Konopiste, pierwotnie gotyckiego, którego obecny wygląd pochodzi z przełomu XIX i XX w., są ogrody różane. Zobaczymy tu m.in. unikatową kolekcję broni myśliwskiej. Odwiedzić warto także Pałac Loucen. W parku pałacowym jest jedyne w całej Europie labiryntarium, składające się z jedenastu różnych labiryntów wkomponowanych w krajobraz parkowy. Są tu na przykład labirynty świetlny, bukszpanowy, cisowy, palisadowy czy kamienny.

Mlada Boleslav to miasto związane z historią produkcji samochodów kultowej marki Skoda. Skoda Auto Muzeum jest otwarte codziennie przez cały rok i oferuje zwiedzanie z przewodnikiem.

Nie będą się nudzić w tej części Czech także miłośnicy przyrody. Czekają tu na nich np. Jaskinie Konepruske, najdłuższy znany system jaskiń w Czechach.

Kraj ustecki. Słynne formy skalne

Czeska Szwajcaria to romantyczna kraina z piękną przyrodą. Na turystów czekają tu porośnięte lasami głębokie jary, pełne fantastycznych form skalnych, takich jak iglice, bramy, baszty czy labirynty. Jedną z największych atrakcji tego miejsca są wąwozy na rzece Kamenicy, którą możemy podziwiać z pokładu łodzi. Warto dotrzeć do Dzikiego Wąwozu – głębokiego kanionu ze stromymi ścianami z piaskowca o wysokości do 150 m.

Sercem regionu jest najmłodszy w kraju, utworzony w 2000 roku, Park Narodowy Czeska Szwajcaria, mający niespełna 80 km kw. powierzchni. Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę do Bramy Pravcickiej, czyli największego naturalnego mostu skalnego w Europie. Ma 16 m wysokości i niemal 27 m szerokości. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Ścieżka Gabrieli, z której rozciąga się przepiękny widok na słynne formy skalne, np. Głowę Cukru czy Skrzydłową Ścianę. Warto wybrać się także na najstarszą w Czechach ścieżkę przyrodniczą Rudolfa Köglera, zaczynającą się w Krasnej Lipie. W miejscowości tej działa Dom Czeskiej Szwajcarii – centrum informacyjne, w którym można dostać bezpłatne materiały i mapy. Można też „zaliczyć” ośmiokilometrowa trasę edukacyjną Skały Jetrichovicke, która wiedzie z Jetrichovic obok zameczku skalnego Saunstejn do Vysokej Lipy. Na 16 przystankach na trasie zapoznać się można z tutejszą fauną i florą.

Nazywane bramą do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria miasto Decin poszczycić może się ciekawym pałacem, dawną twierdzą wojskową i siedzibą ważnych rodów szlacheckich. To tutaj Fryderyk Chopin skomponował „decinski” walczyk As-dur. Królewskie miasto Litomierzyce u zbiegu Łaby i Ohrzy należy do najpiękniejszych w Czechach. Na turystów czekają tu kolorowe gotyckie, barokowe i renesansowe budynki oraz dobrze zachowane gotyckie fortyfikacje.

Malownicze miasto Kadan zachwyca m.in. najdłuższymi zachowanymi murami obronnymi w Czechach z tzw. Bramą Mikulovską oraz uliczką Kata wpisaną do Czeskiej Księgi Rekordów jako najwęższa uliczka w kraju. Na pielgrzymów czekaj tu klasztor Franciszkanów związany z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli. W Usti nad Labem zobaczyć można natomiast m.in. Mariański Most z 1998 roku, zaliczony przez renomowane czasopismo „Structural Engineering International” do dziesięciu najpiękniejszych obiektów ostatniego dziesięciolecia XX w.

Kraj Wysoczyna. Ekologia i zabytki

Wyżyna Czesko-Morawska jest jednym z najczystszych ekologicznie regionów w Czechach. Ale czeka tu także wiele zabytków. Warto zobaczyć Telc, miasto szczycące się jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach, którego starówka znajduje się na liście UNESCO. Będąc na rynku, trzeba zwrócić uwagę na fronton świetnie zachowanych zabytkowych domów mieszczańskich z arkadami. Tutejszy pałac należy do perełek architektury renesansu.

Dzielnica żydowska w mieście Trebic należy do najlepiej zachowanych w całej Europie, liczy ponad 120 domów. Zespół budynków byłego getta razem z cmentarzem żydowskim i bazyliką św. Prokopa także jest na liście UNESCO. Trzecim obiektem z Wyżyny Morawsko-Czeskiej, który został na nią wpisany, jest kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze koło Zdaru nad Sazavą. To dzieło genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, należy do najcenniejszych budowli barokowych na terenie Czech.

Kraj zliński. Piękny obraz Tycjana i historia najsłynniejszego szewca Tomasza Baty

Kanał Baty
Kanał Baty  UPVISION

Barokowy pałac w mieście Kriomeryż był przez wieki rezydencją biskupów ołomunieckich. Dzisiaj jest w nim muzeum. Jest tutaj jeden z najciekawszych zbiorów bibliotecznych w Czechach – to blisko kilkadziesiąt tysięcy pozycji z cennymi starodrukami. Warto także m.in. zobaczyć Salę Wasalską z ciekawymi malunkami na ścianach oraz pokój carski, w którym w 1885 roku cesarz austriacki Franciszek Józef I spotkał się z carem Aleksandrem III. Bardzo ciekawa jest również Sala Sejmowa. Tutaj w czasie Wiosny Ludów w 1948 roku obradował austriacki sejm. Ciekawostką jest, że w tej właśnie sali – jak mówią Czesi najpiękniejszej w całym kraju – Forman kręcił niektóre sceny do swojego słynnego „Amadeusza”.

W pałacowej galerii zgromadzono ponad pół tysiąca obrazów (dzieła mistrzów europejskich od XV do XVIII w.), a także liczne grafiki i rysunki. To największy po praskiej Galerii Narodowej zbiór malarstwa w Czechach. To tutaj można zobaczyć słynny obraz Tycjana przedstawiający obdzieranego ze skóry Marsjasza po przegranym muzycznym pojedynku z Apollem. Ogromne wrażenie zrobią na każdym miłośniku sztuki także inne dzieła, m.in. van Dycka, Breughla, Cranacha, Veronesego. Pałac wraz z ogrodami jest na liście UNESCO. Pochodzące z XII w. winne piwnice pałacu produkują mszalne wino, które można kupić.

Kanał Baty to zabytkowy szlak wodny w regionie Morawy Wschodnie. Został zbudowany w latach 1934-1938 głównie po to, by umożliwić słynnej firmie Bata transport lignitu z Rohatca do Otrokovic drogą wodną poprowadzoną częściowo po rzece Morawie, a częściowo właśnie sztucznym korytem. Nazywany najsłynniejszym szewcem świata Tomasz Bata, założyciel kultowej marki obuwniczej, urodził się w Zlinie w niczym niewyróżniającej się morawskiej rodzinie. Kto by pomyślał, że zbuduje pierwszy na świecie drapacz chmur z klimatyzacją i przeszkloną windą?

Warto w jedną stronę popłynąć łodzią przystosowaną do przewozu rowerów. Na rowerze można pokonać trasę powrotną, która ma 56 km długości i po drodze oferuje wiele atrakcji. Można zobaczyć m.in. sztucznie pogłębione kanały z licznymi ruchomymi jazami, a także aż 23 mosty z kutymi balustradami, do których wiązano łodzie. Koniecznie trzeba odwiedzić Luhacovice, perełkę uzdrowisk morawskich z secesyjnymi budynkami z początku XX w., dziełami znanego architekta Dusana Jurkovica. Miłośnicy folkloru powinni zobaczyć także Roznov pod Radhostem z najstarszym skansenem w środkowej Europie. Ciekawy jest także Velehrad, miejsce, do którego przybyli Cyryl i Metody. Jest tam przepiękny kościół z kazamatami.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Czech można znaleźć na stronie www.czechtourism.com.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jićin Szanowna Redakcjo znajduje się w kraju Hradeckim a nie Libereckim, wypadałoby skorygować cały moduł w artykule.
  Pozdrawiam
  Czechofil!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0