"Rozwój polega na polepszeniu jakości życia mieszkańców. Chcielibyśmy umożliwić realizację usług, które poprawią jakość miasta" - mówią władze Jaworzna. Te pomysły muszą być nie tylko zapisane w planach i dokumentach, ale muszą też zyskać akceptację mieszkańców. O tym będziemy rozmawiać 25 października.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Miasta Idei do Jaworzna. Spotkamy się 25 października o godz. 16 w Teatrze Sztuk na ul. Mickiewicza 2.

Podczas warsztatów z mieszkańcami poszukamy najbardziej odpowiadających jaworznianom form udziału w planowaniu rozwoju miasta, które wykraczają poza narzucony przepisami schemat. Każde z dostępnych narzędzi może pomóc w wymianie doświadczeń, diagnozować i rozwiązać problemy, rozwiązać konflikty, stworzyć plan działania, edukować oraz podjąć decyzję.

Dostępne narzędzia to m.in. panele dyskusyjne i obywatelskie, spacery badawcze, wywiady jakościowe, sondaże, gry obywatelskie czy planowanie prototypowe oraz budowa modelu przestrzennego omawianego fragmentu miasta. Niekiedy sprawdzają się kawiarenki obywatelskie i spotkania w mniej formalnej atmosferze. Warunkiem powodzenia jest zawsze szczerość, otwartość i chęć osiągnięcia kompromisu. Oraz świadomość, że konflikt jest częścią codzienności miast, a zadaniem mieszkańców i władz jest go zażegnanie.

Miasta Idei w Jaworznie

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Prosimy o zapisy za pośrednictwem poczty elektronicznej (przemyslaw.jedlecki@agora.pl).

Po warsztatach, o godz. 17.45, zapraszamy do Teatru Sztuk wszystkich chętnych na otwartą debatę ekspercką.

Naszymi gośćmi będą: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów, Mikołaj Machulik, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach, Stanisław Lessaer, współzałożyciel P.A. NOVA SA, architekt, urbanista, oraz Małgorzata Łapeta, architektka i urbanistka, przedstawicielka Towarzystwa Urbanistów Polskich.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem