Barokowy krajobraz przyciąga do Czech turystów z całego świata. Kromierzyż należy oczywiście do najpopularniejszych miejsc. Ale miłośnicy baroku powinni zobaczyć także inne perełki
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To np. przepięknej urody kompleks lednicko-valticki. Valtice to miejscowość otoczona malowniczymi wzgórzami, na których uprawia się winorośl. Główną atrakcją miasteczka jest pałac rodu Lichtensteinów z okresu renesansu, przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym według projekt włoskiego architekta Antona Martinellego. Piękny pałac był główną siedzibą tego rodu na terenie ziem czeskich, wręcz oszałamia swoim przepychem i pięknem. W środku działa muzeum, poznać można w nim historię pałacu wraz z dziejami rodu Lichtensteinów. Natomiast pałac w Lednicy to jeden z najpiękniejszych zespołów nowogotyckich w Europie. Można tutaj zwiedzić sale ceremonialne, odwiedzić książęce apartamenty, pokoje małych książąt i księżniczek, a także zobaczyć bardzo ciekawe Muzeum Lalek.

Lednice
Lednice  Ladislav Renner

Cały lednicko-valticki zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę UNESCO. Nie bez powodu nazywany jest Ogrodem Europy. To piękny teren ze stawami z liliami, lasami, łąkami pełnymi polnych kwiatów i okazałymi drzewami o pomnikowych rozmiarach. Wiedeńscy architekci wybudowali tutaj wiele romantycznych budowli, które dodają temu miejscu uroku. To np. mający 60 metrów wysokości minaret czy stylowy pałacyk myśliwski.

Wiedzieliście już miasto Mikulov z pałacem i przepiękną starówką? Jeśli nie, to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. To jedno z najładniej położonych czeskich miasteczek, górują nad nim trzy wzgórza, ulokowały się na nich pałac, kościół oraz obronny gród. Warte zobaczenia są także inne barokowe zabytki w Czechach, nie tylko te najbardziej znane. Odwiedzić warto hospital Kuks, Ploskovice, Nebilovy, Krásný Dvur, Duchcov Casanovy, kościoły Dientzenhoferów na Broumovsku czy budowle Santiniego w okolicy Ždáru nad Sázavou. Barokowe zabytki w Czechach są pełne życia, odbywają się w nich jarmarki, koncerty, festiwale czy nocne zwiedzania w strojach z epoki.

Mikulov
Mikulov  Aleš Motejl

Ciekawą propozycją będzie też wycieczka po Czechach szlakiem dzieł Jana Blažeja Santiniego-Aichela, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych architektów barokowych. W ciągu 23 lat pracy zaprojektował niemal sto budowli sakralnych, pałacowych i gospodarczych.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Czech znajdziesz na stronie www.czechtourism.com

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem