Największy i najnowocześniejszy obiekt w Polsce otwiera się przed widzami. Stadion Śląski zaprasza 1 października na dzień otwarty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwszym wydarzeniem na odnowionym obiekcie będzie finisz 9. edycji PKO Silesia Marathonu. – Gdy przed laty wpadliśmy na pomysł organizacji takiego biegu, to od razu towarzyszyło mi marzenie, żeby meta biegu znalazła się na Śląskim. Dziś moje marzenie się spełnia, a wraz z nim marzenie kilku tysięcy biegaczy – mówił Bohdan Witwicki, dyrektor największego biegu na Śląsku.

Na gości dnia otwartego (od godz. 10 do 18) czeka też szereg innych atrakcji. Chętni będą mogli przetestować kondycję podczas zabaw sportowych przygotowanych przez katowicki AWF i Polski Związek Lekkiej Atletyki. Odpocząć będzie można, oglądając wystawy: fotograficzną – przygotowaną przez „Dziennik Zachodni” – i drugą – poświęconą Gerardowi Cieślikowi, ikonie śląskiego piłkarstwa, któremu polska reprezentacja zawdzięcza m.in. sensacyjne zwycięstwo w meczu z ZSRR 20 października 1957 roku. To jedno z wydarzeń, które stworzyły legendę Stadionu Śląskiego.

Wydarzeniu sprzed niemal dokładnie 60 lat organizatorzy zamierzają poświęcić więcej uwagi. O godz. 16.15 zaczyna się Sportowa Lekcja Historii. Na murawę wbiegną Reprezentacja Śląska Oldbojów i zaproszeni goście, wszyscy w specjalnie uszytych strojach, dokładnie takich, w jakich grano w 1957 roku.

„Będziesz legendą, człowieku”

Więcej o historii Stadionu Śląskiego będzie można się dowiedzieć dzięki audycjom przygotowanym na dzień otwarty przez Polskie Radio Katowice i instytucję Ars Cameralis oraz dzięki firmowanej przez tę ostatnią wystawie „Potęga emocji”. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Ars Cameralis Marek Zieliński.

„Potęga emocji” to podróż przez sześć dekad historii obiektu, który służył nie tylko fanom piłki nożnej, ale też lekkiej atletyki, żużla czy kolarstwa, a w latach 90. stał się areną wielkich wydarzeń muzycznych. Opowieść będzie rozpisana na różne media, a o to, żeby została podana w sposób atrakcyjny, zadbały znane śląskie studia projektowe: SOKKA i bro.Kat. Części historycznej towarzyszą prace artystów współczesnych poświęcone Śląskiemu. Podczas dnia otwartego ekspozycja będzie dostępna niestety tylko dla gości ze specjalnymi zaproszeniami, ale ponieważ ma charakter mobilny, można się spodziewać, że niebawem zobaczy ją szersza publiczność.

Modernizowany Stadion Śląski w Chorzowie otrzymał pozwolenie na użytkowanie! Prowadzone są również negocjacje w sprawie korzystania z obiektu zxzprzecz lekkoatletów. Polski Związek Lekkiej Atletyki planuje w czerwcu 2018 roku zorganizować Memoriał Janusza Kusocińskiego.
Modernizowany Stadion Śląski w Chorzowie otrzymał pozwolenie na użytkowanie! Prowadzone są również negocjacje w sprawie korzystania z obiektu zxzprzecz lekkoatletów. Polski Związek Lekkiej Atletyki planuje w czerwcu 2018 roku zorganizować Memoriał Janusza Kusocińskiego.   https://www.instagram.com/stadionslaski/

Wszyscy będą mogli za to zobaczyć przygotowywaną na zlecenie Ars Cameralis animację „Legendarny Śląski”, która będzie wyświetlana na telebimach.

Każdy gość dnia otwartego stadionu dostanie przy wejściu specjalny pamiątkowy bilet. Wstęp jest wolny. Jeśli ktoś ma ochotę na więcej sportowych emocji, to warto odwiedzić też katowickie kino Kosmos, gdzie od 29 września do 1 października potrwa przegląd „Potęga emocji, czyli sport w filmie”. W programie m.in. zrealizowany podczas przygotowań do Euro w Polsce „Będziesz legendą, człowieku” Marcina Koszałki, ale też zapomniane perełki, takie jak współreżyserowany przez Kazimierza Kutza film „W kraju i za granicą”, ukazujący PRL początku lat 70. widziany oczami angielskich kibiców przybyłych na mecz. Bilety 14 i 17 złotych.

W oczekiwaniu na kadrę

Śląski zapracował na swoją legendę przede wszystkim dzięki meczom piłki nożnej. Obecnie domem kadry Adama Nawałki jest Stadion Narodowy w Warszawie – to tam odbywają się wszystkie spotkania o punkty w eliminacjach MŚ i ME. W Chorzowie będziemy czekać na organizację spotkań towarzyskich.

Na razie pewne są mecze w ramach turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy U19: 7 października z Białorusią i 10 z Irlandią Północną. Od 13 do 15 października z kolei na stadionie zlokalizowany będzie m.in. park serwisowy Rajdu Śląska, finałowej rundy InterCars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wstęp na obie imprezy jest wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  NIE dla reprezentacji Polski na żółto-niebieskim Stadionie Śląskim!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1