Od ponad roku katowicka straż miejska podejmuje działania, aby uporządkować parkowanie w Katowicach. Kolejne zmiany w polityce parkingowej wprowadzają władze miasta. Co jeszcze można zrobić, by ukrócić samowolę kierowców?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sprawie parkowania w Katowicach poświęcimy spotkanie z cyklu Miasta Idei, które organizujemy 28 listopada o godz. 16.30 w Strefie Centralnej przy placu Sejmu Śląskiego 2.

Zaczniemy od warsztatów z mieszkańcami, podczas których razem będziemy szukać pomysłów na parkujące w sposób niedozwolony samochody, na zabezpieczenie zieleni, dróg rowerowych, chodników. Jednym słowem w gronie mieszkańców poszukamy skutecznych recept na włączenie się w walkę z nielegalnym parkowaniem. Powód jest prosty. Możliwości straży miejskiej są, niestety, mniejsze niż wyobraźnia, upór i zła wola kierowców, którzy ignorują przepisy i zasady kultury.

Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona, dlatego prosimy o zapisy (przemyslaw.jedlecki@agora.pl).

Po warsztatach, również w Strefie Centralnej, odbędzie się otwarta dla wszystkich debata w tej sprawie. Naszymi gośćmi będą: Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice, prof. Robert Tomanek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Marcin Domański, zastępca dyrektora departamentu transportu w Metropolii, dr Łukasz Jach, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciele Straży Miejskiej w Katowicach. Rozmowa rozpocznie się o godz. 18.15.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  20 miesięcy temu prezydent Krupa ogłosił hucznie walkę z nielegalnym parkowaniem. Zrobił sobie zdjęcia z wielkim kartonowym mandatem i kwieciście opowiadał o planach walki z tym problemem.

  I to by było na tyle. Nie wprowadzono żadnych zmian, które mogły by chociaż zmniejszyć uciążliwość nielegalnego parkowania. Straż miejska nie dostała nowych środków, które mogły by poprawić egzekwowanie kar za wykroczenia, nie ograniczono ilości samochodów wjeżdżających do miasta, a nawet cicho przyzwala się na parkowanie w miejscach niedozwolonych (autokary i samochody gości hotelowych parkujące na tzw. "deptaku" przy Dworcowej)

  Co przyniesie kolejna debata na ten temat? Poza kolejnymi zapowiedziami zlikwidowania problemu, to nic. Bo problemem jest brak chęci po stronie rządzących. Ci ludzie mieli wystarczająco dużo czasu (8 lat!), żeby pokazać że im chociaż trochę zależy,
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Efektow brak , jest totalny bajzel w parkowaniu, na Jagiellonskiej auta wystaja na ulice,blokuja przejazd , Slowackiego dramat
  @grzegorzbytom@onet.eu
  Na Jagiellońskiej bardziej samochody wystają na tamtejsze wąskie chodniki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @Maciej_Bn
  To mamy inne oczy , bo ja widze jak wystaja poza linie i blokuja przejazd autobusom, ktore musza zjezdzac na przeciwny pas. Tylko dlatego ze kierowcom nie chce sie chwile dluzej manewrowac zeby zaparkowac rownolegle. Gdyby nie wybudowano galerii w centrum juz dawno polowa ulic moglaby byc w Katowicach zamknieta dla ruchu osobowych samochodow Np Mickiewicza Korfantego, Slowackiego Sokolska od Pl Wolnosci do Chorzowskiej
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ja proponuję zakazu wjazdu do Katowic rejestracjom innym niż SK.
  Pomysł tak samo głupi jak te debaty. Przed ostatni wyborami było to samo xD tematy się dublują.
  Nikt przed wyborami nie będzie drażnił suwerena.
  Poza tym 300 mln na stadion jest a na staż miejska nie ma??
  Samochodom buduje się wielopiętrowy parking w centrum więc chyba jest z tymi samochodami wszystko ok i chętnie je tu zapraszamy
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Debata na brak działań jest świetna. Można jeszcze zrobić akcję, albo konsultacje społeczne. Można też stworzyć specjalny panel. A nawet opracować program. Można też wziąć się do roboty, z tym że to trzeba akurat potrafić.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Debaty, warsztaty, pie...ty... O czym tu dyskutować, sprawa jest prosta, tylko władzy się nie chce bo boi się drażnić suwerena w passacie
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  Piękny jest NOSPR i piękny jest sąsiadujący z nim parking. Jeszcze dwa lata temu jadąc na koncert nie miałem problemu z zaparkowaniem tam samochodu. Niestety, od tego czasu sytuacja się radykalnie zmieniła na niekorzyść. A do tego ktoś wymyślił okresowe zajmowanie tego parkingu na jakieś koncerty. To w ramach rewanżu proponuję, aby w tym czasie w sali koncertowej NOSPR zorganizować parking.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zakazy, opłaty, blokady, zwiększanie stref płatnego parkowania, jakaś inna opresja ... to nie jest rozwiązanie. Miasto prowadzi inwestycje różnego rodzaju, może komuś wpadnie do głowy, że kilka wielopoziomowych PARKINGÓW w CENTRUM to będzie rozwiązanie. Nie da się ? No to zobaczcie taki parking jest w Rybniku, albo w dużych miastach na zachodzie bardzo popularne są wielopoziomowe parkingi podziemne, które w żaden sposób nie zaburzają architektury. Ostatnio byłem np. w hiperzabytkowej Veronie (parking podziemy), albo w samiutkim centrum Nikozji jest prakig podziemny, z nowoczesnym placem/parkiem przy wejściu. Można to zrobić dobrze i nowocześnie, albo można wydawać pieniądze na co innego - już ktoś przytoczył 300 mln na stadion.

  Tani, dobrze ulokowany, dobrze zaprojektowany, zawsze dostępny, pod ręką - taki powinien być parking. I to nie jest jakiś wymysł, bo jak widać, da się tak robić.

  Ale to trzeba chcieć i się wysilić a nie tylko mandaty, zdjęcia, blokady....

  Samochodów jest sporo, bo ludzie tu przyjeżdżają do pracy, ale jakoś nigdy nie miałem problemu z przejściem.
  Mi w centrum bardziej przeszkadzają zapaskudzone przez psy chodniki, niż samochody, ale specjalnych pojemników na psie odchody, też nie widziałem.
  Także jak widać jest sporo do zrobienia, tylko trzeba zabrać się do roboty.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3